back to top
More

  Deweloperzy pokazują Lewicy miejsce w szeregu

  Strona głównaGospodarkaDeweloperzy pokazują Lewicy miejsce w szeregu

  Polecamy w dziale

  Marże deweloperów nie są jeszcze tak wysokie jak handlarzy bronią!

  Marże nie są tak wysokie jak handlarzy bronią i narkotykami, a branża nie potrzebuje rządowego wsparcia - twierdzi czołowy deweloper J. Szanajca. Dlaczego zatem kolejny rząd tak chce pomagać?

  Rząd Donalda Tuska szybko wdraża zielony ład

  Pomimo protestów, rząd nie zamierza wycofywać się z wdrażania zielonego ładu. Budżet znajduje się w złym stanie. Nie ma pieniędzy na CPK. Nie ma na atom. Znajdą się na zielony ład.

  Energetyczna wojna Niemiec z Polską

  Gdy my będziemy likwidować energetykę, zamykając np. Turów, Niemcy będą ją rozwijać, żeby móc eksportować więcej prądu. Również do Polski, bo z powodu polityki UE musimy ograniczyć jego produkcję.

  Uśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

  Benzyna nie będzie po 5,19. PDT nie ma takiej władzy nad rynkiem, jaką obiecywał;) Jednak dlaczego rosną ceny gazu i energii el., skoro ich ceny na rynku hurtowym spadły do poziomu z 2021?
  Dzień po wyborach samorządowych(!), w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy „kredyt mieszkaniowy na start”. Czy spowoduje to dalszy wzrost cen mieszkań? Wszystko na to wskazuje.

  Od powstania rządu Koalicji minęły ponad trzy miesiące. Nadchodzi zatem czas na rozliczanie go w całości, jak i poszczególnych ministrów. Wcześniej krytykowaliśmy politykę gospodarczą rządu Prawa i Sprawiedliwości. W szczególności nie podobało nam się zaakceptowanie strategii zielonego ładu, pogarszająca się sytuacja w finansach publicznych oraz skokowy wzrost cen mieszkań w wyniku implementacji programu Bezpieczny Kredyt 2%. Teraz przyglądamy się rozwiązaniom zaproponowanym przez rząd Donalda Tuska. 

  Tuż przed Wielkanocą dokonał on pierwszego ruchu, który różnił się od polityki gospodarczej poprzedników. Zdecydował się na nieprzedłużanie  zerowego VAT-u na artykuły spożywcze. Rozwiązanie to, zaaprobowane przez rząd Mateusza Morawieckiego w lutym 2022 roku, miało uchronić najuboższą części społeczeństwa przed rosnącymi cenami żywności. 

  Rząd Donalda Tuska podjął decyzję, że 7-10 miliardów w skali roku powinno  z kieszeni obywateli trafić do budżetu.

  Teraz, dzień po wyborach samorządowych(!), w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy wprowadzającej preferencyjny „kredyt mieszkaniowy na start”. 

  Ustawodawca na wstępie stwierdza, że jej przyjęcie ma rozwiązać problem niedostępności mieszkań dla wielu gospodarstw rodzinnych. Obarcza za to winą wysokie stopy procentowe i postanawia dotować spłatę odsetek od kredytów hipotecznych.

  Kredyt na start – najważniejsze informacje – Bankier.pl

  Ku mojemu zaskoczeniu twórcy projektu nie podejmują tematu braku dostępności mieszkań, co wynika z ich wysokiej ceny i po części jest pochodną ograniczonej podaży. Mieszkania stają się w Polsce dobrem luksusowym. Co więcej, uchwalenie tych przepisów może doprowadzić do dalszego wzrostu cen mieszkań, jak już zakładają analitycy rynku nieruchomości. Zyskają jedynie spółki deweloperskie i banki, które i tak raportują obecnie najwyższe w historii zyski i marże. Straci społeczeństwo, a szczególnie młode osoby, które wkraczają na rynek pracy.

  Rynek Mieszkaniowy 1q24: Cisza po burzy | Centrum Analiz PKO BP

  Przypomnijmy zatem. Na początku tego roku w rządzie rozgorzała dyskusja jak wspierać rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Senator Krzysztof Kukucki z Lewicy powiedział: 

  W gospodarce mieszkaniowej powinno chodzić o to, żeby na rynku było jak najwięcej mieszkań, wtedy spadną ich ceny. Dlatego program „Mieszkanie na start” to nie jest dobra propozycja (…) na dopłatach do kredytów bogacą się tylko deweloperzy.

  Senator Kukucki: Na dopłatach do kredytów bogacą siętylko deweloperzy [Rozmowa dnia] – Strona 7 – Polskie Radio PiK

  Preferowaną przez Lewicę formą wsparcia rozwoju budownictwa mieszkaniowego było rozruszanie budownictwa komunalnego i TBS-ów. Jednak nie doczekaliśmy się konkretnych propozycji w tym zakresie. W zamian, po trzech miesiącach rząd (współtworzony przez Lewicę) wybrał opcję wsparcia deweloperów. 

  Dlaczego tak się stało? Liczymy, że na to pytanie odpowiedzą przedstawiciele polskiej lewicy z Adrianem Zandbergiem na czele.

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/fwtk

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja