back to top
More

    Czy KPO jest ważniejsze od polskiej gospodarki?

    Strona głównaGospodarkaCzy KPO jest ważniejsze od polskiej gospodarki?

    Polecamy w dziale

    Inwestycje i zyski polskich firm wciąż spadają 

    Większość sektorów gospodarki odnotowała w I półroczu silny spadek zysków netto. W handlu detalicznym wyniósł on aż 41%, a w budownictwie 25%. Ogółem zysk netto przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 pracowników spadł o 19% r/r.

    Donald Tusk staje po stronie deweloperów

    Ceny mieszkań w Polsce wariują. Im więcej państwo stara się zainwestować pieniędzy w tanie kredyty mieszkaniowe, tym częściej korzystają deweloperzy. Tak twierdził Donald Tusk jeszcze w lutym b.r. Teraz zmienił zdanie. Czy to możliwe, że pomogły przelewy branży budowlanej?

    Słowo o podatkach

    Polska cofnęła się w rankingu „Doing business” o parę miejsc. Jedną z przyczyn jest nadmierny fiskalizm i związana z nim rozbudowana biurokracja, nakładająca wiele czasochłonnych i kosztownych obowiązków sprawozdawczych na podatnika.

    Rafako – serce Donalda Tuska już nie krwawi

    Rafako trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy. /.../Serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją - twierdził D. Tusk 1,5 roku temu. Nikt już tego nie pamięta, zwłaszcza on sam.
    Efektywnością programu New Generation Fund (polski KPO) zajęła się sama Komisja Europejska. Okazało się, że jego wpływ na PKB krajów, które środki otrzymały, jest kilkukrotnie mniejszy niż zakładano. Praktycznie niezauważalny.

    Wyobraźmy sobie taką sytuację. Prowadzimy gospodarstwo domowe. Pewnego dnia przychodzi do nas sąsiad i proponuje układ. Mamy oddać około 1% naszego rocznego budżetu na wspólny projekt. Sfinansujemy z niego nasze wydatki na żywność oraz infrastrukturę. Łącznie otrzymamy około 3% naszego budżetu. Dodatkowo powołamy jednak radę osiedla, która będzie decydowała na co dokładnie przeznaczymy te wspólne środki. 

    Po kilku latach sąsiad przychodzi z kolejnym projektem – cyfryzacji i ochrony naszych ogródków. Sfinansujemy go z pożyczki. W tym roku otrzymamy z niego niecałe 1% budżetu. Dodatkowo będziemy mogli otrzymać jeszcze 1% ekstra. Sąsiad podżyruje nam po prostu kredyt. Trochę tańszy niżbyśmy sami go zaciągnęli. Żeby otrzymać jednak te środki, musimy się zgodzić na ograniczenie aktywności w swoim ogródku … dla dobra klimatu. 

    Pierwszy projekt to środki spójności i wspólnej polityki rolnej. Drugi to zielony ład i jego część finansowa, w Polsce nazywana KPO. Budżetem jest nasze PKB, czyli suma wydatków konsumentów, firm oraz sektora publicznego. Sektorami, w których mamy ograniczyć swoją aktywność są górnictwo, rolnictwo, transport, budownictwo. 

    UE fundusze
    Źródło: ING Economics Poland

    Czy zatem podjęliśmy rozsądną decyzję? 

    Od kilku dni obserwuję reakcję mediów na zapowiedź Ursuli von der Leyen odblokowania środków pochodzących z KPO. Zadowolenie, radość. Nikt jednak nie zastanawia się jaki będzie efekt wydania tych środków. 

    Efektywnością programu New Generation Fund (obejmującego polski KPO) zajęła się sama Komisja Europejska. Okazało się, że jego wpływ na PKB krajów, które środki otrzymały jest kilkukrotnie mniejszy niż zakładano. Praktycznie niezauważalny. 

    Is the EU’s Covid recovery fund failing? (ft.com)

    Zastanawiałem się wielokrotnie dlaczego nasi politycy i media pokazują tylko ile środków otrzymamy z Unii Europejskiej. Przecież w odniesieniu do naszego PKB są one praktycznie niezauważalne. Istotne są natomiast regulacje Komisji Europejskiej, ponieważ wpływają one bezpośrednio na sytuację poszczególnych sektorów gospodarczych. Nikt jednak nie chce o tym dyskutować.

    Były już rząd Prawa i Sprawiedliwości zaakceptował strategię zielonego ładu. Później zacięcie walczył o środki w ramach KPO. Teraz, będąc już w opozycji, politycy PiS twierdzą, że zielony ład nie był poprzedzony elementarną analizą. Brawo!

    „Zielony Ład nie był poprzedzony elementarną analizą”. Europosłowie PiS nie zostawiają na nim suchej nitki | Niezalezna.pl

    Z kolei rząd Donalda Tuska może tryumfować. Dodatkowe środki trafią na rachunek Ministerstwa Finansów. Pozwolą na chwilę odetchnąć budżetowi i sfinansować rozdmuchane potrzeby pożyczkowe. Problemem spłaty tych pożyczek i dotacji będą zajmować się już przyszłe rządy. 

    Podobnego powodu do zadowolenia nie mają jednak polscy rolnicy. Założenia zielonego ładu pogarszają sytuację finansową ich gospodarstw. Dlatego od kilku tygodni protestują, wraz z ich europejskim kolegami, domagając się rezygnacji z niego. Karty zostały już jednak rozdane. Nasi politycy zdecydowali, że los 1,2 miliona osób pracujących w rolnictwie i wytwarzających 2% PKB jest mniej ważny niż walka z klimatem. 

    Czy polskim rolnikom uda się cokolwiek ugrać w zderzeniu z Komisją Europejską? Nie wiem. Jednego możemy być pewni. Jeśli polscy rolnicy przegrają, to później ich los podzielą kolejne grupy polskich przedsiębiorców. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/wme9

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja