More

  Po Resecie przyjdzie czas na Detoks

  Strona głównaFelieton sobotni Jana A. KowalskiegoPo Resecie przyjdzie czas na Detoks

  Polecamy w dziale

  Hallo! Czy za 600 mld zł z KPO i funduszy spójności wybudujemy CPK i elektrownię atomową?

  Mamy to! Zadłużam Was na dodatkowe 600 mld złotych. Nie zdołają ich spłacić Wasze dzieci i wnuki. Przejemy je w Waszym imieniu! Głosujcie na nas! Zadłużymy Polskę jeszcze bardziej! - nie powiedział tak premier Donald Tusk wczoraj?

  Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę za wcześnie

  Dziura budżetowa 186 mld zł i brak pieniędzy na cokolwiek to nie zasługa rządu Koalicji 13 Grudnia, ale skutek rządów PiS. Żaden wielki projekt nie zostanie zrealizowany, chyba że USA i Chiny dadzą pieniądze na własnych warunkach.

  W którym roku Polska przegrała wojnę z Unią Europejską? Bo nie pamiętam.

  Naprawdę nie pamiętam. Może byłem wtedy nad morzem, albo na nartach? Wiem, że wojna musiała być. Wskazują na to zniszczenia. Bez przegranej wojny dumny naród polski nie dałby sobie narzucić tak upokarzających warunków kapitulacji

  Obliczyłem, że powinniśmy być bardzo bogaci

  Co jest nie tak z naszym państwem, że pomimo coraz większych dochodów, z roku na rok coraz bardziej się zadłużamy? Jeden czynnik odpowiada za to – system organizacji naszego państwa - biurokracja, nad którą nikt nie ma kontroli.
  10 mld dolarów wyniosły nasze obroty handlowe z Koreą. Kolejny sukces. I uzupełnienie info: Korea sprzedała nam za 9 mld $, a my Korei za 900 mln. 10 razy mniej. Taką pełną informacją będzie się zaczynał nowy serial TVP - Detoks.

  Patrzę właśnie w moją szklaną kulę i aż wierzyć mi się nie chce. Oto, jak przez mgłę, ale wyraźnie, widzę kolejny serial TVP pod tytułem Detoks. Odcinek 1. Korea w Polsce. Widzę premiera Morawieckiego ogłaszającego dumnie złotą erę współpracy pomiędzy oboma państwami. I prezydenta Korei, Jun Suk Jeola, grzecznie potakującego w rytm dobitnych słów naszego wielkiego przywódcy. Dziesięć miliardów dolarów – słyszę wyraźnie, lecz obraz już zanika – dziesięć miliardów dolarów!…

  10 mld dolarów? Jakie 10 mld dolarów? Kula znowu stała się czarna, a ja musiałem skorzystać ze źródeł powszechnie dostępnych (rządowych). Żeby zrozumieć.  

  10 mld dolarów – tyle wyniosły obroty handlowe pomiędzy Polską i Koreą Południową w roku 2022.  Jak podaje rządowy gov.pl   w 2022 r. obroty osiągnęły najwyższą wartość w historii, tj. ponad 10 mld USD (wzrost o 15,4% r/r), w tym polski eksport blisko 896,9 mln USD (spadek o 2,4% r/r), a import ponad 9 mld USD (wzrost o 17,6% r/r).

  Do tego w Polsce działa 600 firm koreańskich, z czego ponad 100 to fabryki. W Korei jest obecnych kilkanaście polskich firm. Korea wygrywa z nami gospodarczo 10:1. A za chwilę ten wynik zmieni się zdecydowanie na naszą niekorzyść, bo Koreańczycy dopiero się rozpędzają.

  W mojej szklanej kuli nie udało mi się dostrzec roku produkcji serialu Detoks, ale domyślam się, że produkcja została zamówiona już przez nowe władze TVP, po upadku rządów Prawa i Sprawiedliwości. Po pierwszym odcinku, omawiającym wielkie spotkanie Polska-Korea (sprzed tygodnia), możemy też domyślić się jego przesłania. Autorzy, odcinek po odcinku, będą przedstawiać brakujące informacje i brakujące dane, które teraz pomija się celowo. Widzowie TVP(IS) muszą przecież widzieć piękny, sielski obrazek naszego rozkwitającego kraju. Nasze gospodarne rządy. To, jak dba o Polskę i dzielnie jej broni nasz najlepszy premier, i nasz najlepszy rząd. I nasz najlepszy obóz rządowy – Zjednoczona Prawica. I że jesteśmy potęgą, bo nawet Koreańczycy z dalekiej Azji chcą na nas zarabiać. Brawo My!

  Gdy ten zmanipulowany aktualnie obrazek zostanie uzupełniony mniej radosnymi faktami, emeryci przed telewizorami mogą przeżyć szok. Dlatego potrzebny będzie serial. Polska służba zdrowia nie będzie przecież przygotowana na falę ciężkich ataków serca i nagłych załamań nerwowych.

  Na wzór obecnie nadawanego Resetu, Detoks będzie musiał dozować prawdę. Jakiś ambitny dziennikarz śledczy, co najmniej na miarę Michała Rachonia, z pewnością się znajdzie. W dziele odtruwania Polaków z obecnej propagandy potrzebny też będzie jakiś bezkompromisowy fachowiec. Nie historyk jednak, jak obecnie Sławomir Cenckiewicz, ale ktoś obeznany w gospodarce, potrafiący wyławiać fakty i rzeczywiste dane z powodzi zalewających nas bredni. 

  Na koniec, uwagi do przyszłego scenariusza. Detoks, przedstawiający stan rzeczywisty naszego państwa, powinien być zrealizowany bez zbędnego rozmachu finansowego. Żadnego otwierania okna hotelowego w Davos, żadnych jachtów. Skromny budżet dla państwowej telewizji biednego, zadłużonego po uszy państwa.

  Jan Azja Kowalski

  PS. Sceptycznie podchodzę do moich szklanych wizji (i fonii), ale tą jedną postanowiłem się z Wami podzielić. Za tydzień wracam do rzeczywistego świata i obiecanych liczb😊

  Jan A. Kowalski
  Jan A. Kowalski
  Jan A Kowalski, rocznik 1964. Od roku 1983 działacz Liberalno-Demokratycznej Partii Niepodległość, od 1985 redaktor „małej” Niepodległości (ps. Azja Tuhajbejowicz). Autor „Dziur w Mózgu” i „Wojny, którą właśnie przegraliśmy”.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja