back to top
More

  Widziane na Ukrainie. Życie w Moskwie nie jest tanie (8)

  Strona głównaOpinieWidziane na Ukrainie. Życie w Moskwie nie jest tanie (8)
  Natasza pochodzi z Połtawy. Od dziecka miała być piosenkarką. Dziadkowie mówili po ukraińsku. Rodzice tylko po rosyjsku. Ojciec, dyrektor szkoły, matka inżynier. Ukraina to dla nich kraj upadły. Moskwa to przyszłość dla ich córki.

  Natasza pochodzi z Połtawy. Od dziecka chciała być piosenkarką. Dziadkowie mówili po ukraińsku, ale rodzice już tylko po rosyjsku. Ojciec jest dyrektorem szkoły, matka inżynierem. Ukraina to dla nich to kraj upadły. Nie ma w nim przyszłości. Na pewno nie dla ich córki. Ona, jedynaczka, musi mieć udane życie. Lepsze niż ich. Najpierw nauka śpiewu, a potem kariera w Moskwie. 

  Moskwa – tam jest biznes, menadżerowie i kontrakty – tam są pieniądze. 

  Natasza urodziła się za późno. Krym. Donbas. Wojna. Po co to wszystko?

  – Gdyby Kijów nie prowokował, to Moskwa nie musiałby reagować. Zamiast zrozumieć rosyjskie oczekiwania, ci szaleńcy walczą. Krew się tylko bez sensu leje. Gdzie my, z Ukrainy, możemy się wybić? Na pewno nie w Nowym Jorku czy Paryżu. W Moskwie – tłumaczył ojciec Nataszy, jej i reszcie rodziny

  Natasza posłuchała. Pojechała do Moskwy robić karierę. Zatrzymała się u koleżanki z Połtawy. Często rozmawiała z ojcem. Co słychać w kraju.

  – Nie wracaj. To przez tych faszystów Rosja musi wypuszczać rakiety. Czasem zboczą z kursu i kogoś zabiją. Zdarza się. Ty, Natasza, musisz się ustawić, wejść w środowisko. Zdobyć kontakty.

  Zatem Natasza chodziła na castingi. Czasem musiała się odciąć od faszystowskiego Kijowa i zachodnich podżegaczy wojennych. Na szczęście rzadko pytali ją o politykę. Co myśli o wojnie. Najważniejsze, że pozwolili jej śpiewać. Nic ukraińskiego. Tylko to, co w Moskwie na topie.

  Zakochała się. W młodym producencie. Przystojny, dynamiczny. Niestety, po miesiącu zakręciła się koło niego ta bladź z Norylska. Zostawił Nataszę. Na szczęście zjawił się inny. Dyrektor. Dopiero później powiedział, że ma żonę. 

  Potem… Potem, jakoś samo tak poszło. Życie w Moskwie nie jest tanie. A ona chciała żyć i śpiewać, i zrobić karierę. I nie zawieść rodziców.

  Mariusz Patey

  Mariusz Patey
  Mariusz Patey
  Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

  Widziane na Ukrainie