back to top
More

    Umowa w Wołkowysku 1386

    Strona głównaHistoriaUmowa w Wołkowysku 1386

    Polecamy w dziale

    Obława Augustowska

    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, mieszkańców pow. Suwalskiego i Augustowskiego.

    Konstytucja Księstwa Warszawskiego

    22.07.1807 w Dreźnie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte nadał Polakom Konstytucję Księstwa Warszawskiego, które utworzył na ziemiach odebranych zaborcom (przede wszystkim Rosjanom). 

    Zdobycie Konstantynopola przez krzyżowców

    17.07.1203 roku, po raz pierwszy od 800 lat, Konstantynopol, stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, został zdobyty przez krzyżowców. Akt ten stanowił ponurą parodię świętowanej 2 dni wcześniej 104 rocznicy zdobycia Jerozolimy

    Kodeks Makarewicza

    11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.
    Dla ówczesnych Polaków to Litwa była potęgą, a nie Moskwa. Unia z Litwą miała doprowadzić do powstania imperium, które zdominuje cały region i będzie w stanie pokonać wszelkie przeciwności. Tak oto narodziła się idea Międzymorza.

    11 stycznia 1386 roku, w Wołkowysku, poselstwo polskiej szlachty zawarło z Wielkim Księciem Litewskim Jagiełłą umowę, która potwierdzała postanowienia podpisanej pół roku wcześniej Unii w Krewie. Postanowiono małżeństwo Jagiełły z Jadwigą (królem Polski), przyjęcie przez niego chrztu, chrystianizację Litwy, unię personalną między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim, odzyskanie utraconych przez Polskę terenów i uwolnienie polskich jeńców. Najwięcej kontrowersji budził zapis dotyczący włączenia do Korony ziem litewskich i ruskich. Dla części panów polskich oznaczało on inkorporację, dla Litwinów – zapowiedź unii dwóch państw, z których każde będzie miało dużą autonomię. Potwierdzono zarazem, że po chrzcie i ślubie Jagiełło stanie się królem Polski, co nie było wcześniej sprecyzowane. 

    Miał także Jagiełło wypłacić 200 tys. florenów narzeczonemu Jadwigi, Wilhelmowi z dynastii Habsburgów, któremu została obiecana w dzieciństwie.

    Mało jest wydarzeń w polskiej historii tak doniosłych, jak unia w Krewie i umowa w Wołkowysku. Wydarzenia te określiły losy Polski na kolejne stulecia. Zdecydowały o tym, że jej przyszłość związana została ze wschodem, a nie z zachodem. Zyskaliśmy silnego sojusznika…ale też potężnych wrogów. Na czele z Moskwą i Złotą Ordą, z którymi Litwa walczyła o ziemie ruskie. 

    Dotychczasowi wrogowie Litwinów stali się także wrogami Polaków. Schyłek Zakonu Krzyżackiego i Ordy zbiegł się w czasie ze wzrostem Księstwa Moskiewskiego. Przyszłej Rosji, która stanie się największym zagrożeniem zarówno dla Polski, jak i dla Litwy w ich dotychczasowej historii. 

    Na razie jednak to rozciągającą się od morza do morza Litwa była potęgą, a nie Moskwa. Polskim  możnym wydawało się, że unia z Litwą doprowadzi do powstania imperium, które zdominuje cały region i będzie w stanie pokonać wszelkie przeciwności. Tak oto narodziła się idea Międzymorza.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/tkvu

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja