back to top
More

    Próby współpracy polskich i ukraińskich środowisk patriotyczno-narodowych w latach 1945-2022 (2)

    Strona głównaABCPróby współpracy polskich i ukraińskich środowisk patriotyczno-narodowych w latach 1945-2022 (2)

    Polecamy w dziale

    Jestem dumny z syna – wywiad z O. Maslakiem seniorem.

    Oleksandr Maslak był gorącym orędownikiem współpracy ukraińsko-polskiej. Zginął w 2017r. gdy wracał samochodem z konferencji poświęconej Międzymorzu. Wraz z nim zginęło trzech innych uczestników tej konferencji. Cześć ich pamięci!

    Czechy – zanik instynktu samozachowawczego czy adaptacja do spodziewanego zwycięstwa Rosji? 

    Czeskie złudzenie o dobrych stosunkach z ZSRR zakończone zostało komunistycznym przewrotem w 1948 r., a potem interwencją w 68. Choć obecne władze są przychylne PL i UA, postawa ta, wskutek kryzysu gospodarczego, może się zmienić

    O ekonomicznych podstawach Międzymorza, inwestycjach i roli instytucji finansowych w budowaniu fundamentu trwałej współpracy (2)

    W dobrze pojętym interesie własnym należy zrobić wszystko, aby Ukraina odzyskała okupowane przez Rosję tereny i trwale zniechęciła Kreml do zbrojnych agresji na kraje Międzymorza. Kolejne kroki wymagają odwagi i woli politycznej.

    O ekonomicznych podstawach Międzymorza, inwestycjach i roli instytucji finansowych (1)  

    O potrzebie utworzenia związku politycznego - a jednocześnie obronnego sojuszu - złożonego z państw graniczących z zachodu z Rosją, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Ukrainy oraz Rumunii, myślano już w roku 1918. Wtedy się nie udało.
    Jednym z obszarów, który miał stale podzielić Polaków i Ukraińców jest historia. Oba narody, im dalej od tragicznych wydarzeń, tym bardziej idealizują swoich niezłomnych "bohaterów". Tworzą się mity, z którymi trudno jest walczyć.

    Zakończenie. 

    Te inicjatywy jednak trudno się przebijają w morzu różnych negatywnych informacji, podawanych chyba tylko po to, aby podnieść poziom negatywnych emocji między naszymi narodami.

    Badania socjologiczne jasno wskazują, że Polska i Polacy cieszą się od czasu wydarzeń na Majdanie rosnąca sympatią na Ukrainie.[13][14]Paradoksalnie ta sympatia jest nawet większa na zachodzie Ukrainy, gdzie oddziaływanie ruskiego miru jest mniejsze, 

    istnieją silne ośrodki za granicą, dla których bliska współpraca Polski i Ukrainy stanowi zagrożenie dla ich polityki ekspansji i rozszerzania wpływów w Europie Wschodniej i Środkowej.

    Uruchomienie niewykorzystywanych potencjałów współpracy między Polską a Ukrainą dałoby naszym narodom polepszenie sytuacji materialnej, większe bezpieczeństwo i silniejszą pozycję negocjacyjną z naszymi europejskimi  sojusznikami i partnerami.

    Można do relacji polsko – ukraińskiej podchodzić, koncentrując się tylko na wspólnym interesie politycznym, gospodarczym, ale można spróbować zrobić krok do przodu i ustalić wspólny katalog wartości, który dla dużej części naszych społeczeństw jest wyjątkowo zbliżony. Niestety, tu cień tragicznej  historii nadal pada na współczesne stosunki między naszymi narodami. Ich rozwiązanie leży w interesie obu państw. 

    Trwałe porozumienie łatwiej budować w oparciu o prawdę. Prawda może być jednak trudna do przyjęcia także dla wielu polskich patriotów. Niech przykładem tu będzie historia hetmana Stefana Czarnieckiego. Skutecznego żołnierza Rzeczypospolitej ale także zbrodniarza wojennego, który zabijał ludność cywilną, dzieci, kobiety, nie dotrzymywał danego słowa, mordując jeńców, którym uprzednio obiecywał darowanie życia. [15]

    Prawda, nawet trudna, da mam jednak siłę, której nie straszne będą wrogie manipulacje Kremla. 

    Tak, jak wybór kto ma być w polskim Panteonie Narodowym  powinien być pozostawiony Polakom, to pamięci zbiorowej w sąsiednich krajach nie da się zmienić używając szantażu czy siły. Efekt będzie odwrotny do  zamierzonego. Jedyne co możemy zrobić to prowadzić rzetelne badania historyczne i zadbać, by ich wyniki były łatwo dostępne także w internecie  w różnych językach, nie tylko polskim. 

    Wierzę w mądrość chrześcijańskich  narodów. 

    (opublikowano w: Myśl Narodowa nr 27, s. 203-219)

    Mariusz Patey 

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja