back to top
More

    Wpływy rosyjskie we Włoszech przed i po inwazji na Ukrainę (2)

    Strona głównaPolitykaWpływy rosyjskie we Włoszech przed i po inwazji na Ukrainę (2)

    Polecamy w dziale

    Stosunek świata do konfliktu na Bliskim Wschodzie

    Wydaje się, że Izrael dąży do wojny z Iranem. Dokonuje licznych prowokacji pod adresem Iranu, niejako zmuszając go do odpowiedzi. Z uwagi na międzynarodową koniunkturę teraz jest dla Izraela najlepszy moment na wywołanie takiej wojny.

    Atak Izraela na wojska ONZ

    W niedzielę rano wojsko izraelskie zaatakowało bazę ONZ w Libanie. Czołgi zniszczyły bramę i wjechały na teren bazy. W Libanie stacjonuje 10 000 żołnierzy ONZ (w tym 250 Polaków), które wg Izraela są "bezużyteczne" i powinny wyjechać - żeby nie było świadków?

    Pierwsza rocznica ataku Hamasu na Izrael

    7 października minęła pierwsza rocznica wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem. Rajd Hamasu doprowadził do śmierci 1200 osób, 3400 zostało rannych, a 250 uprowadzono. Odwet Izraela to 42 000 ofiar, z czego ponad połowa to kobiety i dzieci palestyńskie.

    Zapowiedziany atak Iranu na Izrael

    Irański ostrzał Izraela 180 rakietami, o którym zostali poinformowani wcześniej Amerykanie, miał na celu głównie zachowanie twarzy, a nie wyrządzenie szkód Żydom. Tym atakiem uspokojono również Hezbollah i Hamas, że Iran o nich pamięta i wspiera.
    Rosyjska inwazja na Ukrainę w roku 2022 oraz szerokie społeczne i instytucjonalne poparcie, które w jej następstwie uzyskała Ukraina, zmusiły większość włoskich partii do rewizji swojego wcześniejszego, prorosyjskiego stanowiska.

    Podsumowanie

    Możemy stwierdzić, że partie uznawane za populistyczne dostosowały się do sytuacji i uwzględniły w swoich działaniach politycznych to, po której stronie są sympatie włoskiej opinii publicznej. Jeśli chodzi o prawicową koalicję, Meloni (najmniej skompromitowana kontaktami z Rosją) wykorzystała wojnę do zdobycia wiarygodności na arenie międzynarodowej i złagodzenia swojego wizerunku, by dostać się do rządu. Salvini i Berlusconi, pomimo wcześniejszych powiązań z Putinem, głosowali za sankcjami i wysyłaniem broni do Ukrainy, choć nieco mniej entuzjastycznie niż FdI. Wyrażali sceptycyzm wobec tych środków, ale bardziej w słowach niż w czynach, cały czas uważając, by nie popierać wprost Putina i zamiast tego skupiać się na skutkach wojny. Na przeciwdziałaniu jej konsekwencjom w gospodarce i staraniach nad utrzymaniem pokoju. Ponadto, zrobiono wyjątek dla emigracji wojennej z Ukrainy. Lider M5S, Giuseppe Conte, podtrzymał swoje stanowisko przeciwko wysyłaniu broni i za „utrzymywaniem pokoju”. Płynność i oportunizm M5S pozwoliły partii na jednoczesne zajmowanie stanowisk popieranych przez elektorat zarówno lewicowy (antyamerykanizm, pacyfizm), jak i prawicowy (obrona narodowego interesu gospodarczego).

    Okoliczności wojny w Ukrainie po raz kolejny pokazują zdolność partii uznawanych za populistyczne do szybkiego dostosowywania się do zmieniających się nastrojów społecznych i do wykorzystywania „wkalkulowanej niejednoznaczności postaw” (Wodak, 2015). To może wyjaśniać, w jaki sposób partie, które wcześniej wspierały Putina, mogły szybko przystosować się do nowej sytuacji, potępiając inwazję i przyjmując uchodźców, jednocześnie wykorzystując postulaty utrzymania pokoju i narodowych interesów gospodarczych jako pretekst dla sprzeciwu wobec działań przeciwko Rosji (Uniacke, 2022). 

    Rosyjska inwazja oraz szerokie społeczne i instytucjonalne poparcie, które w jej następstwie uzyskała Ukraina, zmusiły większość włoskich partii do rewizji swoich stanowisk i modyfikacji prowadzonych narracji. Jednocześnie w obszarze gospodarczym, nawet po 24 lutym 2022 r., politycy w przeszłości zdecydowanie prorosyjscy używają powszechnie akceptowanych argumentów (dbałość o naturalne środowisko) i w dalszym ciągu wspierają rosyjskie interesy we Włoszech.

    Mariusz Patey

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja