More

  Czy Ukraina próbuje wciągnąć Gruzję do wojny?

  Strona głównaPolitykaCzy Ukraina próbuje wciągnąć Gruzję do wojny?

  Polecamy w dziale

  Kiedy upadnie Koalicja 13 Grudnia?

  Płk Sienkiewicz nie został odwołany. Była za nim cała Koalicja 241:194. Gdy za 3-mce wszystkie stanowiska po PiS zostaną podzielone, dojdzie do sporów o wysokość łupów... i program. Zatem przypomnijmy: zima wasza - wiosna nasza! :)

  Zapraszamy na relację z Protestu Wolnych Polaków

  Zapraszamy na relację z Protestu Wolnych Polaków: LIVE

  Pierwszy cud Donalda Tuska, a może drugi?

  Okazuje się, że Donald Tusk sprawił cud - ponownie zjednoczył PiS. To nie pierwszy cud Tuska i jego zaplecza. Pierwszym było wyeliminowanie w wyborach prez. 2005 W. Cimoszewicza i zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego. Jak będzie teraz?

  Zwiększmy pomoc dla Ukrainy!

  Wojskowy obiekt nad PL przypomniał nam, że wojna jest blisko. Zatem powinniśmy zwiększyć pomoc dla UA. Propaganda (pro)RUS wylicza, że daliśmy za dużo. Fakty są inne. USA dały 44 mld, GER - 17 i GB - 7, a PL - 3. Sprzęt - to samo!
  To sugeruje premier Gruzji, Irakli Garibaszwili i deklaruje: "Nigdy nie włączymy się w tę wojnę". Czy to rozsądne stanowisko. Na pozór tak to wygląda. Jednak druga szansa na odzyskanie Osetii Południowej może już się nie powtórzyć

  Tak sugeruje premier Gruzji,Irakli Garibaszwili.

  Jeśli chodzi o pomoc wojskową, jasno i jednoznacznie powiedzieliśmy, że tego nie zrobimy. My jako państwo nigdy nie włączymy się w tę wojnę. To jest nasze jasne stanowisko.

  Po czym dodał, że według posiadanych niejawnych informacji, Kijów próbuje wciągnąć Tbilisi w wojnę z Rosją i „otworzyć drugi front”.

  Oprócz publicznych oświadczeń na ten temat ze strony ukraińskich urzędników, w tym sekretarza Rady Bezpieczeństwa (Ołeksija Daniłowa), mamy jeszcze więcej informacji , które nie są publicznie ujawniane. (…) Ale dzięki Bogu, dzisiaj w kraju rządzi partia Gruzińskie Marzenie, a my, rząd, zdecydowaliśmy, że interesy naszego narodu i Gruzji są ponad wszystko. Szanujemy wszystkie kraje, szanujemy wszystkie narody, ale przede wszystkim kochamy nasz kraj i przede wszystkim będziemy chronić jego interes.

  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8605428,gruzja-ukraina-rosja-wojna-pomoc-wojskowa-garibaszwili.html.amp

  Pomijając wiarygodność źródeł o „ukraińskich knowaniach” i „podżeganiu wojennym” , mam nadzieję, że nie pochodzą od rosyjskich służb, premier Gruzji popełnia strategiczny błąd. Właśnie teraz, gdy Rosja jest zajęta wojną z  Ukrainą, Gruzja ma niepowtarzalną okazję odzyskać Osetię  Południową. Taka okazja może się już nie powtórzyć. 

  Jeśli rząd Gruzji myśli, że siedząc cicho nie zwróci na siebie uwagi Kremla, jest w błędzie. Jeżeli Kreml wygra wojnę z Ukrainą, to Gruzja nie będzie bezpieczna. Choćby siedziała jak mysz pod miotłą i stale zapewniała Moskwę o swoim umiłowaniu pokoju. Kreml, gdy zobaczy możliwość, to Gruzję zajmie.

  Jedyne co Gruzja może zrobić, by zmniejszyć zagrożenie rosyjskim wtargnięciem, to zbroić się i zająć rosyjski strategiczny przyczółek w Osetii Południowej. Zbyt blisko stamtąd do Tbilisi. 

  Obecna sytuacja stwarza również okazję do rozwiązania problemu Abchazji. Gruzja mogłaby wesprzeć niepodległościowy ruch abchaski, będący teraz pod presją prorosyjskiej agentury i odciągnąć Suchumi od Moskwy. Jak nie da się odzyskać Abchazji, to przynamniej niech nie będzie rosyjska. Jest to możliwe teraz, bo abchaska młodzież nie chce ginąć na nieswojej wojnie. Jutro to okno możliwości się zamknie.  

  Gruzja powinna także zrobić wszystko, by wstąpić do NATO.   

  Gruzińskie Marzenie dużo mówi o realizmie politycznym, jednak jego polityka, to polityka chciejstwa i kunktatorska. Zbyt to przypomina  dylematy polskich  polityków z 1917 r. Sięgnąć po niepodległość  czy trwać przy Rosji? Na szczęście zwolennicy niepodległości mieli większy wpływ na polskie społeczeństwo, niż agenci Ochrany i Czeki.

  Mariusz Patey 

  Mariusz Patey
  Mariusz Patey
  Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja