Nie tylko Putin – to firmom zawdzięczamy połowę naszej inflacji

Data

Strona głównaOpinieNie tylko Putin – to firmom zawdzięczamy połowę naszej inflacji

Polecamy w dziale

Widziane na Ukrainie. Masza – jego miłość (6)

Masza i Sasza. Poznali się i zakochali. Od pierwszego wejrzenia. Potem zaczęła się wojna. Sasza poszedł walczyć. Masza obiecała mu miłość i wierność. Do śmierci. Żołd rozdzielał na pół i wysyłał. Matce i Maszy. Po co mu na froncie

Andrzej Kumor, „Zielona granica” niczym komiks „Maus”

Nie chodźcie do kina na ostatni film Holland - myślimy to samo, co nasi strażnicy graniczni. Ale jeżeli chcecie coś o nim wiedzieć, to polecam recenzję redaktora kanadyjskiego Gońca, Andrzeja Kumora, który obejrzał go z obowiązku.

Unia Hadziacka – Rzeczpospolita Trzech Narodów

16 września 1658 roku w Hadziaczu zostało zawarte porozumienie między Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Hetmanatem, które przeszło do historii jako Unia Hadziacka. Do Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego dołączało Księstwo Ruskie
Gdy inflacja w Europie gwałtownie wzrosła, spekulowano co ją wywołało. Wielu wskazywało na ceny energii (putinflacja). Jednak badania dowodzą, że za połowę inflacji odpowiadają firmy, podnosząc ceny bardziej niż wzrost cen energii

W ostatnich latach, gdy inflacja w Europie gwałtownie wzrosła, wielu ekonomistów zastanawiało się, jakie czynniki przyczyniły się do tego zjawiska. Nowe dane wskazują, że istotną rolę odegrał znaczny wzrost zysków przedsiębiorstw. Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów, prawie połowa wzrostu inflacji w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat może być przypisana podwyżkom cen  dokonywanym przez firmy.

Wielu obserwatorów spodziewało się, że wzrost inflacji będzie głównie wynikiem rosnących kosztów energii, szczególnie w związku z gwałtownym wzrostem cen energii (putinflacja). Jednak to przedsiębiorstwa zwiększyły swoje ceny bardziej niż wzrost cen energii, przyczyniając się do ogólnego wzrostu inflacji.

Wzrost zysków firm można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Po pierwsze, przedsiębiorstwa starały się wyprzedzić inflację, zwiększając na wyrost swoje marże. Po drugie, niektóre branże, takie jak przemysł ciężki czy sektor usług, odnotowały znaczący wzrost popytu, co umożliwiło im podnoszenie cen. Ponadto, rosnące inwestycje zagraniczne i rozwój eksportu również wpłynęły na wzrost zysków niektórych firm.

Wzrost inflacji spowodowany zwiększeniem cen przez przedsiębiorstwa ma różne konsekwencje dla gospodarki europejskiej. Z jednej strony, rosnące zyski firm mogą przyczynić się do dalszych inwestycji i tworzenia miejsc pracy, co może stymulować wzrost gospodarczy. Z drugiej strony, podwyżki cen mogą zmniejszyć siłę nabywczą konsumentów i prowadzić do stagnacji.

Podejście do tego problemu będzie zależało od perspektywy, z jakiej się go analizuje. Firmy będą dążyć do utrzymania swoich zysków, co może oznaczać utrzymanie podwyżek cen. Politycy będą musieli uwzględnić te czynniki przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki monetarnej i fiskalnej.

Zatem wzrost inflacji w Europie nie jest spowodowany tylko rosnącymi kosztami energii. Podwyżki cen, przewyższające wzrost kosztów, mają istotny wpływ na ogólną inflację. 

Marcin Walczak

źródło: https://www.imf.org/en/Blogs/Articles/2023/06/26/europes-inflation-outlook-depends-on-how-corporate-profits-absorb-wage-gains

Ostatnie wpisy autora