More

  Nie tylko Putin – to firmom zawdzięczamy połowę naszej inflacji

  Strona głównaOpinieNie tylko Putin – to firmom zawdzięczamy połowę naszej inflacji

  Polecamy w dziale

  Czy rząd Donalda Tuska powoła Skansen Narodowy Polska jeszcze w tym roku?

  Po co poprzestawać na powoływaniu tylko PN Doliny Dolnej Odry? Dla zachowania w stanie naturalnym polskiego bagniska narodowego w dorzeczu Odry, Warty, Wisły, Narwi i Bugu, utwórzmy na terenie całego kraju Skansen Narodowy Polska.

  Donald Tusk nie potrzebuje mieć większego!

  Donald Tusk oznajmił, że nie ma kompleksów i nie potrzebuje większego! Tymczasem Port Lotniczy we Frankfurcie odprawił 900 000 ton, a prawie 700 000 ton Lipsk-Halle. Lotnisko Chopina obsłużyło tylko 111 000 ton i nie może więcej.

  Czy Ukraińcy mają wpisaną w gen narodowy nieufność do Polaków, a interesy Polski i Ukrainy są strategicznie sprzeczne? 

  Wszyscy nagle troszczą się o polskie interesy. Rzekomo to Ukraina, z którą mamy nadwyżkę 3,5 mld euro (2022), nam zagraża. Dlaczego nie Czechy? Nasz eksport do Czech to 32 mld zł, a import 62 mld - 2 x więcej! Blokujemy granicę? :)

  Widziane na Ukrainie. Przesłuchanie (11)

  Sierioża ma 45 lat. Od kilku tygodni siedzi w ukraińskim więzieniu. Przesłuchiwał, torturował i zabijał. Dlaczego zabijałeś? - pytam. Nie zabijałem, byłem mechanikiem. A twoje zdjęcia z bronią snajperską? Miałeś nóż. To dla szpanu
  Gdy inflacja w Europie gwałtownie wzrosła, spekulowano co ją wywołało. Wielu wskazywało na ceny energii (putinflacja). Jednak badania dowodzą, że za połowę inflacji odpowiadają firmy, podnosząc ceny bardziej niż wzrost cen energii

  W ostatnich latach, gdy inflacja w Europie gwałtownie wzrosła, wielu ekonomistów zastanawiało się, jakie czynniki przyczyniły się do tego zjawiska. Nowe dane wskazują, że istotną rolę odegrał znaczny wzrost zysków przedsiębiorstw. Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów, prawie połowa wzrostu inflacji w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat może być przypisana podwyżkom cen  dokonywanym przez firmy.

  Wielu obserwatorów spodziewało się, że wzrost inflacji będzie głównie wynikiem rosnących kosztów energii, szczególnie w związku z gwałtownym wzrostem cen energii (putinflacja). Jednak to przedsiębiorstwa zwiększyły swoje ceny bardziej niż wzrost cen energii, przyczyniając się do ogólnego wzrostu inflacji.

  Wzrost zysków firm można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Po pierwsze, przedsiębiorstwa starały się wyprzedzić inflację, zwiększając na wyrost swoje marże. Po drugie, niektóre branże, takie jak przemysł ciężki czy sektor usług, odnotowały znaczący wzrost popytu, co umożliwiło im podnoszenie cen. Ponadto, rosnące inwestycje zagraniczne i rozwój eksportu również wpłynęły na wzrost zysków niektórych firm.

  Wzrost inflacji spowodowany zwiększeniem cen przez przedsiębiorstwa ma różne konsekwencje dla gospodarki europejskiej. Z jednej strony, rosnące zyski firm mogą przyczynić się do dalszych inwestycji i tworzenia miejsc pracy, co może stymulować wzrost gospodarczy. Z drugiej strony, podwyżki cen mogą zmniejszyć siłę nabywczą konsumentów i prowadzić do stagnacji.

  Podejście do tego problemu będzie zależało od perspektywy, z jakiej się go analizuje. Firmy będą dążyć do utrzymania swoich zysków, co może oznaczać utrzymanie podwyżek cen. Politycy będą musieli uwzględnić te czynniki przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki monetarnej i fiskalnej.

  Zatem wzrost inflacji w Europie nie jest spowodowany tylko rosnącymi kosztami energii. Podwyżki cen, przewyższające wzrost kosztów, mają istotny wpływ na ogólną inflację. 

  Marcin Walczak

  źródło: https://www.imf.org/en/Blogs/Articles/2023/06/26/europes-inflation-outlook-depends-on-how-corporate-profits-absorb-wage-gains

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja