back to top
More

    Nie tylko Putin – to firmom zawdzięczamy połowę naszej inflacji

    Strona głównaOpinieNie tylko Putin – to firmom zawdzięczamy połowę naszej inflacji

    Polecamy w dziale

    Wokół reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości (2)

    Najbliższy tradycji I Rzeczypospolitej jest amerykański  system wyboru sędziów. Ojcowie Założyciele Stanów Zjednoczonych uważali, że sprawny system sądownictwa oparty na niezawisłych sędziach zapewni stabilność państwa.

    Oświadczenie Collegium Intermarium

    Trwa atak rządu Koalicji 13 Grudna na klasyczne rozumienie prawa i powrót do bolszewickiej wykładni, że prawo ma służyć władzy. Collegium Intermarium, powiązane z Ordo Iuris, także znalazło się na celowniku demokracji walczącej. Zamieszczamy oświadczenie władz CI (red.)

    Wokół reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości

    4 czerwca 1989 roku Polska tylko nominalnie stała się demokratycznym państwem prawa. Co stało się ż prawnikami służącymi komunistycznemu reżimowi? Sądzili, oskarżali i bronili - już w imieniu wolnej Polski - nie pozwalając zrobić krzywdy komunistycznym zbrodniarzom.

    Dwa oblicza komunizmu

    Prawda radziecka nie wiele się różni od tej unijnej. Jedna i druga polega na wciskaniu nam bzdur do wierzenia. Treść samych bzdur różni się, bo to zależy od „mądrości etapu”. Obecnie jesteśmy na etapie „walki o środowisko”, poprzez produkcję opakowań na gigantyczną skalę.
    Gdy inflacja w Europie gwałtownie wzrosła, spekulowano co ją wywołało. Wielu wskazywało na ceny energii (putinflacja). Jednak badania dowodzą, że za połowę inflacji odpowiadają firmy, podnosząc ceny bardziej niż wzrost cen energii

    W ostatnich latach, gdy inflacja w Europie gwałtownie wzrosła, wielu ekonomistów zastanawiało się, jakie czynniki przyczyniły się do tego zjawiska. Nowe dane wskazują, że istotną rolę odegrał znaczny wzrost zysków przedsiębiorstw. Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów, prawie połowa wzrostu inflacji w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat może być przypisana podwyżkom cen  dokonywanym przez firmy.

    Wielu obserwatorów spodziewało się, że wzrost inflacji będzie głównie wynikiem rosnących kosztów energii, szczególnie w związku z gwałtownym wzrostem cen energii (putinflacja). Jednak to przedsiębiorstwa zwiększyły swoje ceny bardziej niż wzrost cen energii, przyczyniając się do ogólnego wzrostu inflacji.

    Wzrost zysków firm można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Po pierwsze, przedsiębiorstwa starały się wyprzedzić inflację, zwiększając na wyrost swoje marże. Po drugie, niektóre branże, takie jak przemysł ciężki czy sektor usług, odnotowały znaczący wzrost popytu, co umożliwiło im podnoszenie cen. Ponadto, rosnące inwestycje zagraniczne i rozwój eksportu również wpłynęły na wzrost zysków niektórych firm.

    Wzrost inflacji spowodowany zwiększeniem cen przez przedsiębiorstwa ma różne konsekwencje dla gospodarki europejskiej. Z jednej strony, rosnące zyski firm mogą przyczynić się do dalszych inwestycji i tworzenia miejsc pracy, co może stymulować wzrost gospodarczy. Z drugiej strony, podwyżki cen mogą zmniejszyć siłę nabywczą konsumentów i prowadzić do stagnacji.

    Podejście do tego problemu będzie zależało od perspektywy, z jakiej się go analizuje. Firmy będą dążyć do utrzymania swoich zysków, co może oznaczać utrzymanie podwyżek cen. Politycy będą musieli uwzględnić te czynniki przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki monetarnej i fiskalnej.

    Zatem wzrost inflacji w Europie nie jest spowodowany tylko rosnącymi kosztami energii. Podwyżki cen, przewyższające wzrost kosztów, mają istotny wpływ na ogólną inflację. 

    Marcin Walczak

    źródło: https://www.imf.org/en/Blogs/Articles/2023/06/26/europes-inflation-outlook-depends-on-how-corporate-profits-absorb-wage-gains

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja