back to top
More

  1922 – 2022. 100. rocznica objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą.

  Strona głównaIdee1922 - 2022. 100. rocznica objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą.

  Polecamy w dziale

  Wyzwania stojące przed Polską

  Musimy zrobić rachunek zysków i strat, nie dla formacji politycznej, nie dla własnego środowiska, nie pod kątem karier tych czy innych osób, ale dla dobra narodu i państwa. Powinniśmy przeanalizować ewentualne skutki wyjścia z UE.

  Refleksje na Boże Narodzenie

  Koniecznie karp, prezenty pod choinkę, jeszcze opłatek, odpalić kolędy i możemy świętować. Czym jest Boże Narodzenie dziś? Na naszych oczach upada cywilizacja zbudowana na nauce Chrystusa. Powrót do źródeł to jedyny nasz ratunek.

  Paweł Zastrzeżyński, Nim kur zapieje… (list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy)

  PAD wbrew swoim zapowiedziom z kampanii wyborczej 2015, podpisał Ustawę o finansowaniu in vitro. Przeciwko było tylko 100 posłów PiS (194). Pozostali, jak MM byli za, lub wstrzymali się, jak JK. Dlaczego zostaliśmy oszukani? (red)

  Wszystkich Świętych Obcowanie

  1 listopada przypomina nam trzy prawdy. 1. Że święci nadal żyją, chociaż fizycznie nie ma ich już wśród nas. 2. Istnieje życie inne od tu i teraz. 3. A skoro tak, to istnieje dawca życia na tyle mocny, że pozwala umarłym żyć dalej.
  W roku 1922 zakończył się kilkuletni konflikt polsko-niemiecki o przynależność Górnego Śląska. 20 czerwca oddziały Wojska Polskiego dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego uroczyście wkroczyły do Katowic.

  7 czerwca 2022 r. w Katowicach Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

  20 czerwca po raz pierwszy obchodzimy ogólnopolskie święto ku czci bohaterów powstań śląskich.

  W roku 1922 zakończył się kilkuletni konflikt polsko-niemiecki o przynależność Górnego Śląska. Chociaż Rada Ligi Narodów o podziale regionu zdecydowała w październiku 1921 roku, to  mógł on nastąpić dopiero po wielu miesiącach. 
  W związku z narzuconą przez aliantów Konwencją Górnośląską (zwaną też Konwencją Genewską) prowadzono negocjacje w sprawie zabezpieczenia praw mniejszości narodowych oraz uregulowania zasad wymiany gospodarczej na podzielonym obszarze. Uzgodniony w ich efekcie akt został podpisany 15 maja 1922 r. w Genewie.

  Międzynarodowe organizacje: Górnośląska Komisja Mieszana oraz Górnośląski Trybunał Rozjemczy w Bytomiu czuwały nad wykonaniem Konwencji, która miała obowiązywać do 1937 roku.
  W tym samym czasie Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa przygotowywała się do przekazania administracji polskiej i niemieckiej władzy na tym terenie.

  15 czerwca zapadły ostateczne ustalenia. Po stronie polskiej Naczelna Rada Ludowa na Górnym Śląsku, kierowana przez Józefa Rymera, zdecydowała o kształcie polskiej administracji w przyszłym województwie śląskim – z autonomią, którą zapowiadał uchwalony przez Sejm RP w 1920 r. Statut Organiczny.

  12 czerwca 1922 r. premier RP mianował członków Tymczasowej Śląskiej Rady Wojewódzkiej, a Józef Rymer został pierwszym wojewodą śląskim.

  17 czerwca powołano Urząd Wojewódzki Śląski w Katowicach, a Naczelna Rada Ludowa została rozwiązana. Polacy zaczęli systematycznie przejmować władzę w województwie.

  19 czerwca podpisano w Katowicach protokół przekazania polskiej administracji powiatu katowickiego i odbyła się ostatnia parada oraz wymarsz wojsk francuskich.

  20 czerwca 1922 r. oddziały Wojska Polskiego dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego uroczyście wkroczyły do Katowic, witane na  rynku  m.in. przez Wojciecha Korfantego.

  4 lipca w Rybniku zakończył się proces obejmowania przez oddziały Szeptyckiego kolejnych miast i powiatów województwa śląskiego.

  Natomiast do przyznanej Niemcom części regionu (m.in. do Opola, Bytomia, Gliwic i Zabrza) wkroczyły oddziały Reichswehry.

  Tak dokonał się i zakończył podział regionu, choć wytyczanie dokładnego przebiegu granicy zakończyło się dopiero w 1923 roku.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja