back to top
More

  Zielony ład – nie! Surowce z Ukrainy – tak!

  Strona głównaGospodarkaZielony ład – nie! Surowce z Ukrainy – tak!

  Polecamy w dziale

  Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

  Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

  Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

  Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

  Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

  Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
  Protestujący przedsiębiorcy rolni, których nazywamy rolnikami (to tak jakby firmę Wojas nazywać szewcem), mają rację występując przeciwko zielonemu ładowi. I absolutnie jej nie mają domagając się embarga na import surowców z UA.

  Protestujący przedsiębiorcy rolni, których uparcie nazywamy rolnikami (to tak jakby firmę Wojas nazywać szewcem), mają absolutną rację występując przeciwko zielonemu ładowi. I absolutnie jej nie mają domagając się embarga na import z Ukrainy surowców rolnych. 

  Zielony ład wykończy nas wszystkich, a Polskę (i Europę) pogrąży w stagnacji na długie lata. Ale domaganie się wstrzymania z Ukrainy surowców rolnych, w dużej mierze komponentów do polskiej produkcji zwierzęcej i spożywczej, już takiego uniwersalnego przesłania nie zawiera. Służy tylko wąskiej grupie producentów zbóż, a może zabić rozwijający się i dochodowy polski sektor przetwórstwa żywności.  

  Popatrzmy na ogłoszone właśnie dane.

  https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/kowr-51-8-mld-euro-kolejny-rekord-w-eksporcie-zywnosci-z-polski-w-2023-r,247638.html

  W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), o 8,1% więcej niż rok wcześniej. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych. I tu, ważna rzecz – nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 18,6 mld euro. 

  Unijne kraje kupowały od Polski głównie: wyroby tytoniowe (o wartości 4,6 mld euro), mięso drobiowe (3,1 mld euro), produkty mleczne (2,2 mld mln euro), pieczywo i wyroby piekarnicze (2,1 mld euro), mięso wołowe (1,8 mld euro), karmę dla zwierząt domowych (1,7 mld euro), a także wyroby czekoladowe (1,7 mld euro). 

  Eksportu zbóż nawet nie odnotowano w tym zestawieniu.

  Do krajów pozaunijnych wyeksportowano z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości 13,8 mld euro (63 mld zł), co oznaczało wzrost o 11 proc. Poza UE z kraju wywożono przede wszystkim: pszenicę (1,2 mld euro, 4,7 mln ton), produkty mleczne (1,1 mld euro), mięso drobiowe (961 mln euro, 530 tys. ton), pieczywo i wyroby piekarnicze (937 mln euro, 192 tys. ton), wyroby tytoniowe (821 mln euro, 49 tys. ton) oraz czekoladę i wyroby czekoladowe (798 mln euro, 149 tys. ton).

  Spośród krajów pozaunijnych, największymi odbiorcami polskiej żywności były: Wielka Brytania (przychody z eksportu na poziomie 4,2 mld euro, wzrost o 14 proc.), Ukraina (1,03 mld euro, wzrost o 9 proc. [!]) oraz Stany Zjednoczone (870 mln euro, wzrost o 13 proc.).

  Polskie zboża, których teraz obrony (jak niepodległości) żądają producenci, nie stanowiły nawet 5% polskiego eksportu i dodatkowo musieliśmy wszyscy do niego dopłacać. Do  pozostałej, prawie 90% produkcji eksportowej, polscy producenci żywności potrzebują tanich surowców i szybkiego dostępu do nich. Ukraina jest w obu przypadkach idealnych zapleczem surowcowym. 

  Jeżeli rządzący nami politycy, którzy już oddali producentom zbóż kontrolę nad polską granicą, wprowadzą dodatkowo zakaz kupowania przez polskich producentów żywności tanich surowców, to upadnie ten dochodowy sektor polskiej gospodarki. Drogich produktów nikt od nich nie kupi. Stracimy wszyscy.

  Bartosz Jasiński

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/o3ch

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja