back to top
More

    Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

    Strona głównaGospodarkaZ tygrysa Europy stajemy się żółwiem

    Polecamy w dziale

    Wielka Brytania wygrywa na Brexicie

    Po prawie 4 latach od opuszczenia UE gospodarka GB rozwija się, a niemiecka kurczy. Podobnie jest w przypadku będącej poza UE Szwajcarią. Czy nie czas pomyśleć o budowie własnej samodzielnej gospodarki w odłączeniu od francusko-niemieckiej dominacji?

    Premier Tusk zapomniał o Rafako

    W styczniu 2023 roku Donald Tusk wzywał premiera Morawieckiego do działania, do obrony Rafako. Teraz sam jest premierem. Nie słychać jednak o jakichkolwiek działaniach zmierzających do uratowania firmy. Hallo, Panie Premierze, gdzie Pan jest?!

    Mieszkanie na Start – apelujemy o jawność!

    W mediach społecznościowych pojawiły się sugestie, że powodem dla którego KO i PSL forsują Program, może być fakt, że na konta tych partii wpłynęły duże przelewy od deweloperów. Apelujemy o ujawnienie stenogramów ze spotkania deweloperów z rządem w lipcu b.r.

    60 miliardów złotych zapłacimy za powódź!

    Wg Instytutu Ochrony Środowiska wartość strat poniesionych podczas powodzi w 1997 roku wyniosła 2,3% ówczesnego PKB. Jej skala była zbliżona do tej obecnej. Dziś wartość PKB Polski to 3 bln zł. Zatem straty obecne przekroczą 60 mld zł.
    Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.

    Za kilka dni rozpoczną się w Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mamy nadzieję, że nasza reprezentacja, mimo wymagających przeciwników w grupie, będzie grać jak najdłużej. A jak wypada nasza gospodarka na tle państw Unii Europejskiej? Od wielu lat rozwijaliśmy się znacznie szybciej niż gospodarki takich państw jak Niemcy czy Francja. 

    Spójrzmy na statystyki opublikowane przez europejski urząd statystyczny Eurostat oraz agencję Markit Group. Ta ostatnio pokazała wskaźnik aktywności przedsiębiorstw w sektorze przemysłowym w maju obecnego roku. Najniższą wartość wśród krajów europejskich miał on w Polsce.

    Aktywność sektora przemysłowego w Polsce była nawet niższa niż w Niemczech, które uznawane są za „chory” kraj Europy. Jak nazwać więc stan w jakim znajduje się polski przemysł, który ograniczany jest poprzez stosowanie przez nasz rząd polityki zielonego ładu? Nawet w Grecji i Rumunii sytuacja w przemyśle jest zdecydowanie lepsza. 

    Część analityków rynkowych uznała jednak dane wiarygodnej, światowej instytucji za mało reprezentatywne.  Spójrzmy zatem na dane o zatrudnieniu, jakie opublikował Eurostat w ubiegłym tygodniu. Okazuje się, że Polska obok Szwecji i Słowacji była jedynym krajem, który odnotował spadek zatrudnienia w pierwszym kwartale 2024 roku. W większości państw europejskich zatrudnienie zdecydowanie urosło, najbardziej w Rumunii. Nie świadczy to dobrze o naszym rynku pracy. 

    GDP up by 0.3% and employment up by 0.3% in the euro area – Eurostat (europa.eu)

    Kolejne rozczarowujące dane to te o sprzedaży detalicznej. Spadła ona w naszym kraju o 7,3% r/r w kwietniu. Był to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Analitycy próbowali to tłumaczyć efektem Świąt Wielkanocy. Ale wystąpił on także w pozostałych krajach europejskich. 

    Volume of retail trade down by 0.5% in the euro area and by 0.6% in the EU – Eurostat (europa.eu)

    Czy z tygrysa Europy stajemy się żółwiem? Niestety coraz więcej faktów o tym świadczy. W kolejnych miesiącach naszej sytuacji gospodarczej nie poprawią podwyżki cen energii i gazu. Drastycznie rośnie również deficyt sektora finansów publicznych.

    Co w tej sytuacji robi polski rząd? Rząd koncentruje się na realizacji strategii Zielonego Ładu, która likwiduje miejsca pracy w naszym kraju. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/t83p

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja