More

  Polscy bohaterowie ponownie skazani na śmietnik historii? 

  Strona głównaOpiniePolscy bohaterowie ponownie skazani na śmietnik historii? 

  Polecamy w dziale

  Czy rząd Donalda Tuska powoła Skansen Narodowy Polska jeszcze w tym roku?

  Po co poprzestawać na powoływaniu tylko PN Doliny Dolnej Odry? Dla zachowania w stanie naturalnym polskiego bagniska narodowego w dorzeczu Odry, Warty, Wisły, Narwi i Bugu, utwórzmy na terenie całego kraju Skansen Narodowy Polska.

  Donald Tusk nie potrzebuje mieć większego!

  Donald Tusk oznajmił, że nie ma kompleksów i nie potrzebuje większego! Tymczasem Port Lotniczy we Frankfurcie odprawił 900 000 ton, a prawie 700 000 ton Lipsk-Halle. Lotnisko Chopina obsłużyło tylko 111 000 ton i nie może więcej.

  Czy Ukraińcy mają wpisaną w gen narodowy nieufność do Polaków, a interesy Polski i Ukrainy są strategicznie sprzeczne? 

  Wszyscy nagle troszczą się o polskie interesy. Rzekomo to Ukraina, z którą mamy nadwyżkę 3,5 mld euro (2022), nam zagraża. Dlaczego nie Czechy? Nasz eksport do Czech to 32 mld zł, a import 62 mld - 2 x więcej! Blokujemy granicę? :)

  Widziane na Ukrainie. Przesłuchanie (11)

  Sierioża ma 45 lat. Od kilku tygodni siedzi w ukraińskim więzieniu. Przesłuchiwał, torturował i zabijał. Dlaczego zabijałeś? - pytam. Nie zabijałem, byłem mechanikiem. A twoje zdjęcia z bronią snajperską? Miałeś nóż. To dla szpanu
  Kilkanaście lat temu, jako uczeń gimnazjum, posadziłem dąb pamięci mojego pradziadka Kazimierza R. Grabowskiego, zamordowanego w Katyniu. W ten sposób przywróciłem go historii. Dziś ta sama szkoła ponownie wyrzuca go na śmietnik.

  Kilkanaście lat temu – jako uczeń gimnazjum nr. 2 im. Kawalerów Orderu Virtutti Militari w Warszawie przy ulicy Narbutta i laureat konkursu „Katyń – prawda i pamięć” – posadziłem dąb pamięci. Poświęcony został mojemu pradziadkowi Kazimierzowi Romanowi Grabowskiemu, pedagogowi, żołnierzowi i patriocie, zamordowanemu w pierwszym transporcie, wiosną 1940 roku. Myślałem, że w ten sposób symbolicznie przywracam go na karty historii, że przekreślam cel katyńskiej zbrodni. Celem tym było wyrzucenie polskiej elity na śmietnik historii. Dziś pradziadek ponownie trafił na śmietnik historii. W wolnej Polsce, na terenie tej samej szkoły, która go przed laty uhonorowała.

  Przypadek ten wpisuje się w szerszy kontekst, jakim jest zatracenie misji wychowawczej polskich szkół. Rządzą nimi często lokalni politycy nie tylko nie posiadający wiedzy historycznej, ale i empatii dla ofiar sowieckiego totalitaryzmu. Pojawiają się za to próby wybielania komunistycznych działaczy, niejednokrotnie współuczestniczących w instalowaniu stalinizmu w Polsce.

  Coraz częściej za parawanem neutralności światopoglądowej przemyca się treści ideowe, które próbował Polakom narzucić komunistyczny system. Ten sam, z którym walczyli polscy patrioci i którego kaci mordowali ich w Katyniu, w obławie augustowskiej i setkach rozsianych po całym obszarze dawnej Rzeczypospolitej miejsc kaźni.

  Brak empatii i wrażliwości dla rodzin ofiar, wykazywany coraz częściej przez zarządzających szkołami, ale i przez nauczycieli, wkrótce może się zemścić. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, głosił akt fundacyjny Akademii Zamojskiej z 1600 roku, będącej przez długie lata wzorem dla innych placówek oświatowych, w kraju i zagranicą. Warto by nasi edukatorzy i samorządowcy przypomnieli sobie te słowa. Jak również powiedzenie Józefa Piłsudskiego: 

  Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

  Kazimierz Grabowski 

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja