back to top
More

    Powstanie Białoruskiej Republiki Ludowej

    Strona głównaHistoriaPowstanie Białoruskiej Republiki Ludowej

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    25.03.1918 roku, mimo okupacji niemieckiej, Rada Białoruskiej Republiki Ludowej ogłosiła niepodległość. BRL została uznana tylko przez Finlandię. Wsparcia udzieliły BRL Ukraina, Litwa i Niemcy, które zabroniły jej tworzenia wojska

    25.03.1918 roku, pomimo okupacji niemieckiej, Rada Białoruskiej Republiki Ludowej ogłosiła niepodległość.

    BRL zajmowała terytorium zamieszkiwane w większości przez ludność posługującą się różnymi dialektami języka białoruskiego, mniej więcej teren współczesnej Białorusi. Została ona uznana tylko przez jedno państwo: Finlandię, ale wsparcia udzieliły jej także Ukraina, Litwa i Niemcy.

    Te ostatnie pozwoliły na rozwój białoruskiej samorządności. Stanowczo sprzeciwiały się jednak tworzeniu białoruskiego wojska, oddziałów paramilitarnych i policji, grożąc użyciem siły w razie sprzeciwu.

    To sprawiło, że chociaż intensywnie rozwijała się białoruska kultura (min. powstał białoruski teatr, językiem urzędowym i wykładanym w szkołach był białoruski, powstał hymn państwowy, trójkolorowy biało-czerwono-biały sztandar i herb z pogonią), państwo było zupełnie nieprzygotowane do obrony kruchej niepodległości i zależne od Cesarstwa Niemieckiego.

    Jednocześnie dla Niemców kwestią priorytetową było wymuszenie kontrybucji wojennej od podbitej ludności, co realizowano poprzez bardzo dotkliwe dla chłopów rekwizycje. Z tego powodu współpraca rządu BRL z Niemcami była przez ogół, w zdecydowanej większości chłopskiego społeczeństwa, traktowana jako przejaw zdrady i poddaństwa wobec okupanta. Prowadziło to do alienacji elit politycznych Białorusi.

    Gdy w listopadzie 1918 roku przez Niemcy przetoczyła się rewolucja, rozpoczął się generalny odwrót wojsk państw centralnych. Próżnię powstałą po wycofaniu się Niemców szybko zajęli bolszewicy, którzy opowiadali się za federacją Białorusi z Rosją.

    W czasie wojny polsko-bolszewickiej większość ziem białoruskich zostało zajętych przez Polaków. Pomimo wystosowania odezwy Piłsudskiego do narodów byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, obiecującej samostanowienie i mglistą federację, nie powrócono do koncepcji niepodległej Białorusi. Zamiast tego rozwiązano Radę BRL i internowano premiera Antona Łuckiewicza.

    Mimo tego to właśnie Łuckiewicz był największym na Białorusi zwolennikiem sojuszu polsko-białoruskiego. Argumentował, że przyczyniłby się on do uzyskania przez Białoruś prawdziwej niepodległości i poszerzenia stanu posiadania aż do Smoleńska.

    Niestety większość białoruskich polityków była przeciwna planom Łuckiewicza i nieufna wobec Polaków, podejrzewając ich o zamiar okupowania Białorusi. Dlatego z inicjatywy białoruskich bolszewików wystosowano wobec rządu wotum nieufności i zmuszono go do dymisji.

    Tymczasem w Polsce zamiast federacji wybrano inkorporację i podzielono się białoruskimi ziemiami z Sowietami w ramach traktatu Ryskiego z 1921 roku. Prezydent BRL Piotr Kreczeuski nazwał traktat rozbiorem Białorusi. Już rozpoczęcie rozmów z bolszewikami jesienią 1920 roku szef rządu Białorusi, Łastouski, nazwał zdradą i zaczął paktować z Litwinami, tworząc antypolski front z narodów zamieszkujących kresy wschodnie Rzeczpospolitej.

    W kolejnych latach białoruski rząd przebywał na uchodźstwie. Najpierw na Litwie, gdzie był wykorzystywany przez Litwinów w politycznej rozgrywce z Polakami, potem w Czechosłowacji, w końcu w USA. Nigdy nie powrócił do kraju, a Białoruś stała się częścią Związku Radzieckiego.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/il3x

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja