Dwa tygodnie temu pokazałem jakie koszty wojny klimatycznej ponosi Polska. Polska czyli my, konsumenci, płacąc więcej za energię elektryczną i ciepło.
Ile kosztuje Polskę wojna Europy z Klimatem? – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)
Ofiarą jest nasza energetyka węglowa oraz kopalnie węgla kamiennego i brunatnego. Rozpoczynając kilkanaście lat temu wojnę z klimatem politycy europejscy chcieli m.in. przyczynić się do rozwoju produkcji turbin wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych. Ktoś w końcu powinien na wojnie zarabiać. Miały zarobić europejskie koncerny technologiczne (głównie niemieckie i duńskie). Takie były plany.
Rzeczywistość okazała się inna. Europejskie koncerny, które miały dostarczać rozwiązania technologiczne w sektorze OZE, przegrywają wyścig z ich rywalami z Azji. Europejscy potentaci z branży energetyki odnawialnej, jak Siemens Energy i Orsted, pogrążają się w problemach finansowych. Kursy ich akcji nurkują.
Ørsted shares tumble after company ditches two US wind projects
Co więcej zarząd Siemens Energy, po ostatnich zawirowaniach z wadliwymi turbinami wiatrowymi, zwrócił się do rządu niemieckiego o wsparcie finansowe. I, wiadomość z ostatniej chwili, pomoc tę dostał. Rząd niemiecki zdecydował się wspomóc Siemens Energy poprzez udzielenie 7.5 mld euro gwarancji w ramach wartego 15 mld euro pakietu ratunkowego. Rządowe gwarancje mają uratować prywatną spółkę i umożliwić jej dokończenie projektu wartego 110 mld euro.
Siemens Energy’s €15bn rescue package underwritten by German government (ft.com)
Analizując dane opublikowane przez Eurostat zauważymy, że proces utraty konkurencyjności w segmencie technologii odnawialnych jest szczególnie widoczny od 2020 roku. Akurat w momencie, gdy politycy europejscy (w tym rząd Mateusza Morawickiego) zdecydowali się na przyśpieszenie transformacji energetycznej. Jaki sens miał ten ruch skoro nie skorzystała z niego gospodarka europejska?
Jak podaje Eurostat wartość importu technologii OZE do Unii Europejskiej jest około 8-krotnie większa od eksportu. Różnica na niekorzyść Europy jest największa w segmencie paneli fotowoltaicznych. Jednak bilans pogarsza się również w sektorze produkcji turbin wiatrowych.
Czy polscy zwolennicy transformacji energetycznej pokażą jak wygląda ten bilans dla polskiej gospodarki? Chyba wypadałoby.
MTC