back to top
More

  Europa przegrała wyścig w sektorze OZE, a Polska?

  Strona głównaGospodarkaEuropa przegrała wyścig w sektorze OZE, a Polska?

  Polecamy w dziale

  Dlaczego zapłacimy więcej za prąd?

  Wreszcie minister Hennig-Kloska pokazała projekt ustawy energetycznej. Zapłacimy więcej, choć ceny energii wróciły do poziomów z 2021? Pani Minister, czy to przez podwyżkę opłaty dystrybucyjnej?

  Lewicowe oblicze Mateusza Morawieckiego

  Mateusz Morawiecki jest nie tylko za aborcją. B. premier kolejny raz pokazał swoją lewicową maskę, twierdząc - (...) ja też jestem lewicowy, jak nasz (PiS) program społeczny - nadal popierając deweloperów :)

  Bo zamieszkacie pod mostem!

  Dopłaty do kredytów mieszkaniowych to pieniądze wyrzucone w błoto, bogacą się na nich tylko deweloperzy - twierdził parę m-cy temu minister Kukucki, przedstawiciel Lewicy w rządzie. I wtedy nie kłamał:)

  Krytykując rząd stajesz się awanturnikiem

  Z pewnością jest duże poruszenie społeczne (przy okazji Mieszkania na Start), ale podejrzewam, że nastroje są podsycane przez zorganizowaną grupę - powiedział minister Hetman. To może posłuchamy ministra? :)
  Wydając wojnę klimatowi Europa, tzn. koncerny niemieckie i duńskie, miały zarobić. Jak to na wojnie. Tymczasem taki potentat jak Siemens tonie w długach i prosi rząd Niemiec o pieniądze. A import OZE do UE jest 8 x większy niż ex.

  Dwa tygodnie temu pokazałem jakie koszty wojny klimatycznej ponosi Polska.  Polska czyli my, konsumenci, płacąc więcej za energię elektryczną i ciepło.

  Ile kosztuje Polskę wojna Europy z Klimatem? – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

  Ofiarą jest nasza energetyka węglowa oraz kopalnie węgla kamiennego i brunatnego. Rozpoczynając kilkanaście lat temu wojnę z klimatem politycy europejscy chcieli m.in. przyczynić się do rozwoju produkcji turbin wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych. Ktoś w końcu powinien na wojnie zarabiać. Miały  zarobić europejskie koncerny technologiczne (głównie niemieckie i duńskie). Takie były plany. 

  Rzeczywistość okazała się inna. Europejskie koncerny, które miały dostarczać rozwiązania technologiczne w sektorze OZE, przegrywają wyścig z ich rywalami z Azji. Europejscy potentaci z branży energetyki odnawialnej, jak Siemens Energy i Orsted, pogrążają się w problemach finansowych. Kursy ich akcji nurkują. 

  Ørsted shares tumble after company ditches two US wind projects 

  Co więcej zarząd Siemens Energy, po ostatnich zawirowaniach z wadliwymi turbinami wiatrowymi, zwrócił się do rządu niemieckiego o wsparcie finansowe. I, wiadomość z ostatniej chwili, pomoc tę dostał. Rząd niemiecki zdecydował się wspomóc Siemens Energy poprzez udzielenie 7.5 mld euro gwarancji w ramach  wartego 15 mld euro pakietu ratunkowego. Rządowe gwarancje mają uratować prywatną spółkę i umożliwić jej dokończenie projektu  wartego 110 mld euro.

  Siemens Energy’s €15bn rescue package underwritten by German government (ft.com)

  Analizując dane opublikowane przez Eurostat zauważymy, że proces utraty konkurencyjności w segmencie technologii odnawialnych jest szczególnie widoczny od 2020 roku. Akurat w momencie, gdy politycy europejscy (w tym rząd Mateusza Morawickiego) zdecydowali się na przyśpieszenie transformacji energetycznej. Jaki sens miał ten ruch skoro nie skorzystała z niego gospodarka europejska? 

  Jak podaje Eurostat wartość importu technologii OZE do Unii Europejskiej jest około 8-krotnie większa od eksportu. Różnica na niekorzyść Europy jest największa w segmencie paneli fotowoltaicznych. Jednak bilans pogarsza się również w sektorze produkcji turbin wiatrowych. 

  Wykres importu technologii OZE do Unii Europejskiej
  fot. Eurostat
  Wykres importu technologii OZE do Unii Europejskiej
  fot. Eurostat

  Imports of green energy products more than doubled in 2022 – Products Eurostat News – Eurostat (europa.eu)

  Czy polscy zwolennicy transformacji energetycznej pokażą jak wygląda ten bilans dla polskiej gospodarki? Chyba wypadałoby.

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja