back to top
More

    Wojna Izraela z Hamasem – czy tylko to?

    Strona głównaPolitykaWojna Izraela z Hamasem – czy tylko to?

    Polecamy w dziale

    Inwazja Izraela na Liban

    Wojska Izraela przekroczyły południową granicę Libanu, aby przeprowadzić "ograniczoną operację wojskową". Jej celem jest zlikwidowanie infrastruktury Hezbollahu, stale atakującego północny Izrael. Po wypełnieniu celu, mają się wycofać.

    Hassan Nasrallah nie żyje

    27.09 w wyniku izraelskiego nalotu bombowego zginął Hassan Nasrallah, nieuchwytny przywódca szyickiego Hezbollahu, ostatni na liście zabitych przez Izrael dowódców tej terrorystycznej organizacji. Czy to oznacza wstęp do wkroczenia wojsk Izraela do Libanu?

    Atak Izraela na Liban

    Niemal 600 osób zabitych i 2000 rannych, w tym kobiety i dzieci – oto ponury bilans nalotów izraelskiego lotnictwa na południowy Liban. Straty po stronie izraelskiej to kilku lekko rannych w wyniku ostrzału rakietowego Hezbollahu na północny Izrael.

    Atak Izraela na Hezbollah

    Mosad wysłał wiadomość do 5 tysięcy pagerów Hezbollahu. Ci, którzy wyjęli je z kieszeni i unieśli do oczu, niczego już więcej nie zobaczą. Ci, którzy ich nie wyjęli, mają oderwane kończyny i genitalia. 10% ludzi Hezbollahu zostało okaleczonych.
    Odnaleziono 4 zabitych zakładników Hamasu. Ofiara Izraela to kilkaset osób. Palestyńczyków zabito już kilkadziesiąt tys., 2 mln wysiedlono, 50% zabudowy Strefy Gazy zniszczono. Czy dlatego Mosad 7.10.23 nie zauważył ataku Hamasu?

    Hamas znowu zabija zakładników. Siły Obronne Izraela (IDF) w poniedziałek potwierdziły śmierć czterech kolejnych zakładników izraelskich w niewoli Hamasu. Do tej pory IDF potwierdziły śmierć 41 zakładników spośród 120, których Hamas nie uwolnił. 7 października palestyńska grupa uprowadziła 251 osób.

    https://wpolityce.pl/swiat/694129-msz-dwoch-obywateli-rp-zostalo-zabitych-przez-hamas

    Wcześniej, 20.05. 2024 roku, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Karim Khan, oskarżył premiera Izraela Benjamina Netanjahu, jego ministra obrony Joawa Galanta oraz przywódców Hamasu o zbrodnie wojenne. Akt ten stanowi podsumowanie trwającej już przeszło pół roku wojny Izraela z Hamasem. 

    7.10.2023 roku bojownicy Hamasu przeniknęli przez granicę palestyńsko-izraelską i zaczęli masakrować mieszkańców przygranicznych miejscowości i kibuców, w tym młodzież uczestniczącą w koncercie muzyki elektronicznej. Setki ludzi zginęło, 250 zostało porwanych.

    Jak do tego doszło? Jak to się stało, że Mosad – najskuteczniejszy wywiad na świecie – nie zapobiegł tragedii, chociaż od dawna dochodziły do niego sygnały o mobilizacji terrorystów i planach ataku?

    Czy młodzi w większości ludzie, uczestnicy koncertu, którzy wcześniej demonstrowali przeciwko rządowi Netanjahu (ciążą na nim zarzuty korupcyjne), zostali złożeni w ofierze, aby przekierować gniew społeczeństwa na Palestyńczyków i w ten sposób pozostać u władzy? Czy to, że w chwili wybuchu wojny notowania „niezatapialnego” premiera były najniższe w historii jest tylko zbiegiem okoliczności?

    Odpowiedzi prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Jedno jest pewne, odpowiedź Izraela od samego początku jest prowadzona na wyniszczenie narodu palestyńskiego, w sposób sprzeczny z jakimikolwiek zasadami prawa międzynarodowego.

    Atakowane są budynki publiczne i cywilne, domy, szpitale, szkoły, urzędy, konwoje pomocy humanitarnej. Ofiary, liczone w dziesiątkach tysięcy, to w większości kobiety i dzieci. Nie brakuje wśród nich także wolontariuszy i dziennikarzy, którzy giną pomimo stosownych oznaczeń.

    Wysiedlono już około 2 milionów Palestyńczyków (90% mieszkańców). Ponad 50% zabudowy w Strefie Gazy uległo zniszczeniu (w obrębie całej autonomii palestyńskiej 20%).

    Nic nie wskazuje na to, aby konflikt miał się zakończyć. Obie strony, Palestyńczycy i Żydzi, chcą kontynuowania wojny aż do ostatecznego zwycięstwa. Ale nie tylko oni. Za Hamasem stoi przecież Iran, niezmiennie dążący do zniszczenia Izraela i Rosja, która jest zainteresowana odwróceniem uwagi od Ukrainy i podzieleniem Zachodu. Pamiętajmy też o żydowskich szowinistach, którzy chcą ostatecznego rozwiązania kwestii palestyńskiej i przejęcia ich ziemi.

    Zarówno dla Hamasu, jak i  Netanjahu, wojna zapewnia przetrwanie i utrzymanie się na powierzchni, dlatego można spodziewać się dalszej eskalacji i kolejnych ofiar.   

    Patryk Patey

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/g4td

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja