back to top
More

    W obronie „Dziadów”

    Strona głównaHistoriaW obronie "Dziadów"

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    30.01.1968 r. pod pomnikiem Adama Mickiewicza miała miejsce manifestacja studentów. Domagali się przywrócenia zdjętych z afisza Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka. Za kulisami toczyła się walka moczarowców z ludźmi Gomułki.

    30 stycznia 1968 roku pod pomnikiem Adama Mickiewicza miała miejsce manifestacja studentów. Domagali się przywrócenia zdjętych z afisza Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Sztuka ta, wbrew pierwotnym założeniom, stała się polityczna przez reakcje publiczności, która nagradzała hucznymi oklaskami w szczególności te fragmenty, które uważano za antyrosyjskie. Władze zareagowały najpierw utrudnianiem, a w końcu zakazaniem grania dramatu. Ta decyzja z kolei wywołała protesty w całym kraju, w szczególności młodzieży studenckiej, która domagała się zniesienia cenzury. Protesty te tłumiono siłą rękami (i pałkami) „aktywu robotniczego”, MO, ZOMO i SB.

    Zatrzymano i aresztowano setki osób, dziesiątki skazano, tysiące zmuszono do emigracji i usunięto z partii (w tym reżysera Dziadów Dejmka). 

    Za kulisami tych wydarzeń miała miejsce brutalna walka o władzę między frakcją skupioną wokół wiceministra spraw wewnętrznych Mieczysława Moczara, a otoczeniem I sekretarza Wiesława Gomułki. Uważa się, że to właśnie tarcia między „partyzantami” (zwolennikami Moczara, którzy wywodzili się z komunistycznej partyzantki), a PRL-owskim establishmentem, doprowadziły do tzw. wydarzeń marcowych i antysemickiej nagonki. 

    Moczarowcy, posługujący się mieszanką haseł nacjonalistycznych, antyinteligenckich i komunistycznych, próbowali umocnić własną pozycję w Partii i usunąć politycznych rywali. Próba puczu się nie udała, osłabiła jednak Gomułkę na tyle, że został on niebawem zastąpiony przez Edwarda Gierka. Zaczęła się nowa epoka w PRL.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/45m5

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja