Odszedł płk. Marian Szlapański – ostatni żołnierz 19. Pułku Piechoty AK

Data

Polecamy

O Romanie Rybarskim, getcie ławkowym i II RP

W końcu lat dwudziestych XX w. odsetek studentów żydowskich na wydziałach prawa i medycyny sięgał 25%, przy 10% udziale w społeczeństwie. Polskie organizacje narodowe starały się ten stan rzeczy zmienić dla dobra narodu polskiego.

Dekalog Antoniego Kępińskiego a antykultura unieważniania 

Przenoszenie w stan nieszkodliwości szkodliwych społecznie autorytetów, nie jest, niestety, wdrażane do praktyki życia społecznego.

Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Zakończenie (6)

Broń nie jest dobra, ani zła. Jest z nami od zawsze. Na początku była kamieniem lub kijem. Dziś broń palna służy wyłącznie do zabijania, dlatego budzi skrajne emocje. Jednak służy też do obrony ojczyzny, co rozumieją żołnierze WOT
Płk. Marian Szlapański całe długie życie przeżył w służbie Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Bronił kraju, ludzi i wartości. Walczył i żył z hasłem ,,Bóg, Honor, Ojczyzna" w sercu!

11. lutego w Raciborzu odbył się pogrzeb śp. płk. Mariana Szlapańskiego. Msza Święta została odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Pogrzeb z asystą wojskową miał charakter państwowy . Kompanię Honorową  wystawił 6. Batalion Powietrznodesantowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Gliwic.  Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak mianował  pośmiertnie mjr.   Mariana Szlapańskiego na stopień pułkownika. Natomiast Prezydent RP Andrzej Duda  odznaczył Bohatera – weterana Armii Krajowej –  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości pogrzebowej udali się na cmentarz Jeruzalem. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyli: przedstawiciele rządu z ministrem  Michałem Wosiem, samorządu , służby mundurowe różnych formacji, stowarzyszenia oraz liczni mieszkańcy Raciborza. Ja miałem honor reprezentować Wojewodę Śląskiego.

Płk. Marian Szlapański całe długie życie przeżył w służbie Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Bronił kraju, ludzi i wartości. Żył i wędrował z hasłem ,,Bóg, Honor, Ojczyzna” w sercu. Śp. płk. Szlapański zmarł 6. lutego 2022 roku. Przeżył niespełna 96 lat. Niemal do końca aktywnie uczestniczył w życiu społecznym. Urodził się w Żółkwi na terenie dzisiejszej Ukrainy. W 1943 roku jako 17‐latek wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Był ostatnim żołnierzem 19. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Szczególnie mocno angażował się w edukację młodzieży. Zależało mu, aby etos AK nie zginął. Był prezesem Śląskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu. Podczas obchodów 25 lecia związku AK w Raciborzu mówił do młodzieży i do nas wszystkich:

,,Ostatni żołnierze odchodzą na wieczną wartę. Pamiętajcie i utrwalajcie etos AK. Od Was zależy przyszłość Polski. Niech Wam drogowskazem będzie Bóg, Honor, Ojczyzna”.

A teraz w osobie płk. Mariana Szlapańskiego odszedł ostatni żołnierz 19 Pułku Piechoty AK . Niech spoczywa w Bożym Pokoju.

Cześć i Chwała Bohaterom

Czesław Sobierajski

Ostatnie wpisy autora