back to top
More

    Alfons Zgrzebniok – bohater Śląska

    Strona głównaIdeeAlfons Zgrzebniok - bohater Śląska

    Polecamy w dziale

    Wyzwania stojące przed Polską

    Musimy zrobić rachunek zysków i strat, nie dla formacji politycznej, nie dla własnego środowiska, nie pod kątem karier tych czy innych osób, ale dla dobra narodu i państwa. Powinniśmy przeanalizować ewentualne skutki wyjścia z UE.

    Refleksje na Boże Narodzenie

    Koniecznie karp, prezenty pod choinkę, jeszcze opłatek, odpalić kolędy i możemy świętować. Czym jest Boże Narodzenie dziś? Na naszych oczach upada cywilizacja zbudowana na nauce Chrystusa. Powrót do źródeł to jedyny nasz ratunek.

    Paweł Zastrzeżyński, Nim kur zapieje… (list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy)

    PAD wbrew swoim zapowiedziom z kampanii wyborczej 2015, podpisał Ustawę o finansowaniu in vitro. Przeciwko było tylko 100 posłów PiS (194). Pozostali, jak MM byli za, lub wstrzymali się, jak JK. Dlaczego zostaliśmy oszukani? (red)

    Wszystkich Świętych Obcowanie

    1 listopada przypomina nam trzy prawdy. 1. Że święci nadal żyją, chociaż fizycznie nie ma ich już wśród nas. 2. Istnieje życie inne od tu i teraz. 3. A skoro tak, to istnieje dawca życia na tyle mocny, że pozwala umarłym żyć dalej.
    31 stycznia 2022 roku na cmentarzu w Rybniku odbyła się uroczystość upamiętniająca 85 rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka. W ten sposób oddano hołd wielkiemu bohaterowi, Głównemu Dowódcy Powstań Śląskich.

    31 stycznia 2022 roku na cmentarzu w Rybniku odbyła się uroczystość upamiętniająca 85 rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka. W ten sposób oddano hołd wielkiemu bohaterowi, Głównemu Dowódcy Powstań Śląskich. Obchody z asystą Państwowej Straży Granicznej miały uroczysty charakter. Wzięli w nich udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów województwa i Rybnika, IPN i innych instytucji państwowych. Modlitwę prowadził ks. proboszcz Marek Noras. Wojewodę Śląskiego reprezentował Jego doradca Czesław Sobierajski, równocześnie organizator tej uroczystości. Na grobie Alfonsa Zgrzebnioka złożono wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci.

    Alfons Zgrzebniok, ten najdzielniejszy z dzielnych, został uhonorowany wieloma najważniejszymi odznaczeniami. Największym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego uhonorował Go pośmiertnie 3 maja 2021 r. Andrzej Duda Prezydent RP.

    Alfons Zgrzebniok urodził się 16 sierpnia 1891 roku w Dziergowicach k. Kędzierzyna w wielodzietnej patriotycznej rodzinie. Jego rodzice, pięć sióstr i trzech braci bardzo angażowali się w walkę o polskość Śląska, także w Powstaniach Śląskich. On sam, przymusowo wcielony do wojska, doświadczenie zdobyte na froncie I wojny światowej wykorzystał przeciwko Niemcom. Wstąpił w szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POW GŚ – autonomiczna górnośląska organizacja konspiracyjna, która przygotowywała swych członków do walki z Niemcami, ochraniała akcję plebiscytową przed niemieckimi. bojówkami). Niedługo potem został komendantem powiatu kozielskiego. W czerwcu 1919 r. już jako Komendant Główny POW GŚl dowodził działaniami zbrojnymi I i II Powstania Śląskiego.

    W III Powstaniu Śląskim Alfons Zgrzebniok kierował Wydziałem Personalnym Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych, a następnie służył w jej Wydziale III (operacyjnym) i jako doradca wojskowy przy sztabie I Dywizji Powstańczej.

    W 1923 r. założył Związek Powstańców Śląskich, którego celem było niesienie pomocy byłym żołnierzom i uchodźcom ze Śląska Opolskiego i działalność polonizacyjna na Górnym Śląsku. W tym samym czasie ożenił się z Heleną Woźniak, pochodzącą z rodziny znanej na Śląsku  z głębokich patriotycznych tradycji. W 1927 r. wstąpił do Wojska Polskiego w randze kapitana. Pod koniec lat dwudziestych został pracownikiem ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego w Wolnym Mieście Gdańsku, skąd musiał wyjechać zagrożony zamachem ze strony Niemców. W latach 1934 ‐ 1937 jako wicewojewoda białostocki nadal oddawał się pracy społecznej i pełnił szereg funkcji w organizacjach społecznych. Zmarł nagle w Marcinkowicach k. Nowego Sącza 31 stycznia 1937 roku, gdzie przebywał na urlopie. Zgodnie z Jego wolą pochowany został w Rybniku na cmentarzu przy ul. Rudzkiej . Spoczywa w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich wraz ze swoimi podkomendnymi. Jego pogrzeb odbył się 6 lutego 1937 roku. Uczestniczyły w nim tysiące ludzi i wiele delegacji z całego kraju, w tym 170 pocztów sztandarowych. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina ‐ jego szkolny kolega.

    Czesław Sobierajski

     

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja