back to top
More

    Zniesienie Rady Nieustającej przez Sejm Czteroletni

    Strona głównaHistoriaZniesienie Rady Nieustającej przez Sejm Czteroletni

    Polecamy w dziale

    Męczeństwo świętego Andrzeja Boboli

    16.05.1657 męczeńską śmierć poniósł Andrzej Bobola, drugi patron Polski. Po długich mękach został zamęczony przez kozaków. Pozostał wierny swojej wierze, której nie wyrzekł się nawet w obliczu nieludzkich tortur.

    Encyklika Rerum Novarum

    15.05.1891 roku papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum Novarum (rzeczy nowe). Przeciwstawił postulatom marksistów i leseferystów przykazanie miłości i życia w zgodzie z wiarą katolicką, wbrew materializmowi i walce klas.

    Plan Schumana

    9.05.1950 roku minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił plan, znany jako Deklaracja Schumana. Zakładał on koordynację produkcji węgla i stali we Francji i RFN, żeby zapobiec wojnie... skończyło się na UE

    Non possumus

    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, wobec polityki władz komunistycznych w stosunku do Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym "non possumus".
    Powołana w trakcie sejmu rozbiorowego w 1775 roku na życzenie carycy Katarzyny II, wg projektu ambasadora rosyjskiego Ottona Magnusa von Stackelberga, miała nadzorować sytuację polityczną w Polsce zgodnie z rosyjskimi interesami.

    19 stycznia 1789 roku, wbrew protestom stronnictwa politycznego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i ambasady rosyjskiej, Sejm Czteroletni (nazywany także Wielkim) zniósł znienawidzoną przez polskich patriotów Radę Nieustającą (przezywaną Zdradą Nieustającą). Była ona symbolem rosyjskich wpływów w Rzeczypospolitej. Powołana w trakcie sejmu rozbiorowego w 1775 roku na życzenie carycy Katarzyny II, a według projektu ambasadora rosyjskiego Ottona Magnusa von Stackelberga, miała nadzorować sytuację polityczną w Polsce zgodnie z rosyjskimi interesami. 

    W jej skład wchodzili król i 36 konsyliarzy z których połowę mianował senat a połowę sejm. Kadencja trwała 4 lata, co 2 lata wymieniano 2/3 składu Rady, reszta pozostawała na swoich stanowiskach. Rada dzieliła się na 5 departamentów z których każdy zajmował się inną dziedziną kompetencji państwa. Ograniczała ona i tak niewielką władzę króla i dbała o zachowanie status quo. Niemal wszyscy jej członkowie byli rosyjskimi, płatnymi agentami, pobierającymi wypłatę w rosyjskiej ambasadzie a ich głównym zadaniem było upewnienie się, że Rzeczpospolita nie będzie nigdy zagrożeniem dla Rosji. 

    Jednocześnie jednak ten organ quasi-rządowy był jak na swoje czasy bardzo nowoczesny i skuteczny. Stanowiła Rada spełnienie postulatu podziału władzy podnoszonego przez myślicieli oświeceniowych. Udało jej się min. przyśpieszyć rozwój gospodarczy i uporządkować administrację. Dopóki jednak istniała, Rzeczpospolita pozostawała rosyjskim protektoratem. Jej likwidację przyjęto z entuzjazmem. 

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/owus

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja