back to top
More

    Uchwała lustracyjna 1992

    Strona głównaHistoriaUchwała lustracyjna 1992

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    28.05.1992 r. Sejm przyjął uchwałę, zobowiązującą ministra spraw wew. do ujawnienia pełnej informacji na temat urzędników państwowych, posłów, senatorów, sędziów, prokuratorów, adwokatów i radnych będących współpracownikami UB/SB.

    28.05.1992 roku Sejm przyjął uchwałę, która zobowiązywała ministra spraw wewnętrznych do ujawnienia pełnej informacji na temat urzędników państwowych, od szczebla wojewody wzwyż, a także posłów, senatorów, sędziów, prokuratorów, adwokatów, radnych i członków zarządu gmin, będących w latach 1945-1990 współpracownikami UB i SB.

    Uchwała lustracyjna doprowadziła do największego kryzysu politycznego w historii III RP i odwołania rządu Jana Olszewskiego. Jej pomysłodawcą był poseł z ramienia UPR, Janusz Korwin-Mikke, który nieoczekiwanie 28.05 zgłosił w Sejmie jej projekt. Uchwała przeszła głosami 186 posłów, przeciw było 15 a 32 wstrzymało się od głosu. Posłowie UD bezskutecznie próbowali zablokować uchwałę przez zerwanie kworum.

    Następnego dnia Jan Rokita, w imieniu 65 posłów z UD, KLD i PPG (tzw. mała koalicja), zgłosił wniosek o wotum nieufności dla rządu. Tego samego dnia eksperci sejmowi, Zdzisław Galicki, Janusz Mordwiłko i Wojciech Sokolewicz wydali krytyczną opinię prawną, stwierdzając, że uchwała jest niezgodna z prawem.

    1.06. doszło do spotkania Tadeusza Mazowieckiego i Waldemara Pawlaka. Politycy ustalili wspólny plan działania: po pierwsze zobowiązali się do poparcia wniosku o wotum nieufności dla rządu, po drugie UD miała głosować za powierzeniem Pawlakowi misji tworzenia rządu, jeśli wskaże go prezydent Lech Wałęsa. Jednak mała koalicja, nawet przy wsparciu PSL i SLD, nie miała wystarczającej liczby głosów, wystarczającej do  odwołania rządu. Decydująca okazała się postawa KPN, którego lider, Leszek Moczulski, znalazł się na liście Macierewicza.

    4.06. minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz ujawnił listę osób zarejestrowanych przez SB jako tajni współpracownicy. Przy tym zaznaczył (wbrew brzmieniu uchwały), że nie są to agenci, a jedynie osoby zarejestrowane jako agenci.

    Nie było na niej sędziów, prokuratorów, adwokatów i wojewodów, a jedynie politycy w tym posłowie i senatorowie wszystkich partii zasiadających w Sejmie, ministrowie i wiceministrowie. W  sumie aż 64 członków rządu i dwie osoby „o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa”, prezydent Lech Wałęsa i marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski.

    Lista wywołała prawdziwe trzęsienie ziemi w polskim życiu politycznym i doprowadziła do odwołania rządu. Mówiło się o polowaniu na czarownice i maccartyźmie. Nigdy więcej nie podjęto tak szeroko zakrojonej próby lustracji.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/e4cm

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja