back to top
More

    Strajk dzieci we Wrześni 1901

    Strona głównaHistoriaStrajk dzieci we Wrześni 1901

    Polecamy w dziale

    Obława Augustowska

    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, mieszkańców pow. Suwalskiego i Augustowskiego.

    Konstytucja Księstwa Warszawskiego

    22.07.1807 w Dreźnie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte nadał Polakom Konstytucję Księstwa Warszawskiego, które utworzył na ziemiach odebranych zaborcom (przede wszystkim Rosjanom). 

    Zdobycie Konstantynopola przez krzyżowców

    17.07.1203 roku, po raz pierwszy od 800 lat, Konstantynopol, stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, został zdobyty przez krzyżowców. Akt ten stanowił ponurą parodię świętowanej 2 dni wcześniej 104 rocznicy zdobycia Jerozolimy

    Kodeks Makarewicza

    11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.
    Po strajku szkolnym we Wrześni 1901 roku powstała Rota i wiersz dzieci wrześnieńskich: My z Tobą Boże rozmawiać chcemy, lecz «Vater unser» nie rozumiemy, i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać, boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz.

    20.05.1901 roku w mieście Września, położonym około 50 kilometrów na wschód od Poznania, miało miejsce wydarzenie, które przeszło do historii jako strajk dzieci wrześnieńskich.

    W reakcji na niezłomną postawę dzieci z katolickiej szkoły ludowej we Wrześni, które stanowczo odmówiły recytacji katechizmu po niemiecku i odpowiadania na pytania na lekcjach religii w tym języku, niemiecki nauczyciel Schölzchen wymierzył karę cielesną czternastce uczniów. Chłopcy byli bici w pośladki, dziewczynki po rękach.

    Z powodu płaczu, krzyków i ogólnego lamentu, wokół szkoły zebrał się tłum, który szybko zaczął gęstnieć. Kiedy ze szkoły wychodziły kolejne zbite i spłakane dzieci, nastroje się zradykalizowały, a w kierunku nauczycieli posypały się wyzwiska i groźby. W końcu do protestujących dołączyli rodzice, a wtedy tłum wtargnął do środka, przerywając chłostę. Nauczyciele, by opuścić szkołę musieli prosić o obstawę policji, gdyż zebrani Polacy nie chcieli ich wypuścić.

    Uczestników tych zajść władze pruskie oskarżyły o zakłócanie porządku publicznego oraz podżeganie do przestępstwa i skazały na kary grzywny i aresztu (maksymalny wymiar kary wyniósł 2,5 roku więzienia).

    Wydarzenia te wpisują się w szerszy kontekst polityki germanizacyjnej, którą z całą brutalnością prowadziły władze Cesarstwa Niemieckiego. Język polski miał być wyrugowany z życia publicznego, a mieszkańcy Imperium mieli mówić, myśleć i modlić się po niemiecku. To się jednak nie udało.

    Wieści o strajku we Wrześni rozeszły się po świecie, a w obronie dzieci wystąpiły takie sławy, jak Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz,  niedawno został nagrodzony literacką nagrodą Nobla.  Pisały o nim także gazety rosyjskie, austriackie, brytyjskie, francuskie, amerykańskie i argentyńskie.

    Do dziś przetrwała Rota Marii Konopnickiej, inspirowana Strajkiem, oraz wiersz ułożony przez wrześnieńskie dzieci:

    My z Tobą Boże rozmawiać chcemy, 

    lecz «Vater unser» nie rozumiemy, 

    i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać, 

    boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz.

    Opór Polaków wobec germanizacji zamiast słabnąć krzepł, a dzieci z Wrześni stały się symbolem oporu Polski, która – jak krzyczał jeden z bitych w szkole chłopców – jeszcze  nie zginęła!

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/5y44

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja