back to top
More

    Pierwsze żydowskie getto

    Strona głównaHistoriaPierwsze żydowskie getto

    Polecamy w dziale

    Strajki w roku 1988

    24.04.1988 roku zaczął się strajk załogi MPK w Bydgoszczy. Był to pierwszy z wielu strajków. Władza po raz pierwszy zareagowała nie tylko przemocą, ale też gestami pojednawczymi. Rodziła się koncepcja Okrągłego Stołu.

    Śmierć świętego Wojciecha

    23.04.997 roku w Świętym Gaju koło Elbląga męczeńską śmierć poniósł biskup Wojciech. Został zamordowany przez pogańskich Prusów. Stał się Wojciech patronem Polski i najważniejszym spośród świętych.

    Układ w Rapallo

    16.04.1922 roku w Rapallo k. Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I WŚ. Zarazem na mocy tajnego aneksu z 11.08. Niemcy i Rosja rozpoczęły współpracę wojskową.

    Bitwa o handel

    13.04.1947 roku, od wystąpienia ministra przemysłu i handlu Hilarego Minca na plenum Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej rozpoczęła się "bitwa o handel". liczba prywatnych sklepów spadła ze 134 000 do 78 000 w 1949.
    29.03.1516 roku, w wyniku napływu żydowskich uchodźców, w Wenecji powstawało pierwsze na świecie getto żydowskie. Stanowiło ono odrębną dzielnicę miasta dla wyznawców judaizmu. Było otoczone murami i bramami strzegącymi dostępu.

    29.03.1516 roku, w wyniku napływu żydowskich uchodźców, w Wenecji powstawało pierwsze na świecie getto żydowskie. Stanowiło ono odrębną dzielnicę miasta dla wyznawców judaizmu. Było otoczone murami i bramami strzegącymi dostępu.

    Etymologia słowa jest niejasna, ale prawdopodobnie wywodzi się od włoskiego słowa oznaczającego odlewnię, wokół której utworzono getto. Stanowiło ono realizację odwiecznych dążeń zarówno chrześcijan, jak i Żydów, do życia w separacji (po hebrajsku separacja to właśnie „get”).

    W szczytowym okresie w XVII wieku liczba mieszkańców getta wynosiła 5 tysięcy. Zwiększająca się ich liczba była ograniczona obszarowo przez chroniące dzielnicę mury. Z tego powodu właśnie w weneckim getcie powstały pierwsze na świecie drapacze chmur liczące nawet do 8 pięter. Do dziś są to najwyższe budynki w całej Wenecji.

    Aby opuścić getto trzeba było zmienić wyznanie, dlatego większość mieszkańców rodziła się i umierała w jego granicach. Dopiero Napoleon otworzył bramy getta, a jego ostateczna likwidacja nastąpiła po zjednoczeniu Włoch.

    Pomimo wspólnego życia na stosunkowo małej przestrzeni i bliskości kulturowej aż do likwidacji getta zachowały się znaczące różnice w obrębie samej społeczności żydowskiej. W zależności od miejsca pochodzenia Żydzi żyli, modlili się i pracowali wśród „swoich”: sefardyjczycy wśród sefardyjczyków, aszkenazyjczycy pośród aszkenazyjczyków. Funkcjonowały odrębne synagogi dla Żydów niemieckich, włoskich, lewantyńskich, prowansalskich, hiszpańskich i portugalskich.

    Weneckie getto było pierwsze, ale po nim powstały dziesiątki kolejnych, niemal wszędzie tam, gdzie istniała większa społeczność żydowska. Życie w separacji miało sporo zalet dla samych Żydów, dlatego chętnie osiedlali się w gettach. Dzięki nim mogli łatwiej zachować swoją odrębność etniczną i religijną. Byli rzadziej oskarżani min. o morderstwa rytualne i prześladowani. 

    Z tej perspektywy tym tragiczniejsze wydają się doświadczenia II Wojny Światowej. Niemcy powołując się na historyczne tradycje, umieszczali przymusowo Żydów w gettach. Byli tam poddawani stopniowej eksterminacji.

    Holokaust sprawił, że pojęcie „getta” na zawsze nabrało pejoratywnego znaczenia.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/poww

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja