back to top
More

    Jan III Sobieski zostaje królem Rzeczypospolitej

    Strona głównaHistoriaJan III Sobieski zostaje królem Rzeczypospolitej

    Polecamy w dziale

    Obława Augustowska

    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, mieszkańców pow. Suwalskiego i Augustowskiego.

    Konstytucja Księstwa Warszawskiego

    22.07.1807 w Dreźnie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte nadał Polakom Konstytucję Księstwa Warszawskiego, które utworzył na ziemiach odebranych zaborcom (przede wszystkim Rosjanom). 

    Zdobycie Konstantynopola przez krzyżowców

    17.07.1203 roku, po raz pierwszy od 800 lat, Konstantynopol, stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, został zdobyty przez krzyżowców. Akt ten stanowił ponurą parodię świętowanej 2 dni wcześniej 104 rocznicy zdobycia Jerozolimy

    Kodeks Makarewicza

    11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.
    Na tron wstępował opromieniony chwałą wodza, który skutecznie gromił liczniejszego i silniejszego przeciwnika. Jako dowódca wojskowy wykazywał się wielkim talentem, umiejętnością przewidywania i przekuwania porażki w zwycięstwo.

    21.05.1674 roku panowanie rozpoczął Jan III Sobieski.

    Na tron wstępował opromieniony chwałą wodza, który skutecznie gromił liczniejszego i silniejszego przeciwnika. Jako dowódca wojskowy wykazywał się wielkim talentem, umiejętnością planowania i przewidywania, wykorzystywania nadarzającej się okazji, a nawet przekuwania porażki w zwycięstwo.

    Jakim był władcą?

    Z powodu trudnej sytuacji na kresach i osobistego udziału króla w walkach, koronacja odbyła się dopiero 2 lata później, 2.02.1676 roku.

    Rzeczpospolita toczyła w tamtym czasie wojnę z Imperium Osmańskim. W wyniku haniebnego traktatu w Buczaczu, podpisanego przez poprzednika Jana, nieudolnego Michała Korybuta Wiśniowieckiego, utraciła Podole wraz z Kamieńcem Podolskim i stała się lennikiem Wysokiej Porty. Czambuły tatarskie grabiły południowe kresy, biorąc tysiące ludzi w jasyr, a wojska sułtana zagrażały Lwowi i Krakowowi. Dzięki błyskotliwym zwycięstwom Sobieskiego zagrożenie zostało oddalone, a Kresy mogły odetchnąć.

    Chwilę odprężenia król próbował wykorzystać do podpisania z Turcją traktatu pokojowego i odzyskania Podola. Dzięki temu mógłby skierować swoją aktywność na północ. Tam bowiem rosła w siłę potęga domu brandenburskiego, wzmocnionego w latach wojny trzydziestoletniej i wiecznie szukającego okazji do połączenia swoich włości.

    Sobieski zamierzał inkorporować do Polski Prusy Książęce albo przynajmniej osadzić na tamtejszym tronie swojego syna Jakuba w charakterze lennika. W tym celu sprzymierzył się z Francją i niedawnym wrogiem Rzeczypospolitej, Szwecją. Niestety plany króla storpedowała Francja, która po rozejmie w Nijmagen dokonała reorientacji swojej polityki zagranicznej, wchodząc w sojusz z Brandenburgią. Jednocześnie Szwecja znacznie osłabiona po latach wojen z Rzeczpospolitą i Rosją, poniosła dotkliwą porażkę w Prusach, a jej wojska zostały doszczętnie rozbite.

    Dodatkowo w kraju rosła w siłę opozycja, składająca się przede wszystkim z najpotężniejszych magnackich rodów, na czele z litewskimi Pacami, która nie godziła się na przymierze ze Szwecją i wojnę z Brandenburgią, z którą niektórzy magnaci byli skoligaceni.

    Szlachta z kolei nie zgadzała się na podwyższanie podatków, które miały zostać przeznaczone na wzmocnienie i zwiększenie liczebności armii, co było konieczne w przypadku prowadzenia wojny napastniczej.

    W tej sytuacji Sobieski był zmuszony zmienić plany i zerwał z polityką profrancuską, za którą lobbowała jego ukochana żona Marysieńka. Zbliżył się do Austrii, z którą podpisał sojusz zaczepno-odporny wymierzony przeciwko Turcji. Kiedy Turcy zagrozili stolicy Imperium Habsburgów, Sobieski ruszył z odsieczą, odnosząc decydujące zwycięstwa pod Wiedniem i Parkanami.

    Planował osadzić swojego syna na tronie węgierskim. To się jednak nie udało z powodu polityki Karola Lotaryńskiego, który wyzwalane przez Polaków ziemie przyłączał od razu do Austrii. Dodatkowo szlachta, podburzana przez skłóconych z monarchą magnatów, występowała przeciwko przedłużającej się wojnie. Brakowało funduszy i szerzyła się dezercja. Król ponownie musiał zmienić plany.

    Tym razem jego wzrok padł na Mołdawię i Wołoszczyznę. Tereny te od wieków znajdowały się w orbicie wpływów Korony Królestwa Polskiego. Aby zdobyć sojuszników, przystąpił do Świętej Ligii, inspirowanej przez Watykan, a skierowanej przeciwko Turcji. Podpisał również traktat pokojowy z Rosją, w którym zrzekał się m.in. Kijowszczyzny i Ziemi Smoleńskiej, aby w ten sposób włączyć ją do sojuszu.

    Ponawiane w kolejnych latach wyprawy mołdawskie zakończyły się jednak niepowodzeniem. Uderzenia Polaków trafiały w próżnię. Skromne siły, które udało się zebrać, rozpraszały się w szerokim stepie, gdzie były nękane przez oddziały tureckie.

    Sobieski tracąc nadzieję na pomyślne rozstrzygnięcie wojny na polu bitwy, próbował wyrwać się ze Świętej Ligi, która służyła głównie interesom Austriaków i Wenecjan. Chciał  skierować się przeciwko Rosji, która przyjęła postawę wyczekującą, czekając aż jej odwieczni wrogowie – Polska i Turcja – wykrwawią się we wzajemnych walkach.

    Ponownie jednak natrafił na opór szlachty, a przede wszystkim magnaterii. Sobieskiemu nie pomogły nawet roszady na najwyższych, państwowych stanowiskach. Nominowani Sapiehowie, którzy mieli zastąpić Paców, momentalnie przeszli do opozycji. Król był coraz bardziej osamotniony i schorowany. Powoli wycofywał się z rządów, a rolę szarej eminencji przejęła jego żona Marysieńka, która miała ambicje zdobycia korony dla ich pierworodnego syna Jakuba.

    Jan III Sobieski planował wzmocnić władzę centralną i siłę państwa, ograniczyć liberum veto i samowolę magnaterii, wprowadzić elekcję vivente rege (za życia króla), ustanowić monarchię dziedziczną, stworzyć silną armię, która mogłaby stawić czoła agresywnym i zaborczym sąsiadom, wreszcie system sojuszy, który uczyniłby Rzeczpospolitą bezpieczną.

    Żaden z tych postulatów nie doczekał się realizacji. Jedyne co mu się udało, to modernizacja i reorganizacja armii. Jednak z powodu braku funduszy, pozostała niewielka i niezdolna do obrony największego państwa w Europie.

    Jan III Sobieski był poliglotą władającym kilkoma językami (w tym tureckim i tatarskim) i erudytą. Posiadał rozeznanie w wielu dziedzinach, od matematyki i inżynierię po filozofię i historię. Znał  osobiście najwybitniejsze umysły epoki. Korespondował z astronomem Heweliuszem, który zadedykował mu swoją książkę. Posiadał również imponujący, liczący 7 tysięcy tomów księgozbiór. Mówiono o nim, że nigdzie nie rusza się bez ciekawej lektury. Był wybitnym mecenasem nauki i sztuki, człowiekiem o szerokich horyzontach, który pod ciężarem nawy państwowej  nie zrealizował żadnej ze swoich ambitnych koncepcji.

    Do dziś pozostaje jednym z najsłynniejszych władców Rzeczpospolitej, choć jego legenda narodziła się dopiero w wieku następnym, w scenerii ogólnego upadku państwa. Bo to  za czasów Jana III Sobieskiego Rzeczpospolita przeżywała ostatnie chwile swojej chwały.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/u2hn

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja