back to top
More

    24.02.1953 – komuniści mordują generała Augusta Fieldorfa „Nila”

    Strona głównaHistoria24.02.1953 - komuniści mordują generała Augusta Fieldorfa "Nila"

    Polecamy w dziale

    Obława Augustowska

    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, mieszkańców pow. Suwalskiego i Augustowskiego.

    Konstytucja Księstwa Warszawskiego

    22.07.1807 w Dreźnie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte nadał Polakom Konstytucję Księstwa Warszawskiego, które utworzył na ziemiach odebranych zaborcom (przede wszystkim Rosjanom). 

    Zdobycie Konstantynopola przez krzyżowców

    17.07.1203 roku, po raz pierwszy od 800 lat, Konstantynopol, stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, został zdobyty przez krzyżowców. Akt ten stanowił ponurą parodię świętowanej 2 dni wcześniej 104 rocznicy zdobycia Jerozolimy

    Kodeks Makarewicza

    11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.
    24.02.1953 roku w więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany generał August Emil Fieldorf "Nil". Urodził się on 20.03.1895 roku w rodzinie krakowskiego kolejarza. Był wnukiem pochodzącego z Moraw sierżanta armii austriackiej.

    24.02.1953 roku w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany generał August Emil Fieldorf „Nil”. Urodził się on 20.03.1895 roku w patriotycznej rodzinie krakowskiego kolejarza i ślusarza. Był wnukiem pochodzącego z Moraw sierżanta armii austriackiej. Miał kilkoro braci i sióstr.

    W  roku 1910, w wieku 15 lat, wstąpił do paramilitarnej, patriotycznej organizacji skautingowej „Strzelec”, a dwa lata później zaciągnął się do armii austriackiej, do Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego. Uczestniczył we wszystkich ważniejszych bitwach Legionów, w trakcie których odznaczył się męstwem, twardością charakteru i stalowymi nerwami.

    W wyniku kryzysu przysięgowego za przykładem Piłsudskiego odmówił złożenia przysięgi wierności cesarzom Niemiec i Austro-Węgier. W wyniku tego został przeniesiony do karnej kompanii na najtrudniejszy podówczas front południowy. Walczył z Włochami w bitwie pod Isonzo, jednej z najkrwawszych bitew I Wojny Światowej.

    Korzystając z urlopu wrócił do odradzającej się Ojczyzny i wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, aby walczyć o niepodległość Polski. Brał udział w Bitwie o Wilno, Dyneburg, w wyprawie do Kijowa, Bitwie Warszawskiej i Białostockiej. Szybko awansował, zdobywając kolejne odznaczenia za ofiarność i odwagę.

    W 1919 roku w Wilnie poznał w teatrze Janinę Kobylińską, z którą związał się na całe życie. Była to miłość od pierwszego wejrzenia, która przetrwała do jego tragicznej śmierci. Dla niego Janina porzuciła obiecującą karierę aktorską i zajęła się prowadzeniem domu. On zaś utrzymywał nie tylko własną rodzinę, ale także rodzinę żony bez cienia skargi. 

    Podczas przewrotu majowego w roku 1926, stanął po stronie Marszałka i zapobiegł masakrze otoczonych w podchorążówce lojalistów, młodych chłopców, którzy niedawno się zaciągnęli. Zamiast strzelać (pomimo otrzymanych rozkazów) postanowił rozmawiać. Dzięki jego mediacji żołnierze złożyli broń i nie doszło do rzezi. 

    W okresie międzywojnia udzielał się społecznie; był aktywnym członkiem lokalnego okręgu Ligii Morskiej i Kolonialnej. Do wybuchu wojny służył w KOP. Był kochany przez swoich żołnierzy za luźny stosunek do sztywnych wojskowych reguł i z tego samego powodu wchodził w konflikty z przełożonymi. Mawiał, że wojsko w czasach pokoju jest bardziej uciążliwe niż w czasach wojny. Ta jednak zbliżała się wielkimi krokami.

    W Wojnie Obronnej walczył aż do rozwiązania oddziału w wyniku strat w ludziach (2/3 stanu osobowego) i zdradzieckiej napaści ZSRR 17.09.1939 roku. Kazał swoim podkomendnym przedzierać się wraz z bronią za granicę, unikać niewoli. Sam pojechał do Krakowa, stamtąd przedostał się na Węgry, a następnie do Francji, gdzie został awansowany do stopnia pułkownika. Po upadku Francji, w 1940 roku przeniósł się do Anglii.

    Tam myślał tylko o powrocie do kraju. Gdy z nadania polskiego rządu na uchodźstwie został pierwszym emisariuszem, przyjął tę decyzję z wdzięcznością.

    Swój przydomek „Nil” zawdzięczał eskapadzie, której się podjął, aby dotrzeć do Polski. Najpierw wyruszył z Londynu do Kapsztadu w Południowej Afryki. Potem wzdłuż Nilu poleciał do Kairu. Stamtąd przez terytorium Turcji, Grecji, Serbii i Węgier dotarł do Generalnego Gubernatorstwa. 

    Natychmiast zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej, a następnie AK. To właśnie Fieldorf, jako szef kedywu AK, stał za głośną akcją zamachu na Kutscherę.  Zlecił eliminację także wielu innych, wysoko postawionych niemieckich zbrodniarzy, szpicli i konfidentów.

    Od 1943 roku całość swych wysiłków skupił jednak na nowo powstałej organizacji Niepodległość o kryptonimie Nie. Była to organizacja antykomunistyczna, skierowana przeciwko Związkowi Sowieckiemu i spodziewanej okupacji radzieckiej. Miała być kuźnią kadr i organizacją o charakterze wychowawczym i wywiadowczym. Bardziej niż na walce zbrojnej skupiano się na walce ideologicznej i kształtowaniu elit nowego państwa podziemnego. Do organizacji przyjmowano tylko najbardziej prawych i niezłomnych ludzi. Takich jak sam Nil.

    Po wojnie, wzięty za spekulanta i aresztowany przez NKWD, został skazany na pracę przymusową w łagrze. Nie został rozpoznany i dzięki temu ocalał.  Posiadają  spore zdolności aktorskie podtrzymywał ten wizerunek do tego stopnia, że wielu współwięźniów uważało, że ma zaburzenia psychiczne.

    Pobyt w łagrze na Syberii nie potrwał długo, jednak całkowicie zniszczył zdrowie generała. Odesłano go do Polski. Jego rodzina znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, ponieważ nie mógł pracować. Z tego powodu skorzystał z ogłoszonej przez władze amnestii i zgłosił się, ujawniając swój stopień, dane osobowe i licząc na wojskową emeryturę.

    Zamiast tego został aresztowany. Komuniści ufundowali mu tortury, upokorzenia, niekończące się przesłuchania, a w końcu śmierć, która była wynikiem jego nieugiętej postawy i kategorycznego odrzucenia propozycji współpracy.

    W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano pomimo ujęcia się za nim samej siostry Feliksa Dzierżyńskiego. Bierut pozostał niewzruszony i nie skorzystał z prawa łaski. Żona o śmierci męża dowiedziała się przypadkiem, wiele tygodni później. Do dziś nie znamy miejsca jego pochówku.

    August Emil Fieldorf „Nil” do dziś pozostaje symbolem swojego pokolenia. Był człowiekiem  niezwykle prawym i honorowym. Brzydził się fałszem i obłudą. Pozostawał twardym i nieugiętym w sprawach pryncypialnych. 

    Jednocześnie był otwarty na dialog i porozumienie ponad podziałami. Gdy siedział w warszawskiej celi, potrafił rozmawiać nawet z nazistowskim zbrodniarzem, pomimo jego deklaracji, że w czasie wojny by go powiesił. Gdy jeden z chłopców wrócił do celi ze zmiażdżonymi paznokciami i chciał uderzyć rabina, za swoich oprawców Żydów, Nil ujął się za nim i wytrącił z ręki młodzika puszkę. 

    Ciężko znosił kalumnie, jakie zarzucali mu komuniści. Były zaprzeczeniem wszystkich jego dokonań. Generała Fieldorfa nie udało im się złamać i nawet na śmierć poszedł dumny i wyprostowany pomimo połamanych kości. 

    Cześć Jego pamięci!

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/el19

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja