back to top
More

  Przez 8 lat rząd PiS wygasił polskie górnictwo i podwoił produkcję z OZE!

  Strona głównaGospodarkaPrzez 8 lat rząd PiS wygasił polskie górnictwo i podwoił produkcję z...

  Polecamy w dziale

  Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

  Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

  Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

  Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

  Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

  Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
  Ekspert energetyczny Jakub Wiech zarzucił PiS, że w trakcie 8 lat rządów blokował rozwój OZE. O nie! - krzyknęła posłanka PiS Anna Zalewska. W tym sporze, o dziwo, to posłanka ma rację. Rząd PiS w pełni realizował europejskie cele

  W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości mogliśmy usłyszeć wiele lamentów ówczesnej opozycji i grup biznesowych związanych z energetyką odnawialną. Rzekomo Prawo i Sprawiedliwość utrudniało rozwój farm wiatrowych i fotowoltaicznych, hamując w ten sposób transformację energetyczną w Polsce. Jako przykład podawano ustawę 10H, która uniemożliwiła lokalizowanie turbin wiatrowych blisko zabudowań. Dyskusja o próbach powstrzymania rozwoju OZE w Polsce ożywiła się wraz z nieudaną próbą przeforsowania rozwiązań podjętych przez Minister Hennig-Kloskę oraz grupę posłów PO i Trzeciej Drogi. Wywłaszczanie Polaków i umożliwienie budowy farm wiatrowych nawet 300 metrów od domów okazało się zbyt radykalnym rozwiązaniem nawet dla części obecnego obozu rządzącego i społeczeństwa. 

  Od kilkunastu miesięcy opisujemy zmiany jakie dokonują się w naszym systemie energetycznym. Pokazywaliśmy walkę Prawa i Sprawiedliwości z lobby wiatrakowym oraz akceptację nowego planu gospodarczego Fit for 55. Jakie wynikają z tego konkluzje? 

  Prawo i Sprawiedliwość w żaden sposób nie powstrzymywało rozwoju OZE. Wręcz przeciwnie, stworzyło system prawno-finansowy, który wspierał jego rozwój głównie kosztem polskiego górnictwa i energetyki węglowej. Wynikało to z chęci otrzymania środków w ramach KPO oraz realizowaniem założeń polityki gospodarczej, wytyczonej przez Komisję Europejską. 

  Mimo to wielu ekspertów krytykowało Prawo i Sprawiedliwość za blokowanie rozwoju OZE. Ostatnio dołączył do nich Jakub Wiech. Na co gwałtownie zareagowała posłanka PiS, Anna Zalewska.

  https://wpolityce.pl/polityka/673237-pis-blokowalo-farmy-wiatrowezalewska-reaguje-na-wpis-wiecha

  Tymczasem portal WysokieNapiecie.pl opublikował wczoraj dane o źródłach produkcji energii elektrycznej w Polsce w ostatnich latach. Okazuje się, że:

  1. W ubiegłym roku Polska pobiła rekord produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (27% krajowej produkcji).
  2. Udział produkcji energii elektrycznej z węgla spadł do najniższego poziomu w historii (63% udziału w miksie).
  3. Wzrost wytwarzania energii z OZE wynika głównie z przyrostu mocy w nich zainstalowanych.
  4. W latach 2015-2023 kiedy rządził PiS produkcja energii elektrycznej z OZE podwoiła się z 22 TWh do 44 TWh!
  5. Wydobycie węgla kamiennego w Polsce osiągnęło najniższy poziom od 1910 roku!
  Udział węgla w energetyce spadł do 63% - WysokieNapiecie.pl

  Udział węgla w energetyce spadł do 63% – WysokieNapiecie.pl

  Wydobycie węgla w Polsce w 2023 cofnęło się do 1910 roku. Co dalej? - WysokieNapiecie.pl

  Wydobycie węgla w Polsce w 2023 cofnęło się do 1910 roku. Co dalej? – WysokieNapiecie.pl

  Patrząc na te dane możemy śmiało stwierdzić, iż za kadencji Prawa i Sprawiedliwości kontynuowany był proces wygaszania polskiego górnictwa i energetyki węglowej. Dodatkowo za rządów Mateusza Morawieckiego nastąpił skokowy przyrost produkcji energii elektrycznej z OZE. 

  W sporze posłanki Anny Zalewskiej i eksperta Jakuba Wiecha to Anna Zalewska ma rację. Prawo i Sprawiedliwości w pełni realizowało europejskie cele😉

  Tymczasem nowy rząd Donalda Tuska zapowiada, że transformacja energetyczna jeszcze bardziej przyśpieszy. Z jakim skutkiem dla polskich górników i ich rodzin, i dla nas? 

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/c47s

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja