back to top
More

    Zwiększmy pomoc dla Ukrainy!

    Strona głównaPolitykaZwiększmy pomoc dla Ukrainy!

    Polecamy w dziale

    Wybory w Mołdawii

    W niedzielę odbędą się w Mołdawii wybory prezydenckie, a zarazem referendum w sprawie wpisania do konstytucji zapisu o europejskiej tożsamości Mołdawian. Faworytką jest obecnie urzędująca proeuropejska Maia Sandu. Jej kontrkandydatami są politycy prorosyjscy.

    Stosunek świata do konfliktu na Bliskim Wschodzie

    Wydaje się, że Izrael dąży do wojny z Iranem. Dokonuje licznych prowokacji pod adresem Iranu, niejako zmuszając go do odpowiedzi. Z uwagi na międzynarodową koniunkturę teraz jest dla Izraela najlepszy moment na wywołanie takiej wojny.

    Atak Izraela na wojska ONZ

    W niedzielę rano wojsko izraelskie zaatakowało bazę ONZ w Libanie. Czołgi zniszczyły bramę i wjechały na teren bazy. W Libanie stacjonuje 10 000 żołnierzy ONZ (w tym 250 Polaków), które wg Izraela są "bezużyteczne" i powinny wyjechać - żeby nie było świadków?

    Pierwsza rocznica ataku Hamasu na Izrael

    7 października minęła pierwsza rocznica wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem. Rajd Hamasu doprowadził do śmierci 1200 osób, 3400 zostało rannych, a 250 uprowadzono. Odwet Izraela to 42 000 ofiar, z czego ponad połowa to kobiety i dzieci palestyńskie.
    Wojskowy obiekt nad PL przypomniał nam, że wojna jest blisko. Zatem powinniśmy zwiększyć pomoc dla UA. Propaganda (pro)RUS wylicza, że daliśmy za dużo. Fakty są inne. USA dały 44 mld, GER - 17 i GB - 7, a PL - 3. Sprzęt - to samo!

    Dzisiejszy, rosyjski  atak rakietowy na Ukrainę i tajemniczy obiekt wojskowy nad Polską przypomniały nam, że wojna jest blisko. 24 lutego 2024 miną dwa lata od jej wybuchu. Chociaż bezpośrednio nie bierzemy udziału w tym konflikcie, to odczuwamy jego skutki. Do Polski przyjechało kilka milionów uchodźców, którzy szukali bezpiecznej przystani. Agresja Rosji doprowadziła również do wzrostu cen surowców energetycznych, przyczyniając się do narastania presji inflacyjnej. Nasze władze przekazały armii ukraińskiej sprzęt wojskowy. Ruch ten miał na celu zatrzymanie agresji rosyjskiej na terenie Ukrainy. 

    Ostatnie lata to również okres intensywnej wojny propagandowej. Jest ona szczególnie intensywna w mediach społecznościowych, gdzie agentura rosyjska stara się wykorzystać zmęczenie konfliktem i doprowadzić do skłócenia Polaków i Ukraińców. 

    Testowana jest również jedność członków NATO. Niestety odnoszę wrażenie, że narracja rosyjska jest częściowo powielana przez część naszych polityków i dziennikarzy. Przy okazji sporów handlowych (dotyczących importu surowców rolnych) podważany jest sens współpracy między Polską a Ukrainą. Zapomina się, że wolna i niepodległa Ukraina jest strategicznym gwarantem bezpieczeństwa dla Polski.  

    W mediach odnajdziemy wiele opinii, że jesteśmy głównym donatorem pomocy dla Ukrainy, że za dużo pomagamy. Nic bardziej błędnego. 

    Jak wyliczył międzynarodowy portal Politico, największą pomoc od momentu wybuchu wojny (24 lutego 2022 roku) do końca października obecnego Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych (44 mld euro). Następne w kolejności są Niemcy (17 mld euro) oraz Wielka Brytania (7 mld euro). Polska z 3 mld euro znajduje się na 6 pozycji tuż przed Holandią. Jeśli zaś chodzi o skalę pomocy militarnej, liczoną w procentach własnego sprzętu wojskowego, to na czele znajdują się Czechy (60%) oraz Norwegia (53%). Polska tym razem znajduje się na 7 pozycji (24%). 

    2023: The year in figures and charts – POLITICO

    Oznacza to, że wcale nie jesteśmy prymusem w  pomaganiu naszemu sąsiadowi. A przecież w strategicznym interesie Polski jest istnienie niepodległej Ukrainy. Krótkoterminowe koszty nie powinny nam przesłonić wieloletniej perspektywy bezpieczeństwa naszego państwa. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/ye7e

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja