More

  Zwiększmy pomoc dla Ukrainy!

  Strona głównaPolitykaZwiększmy pomoc dla Ukrainy!

  Polecamy w dziale

  Kiedy upadnie Koalicja 13 Grudnia?

  Płk Sienkiewicz nie został odwołany. Była za nim cała Koalicja 241:194. Gdy za 3-mce wszystkie stanowiska po PiS zostaną podzielone, dojdzie do sporów o wysokość łupów... i program. Zatem przypomnijmy: zima wasza - wiosna nasza! :)

  Zapraszamy na relację z Protestu Wolnych Polaków

  Zapraszamy na relację z Protestu Wolnych Polaków: LIVE

  Pierwszy cud Donalda Tuska, a może drugi?

  Okazuje się, że Donald Tusk sprawił cud - ponownie zjednoczył PiS. To nie pierwszy cud Tuska i jego zaplecza. Pierwszym było wyeliminowanie w wyborach prez. 2005 W. Cimoszewicza i zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego. Jak będzie teraz?

  Dwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

  Zanim upadł w Sejmie rząd Morawieckiego zdążył podjąć parę decyzji. Najbardziej dziwną w ostatniej chwili - zgodę na budowę małych reaktorów jądrowych przez OSGE, spółkę Orlenu i Synthosu, wbrew opinii ABW o narażeniu SP na straty
  Wojskowy obiekt nad PL przypomniał nam, że wojna jest blisko. Zatem powinniśmy zwiększyć pomoc dla UA. Propaganda (pro)RUS wylicza, że daliśmy za dużo. Fakty są inne. USA dały 44 mld, GER - 17 i GB - 7, a PL - 3. Sprzęt - to samo!

  Dzisiejszy, rosyjski  atak rakietowy na Ukrainę i tajemniczy obiekt wojskowy nad Polską przypomniały nam, że wojna jest blisko. 24 lutego 2024 miną dwa lata od jej wybuchu. Chociaż bezpośrednio nie bierzemy udziału w tym konflikcie, to odczuwamy jego skutki. Do Polski przyjechało kilka milionów uchodźców, którzy szukali bezpiecznej przystani. Agresja Rosji doprowadziła również do wzrostu cen surowców energetycznych, przyczyniając się do narastania presji inflacyjnej. Nasze władze przekazały armii ukraińskiej sprzęt wojskowy. Ruch ten miał na celu zatrzymanie agresji rosyjskiej na terenie Ukrainy. 

  Ostatnie lata to również okres intensywnej wojny propagandowej. Jest ona szczególnie intensywna w mediach społecznościowych, gdzie agentura rosyjska stara się wykorzystać zmęczenie konfliktem i doprowadzić do skłócenia Polaków i Ukraińców. 

  Testowana jest również jedność członków NATO. Niestety odnoszę wrażenie, że narracja rosyjska jest częściowo powielana przez część naszych polityków i dziennikarzy. Przy okazji sporów handlowych (dotyczących importu surowców rolnych) podważany jest sens współpracy między Polską a Ukrainą. Zapomina się, że wolna i niepodległa Ukraina jest strategicznym gwarantem bezpieczeństwa dla Polski.  

  W mediach odnajdziemy wiele opinii, że jesteśmy głównym donatorem pomocy dla Ukrainy, że za dużo pomagamy. Nic bardziej błędnego. 

  Jak wyliczył międzynarodowy portal Politico, największą pomoc od momentu wybuchu wojny (24 lutego 2022 roku) do końca października obecnego Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych (44 mld euro). Następne w kolejności są Niemcy (17 mld euro) oraz Wielka Brytania (7 mld euro). Polska z 3 mld euro znajduje się na 6 pozycji tuż przed Holandią. Jeśli zaś chodzi o skalę pomocy militarnej, liczoną w procentach własnego sprzętu wojskowego, to na czele znajdują się Czechy (60%) oraz Norwegia (53%). Polska tym razem znajduje się na 7 pozycji (24%). 

  2023: The year in figures and charts – POLITICO

  Oznacza to, że wcale nie jesteśmy prymusem w  pomaganiu naszemu sąsiadowi. A przecież w strategicznym interesie Polski jest istnienie niepodległej Ukrainy. Krótkoterminowe koszty nie powinny nam przesłonić wieloletniej perspektywy bezpieczeństwa naszego państwa. 

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/ye7e

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja