back to top
More

  Zwiększmy pomoc dla Ukrainy!

  Strona głównaPolitykaZwiększmy pomoc dla Ukrainy!

  Polecamy w dziale

  Walczmy jak Donald Trump 

  Ameryka Donalda Trumpa, Ameryka wielka i silna wolnością swoich obywateli jest gwarantem naszej wolności i niepodległości. Jeżeli w Stanach ostatecznie zwyciężą globaliści, nasz los będzie marny.

  Wszyscy przeciwko Marine Le Pen

  Chociaż za zwycięzcę uznaje się skrajnie lewicowego Melenchona, to jego Francja Nieujarzmiona jedynie utrzymała stan posiadania, a on sam nie zostanie premierem. Zwycięzcą jest ... Emanuel Macron

  Zyski firm w 1 kwartale spadły o 40%

  Zyski firm zatrudniających od 50 osób spadły o 40% r/r w 1 kw. b.r. Wynika to nie tylko z rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (płace, energia), lecz też ze spadku przychodów.

  Keir Starmer – nowy premier Wielkiej Brytanii

  Wybory do Izby Gmin wygrała Partia Pracy (laburzyści), która zdobyła niemal 34% głosów i 412 mandatów (na 650). Do zwycięstwa poprowadził ją Keir Starmer, porównywany do Tony'ego Blaira "umiarkowany nudziarz".
  Wojskowy obiekt nad PL przypomniał nam, że wojna jest blisko. Zatem powinniśmy zwiększyć pomoc dla UA. Propaganda (pro)RUS wylicza, że daliśmy za dużo. Fakty są inne. USA dały 44 mld, GER - 17 i GB - 7, a PL - 3. Sprzęt - to samo!

  Dzisiejszy, rosyjski  atak rakietowy na Ukrainę i tajemniczy obiekt wojskowy nad Polską przypomniały nam, że wojna jest blisko. 24 lutego 2024 miną dwa lata od jej wybuchu. Chociaż bezpośrednio nie bierzemy udziału w tym konflikcie, to odczuwamy jego skutki. Do Polski przyjechało kilka milionów uchodźców, którzy szukali bezpiecznej przystani. Agresja Rosji doprowadziła również do wzrostu cen surowców energetycznych, przyczyniając się do narastania presji inflacyjnej. Nasze władze przekazały armii ukraińskiej sprzęt wojskowy. Ruch ten miał na celu zatrzymanie agresji rosyjskiej na terenie Ukrainy. 

  Ostatnie lata to również okres intensywnej wojny propagandowej. Jest ona szczególnie intensywna w mediach społecznościowych, gdzie agentura rosyjska stara się wykorzystać zmęczenie konfliktem i doprowadzić do skłócenia Polaków i Ukraińców. 

  Testowana jest również jedność członków NATO. Niestety odnoszę wrażenie, że narracja rosyjska jest częściowo powielana przez część naszych polityków i dziennikarzy. Przy okazji sporów handlowych (dotyczących importu surowców rolnych) podważany jest sens współpracy między Polską a Ukrainą. Zapomina się, że wolna i niepodległa Ukraina jest strategicznym gwarantem bezpieczeństwa dla Polski.  

  W mediach odnajdziemy wiele opinii, że jesteśmy głównym donatorem pomocy dla Ukrainy, że za dużo pomagamy. Nic bardziej błędnego. 

  Jak wyliczył międzynarodowy portal Politico, największą pomoc od momentu wybuchu wojny (24 lutego 2022 roku) do końca października obecnego Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych (44 mld euro). Następne w kolejności są Niemcy (17 mld euro) oraz Wielka Brytania (7 mld euro). Polska z 3 mld euro znajduje się na 6 pozycji tuż przed Holandią. Jeśli zaś chodzi o skalę pomocy militarnej, liczoną w procentach własnego sprzętu wojskowego, to na czele znajdują się Czechy (60%) oraz Norwegia (53%). Polska tym razem znajduje się na 7 pozycji (24%). 

  2023: The year in figures and charts – POLITICO

  Oznacza to, że wcale nie jesteśmy prymusem w  pomaganiu naszemu sąsiadowi. A przecież w strategicznym interesie Polski jest istnienie niepodległej Ukrainy. Krótkoterminowe koszty nie powinny nam przesłonić wieloletniej perspektywy bezpieczeństwa naszego państwa. 

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/ye7e

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja