Zianon Pazniak, O okupacji Białorusi

Data

Strona głównaPolitykaZianon Pazniak, O okupacji Białorusi

Polecamy w dziale

Paweł Kukiz – pierwszy wygrany tych wyborów?

Paweł Kukiz został specjalnie wyciągnięty przez PiS przed wyborami. Ma pokazać, że wyborcy wolnościowi nie muszą głosować na Konfederację, skoro ich postulaty spełni PiS. A po wyborach? Zbigniew Ziobro, lider SP, się nie zgodzi :)

Duże wzmocnienie Ukrainy i Polski – po szczycie NATO

Ukraina dostała w Wilnie tyle, ile mogła dostać bez wywoływania IIIWŚ. Najwięcej zyskała Polska, państwa bałtyckie i wschodniej Europy, stale zagrożone odbudową Imperium Rosyjskiego - gwarancję natychmiastowego użycia wojsk NATO.

400 000 migrantów rocznie z Azji i Afryki – Tusk do dymisji?!

Patriotyczny polski rząd jest niewinny. Winny jest Donald Tusk, który perfidnie i kłamliwie wykorzystuje ten niedoszły fakt do walki z naszym patriotycznym rządem. Proponuję go za to zdymisjonować kolejnym rządowym rozporządzeniem
Okupacja Białorusi czyni jej tereny przyczółkiem dla wojsk agresorów putinowskich, z którego zamierzają uderzyć na inne kraje. Moskwa w swojej brudnej agresji zamierza ryzykować życiem narodu białoruskiego.

Oświadczenie

1.”Potężna” odpowiedź, jaką Putin obiecał Zachodowi, jeszcze nie została w pełni sformułowana, a już staje się rzeczywistością. Wojska rosyjskie wkroczyły do Białorusi. Proces jej okupacji trwa. Moskwa ściąga wojsko z całej Rosji. 200 pociągów wojskowych (każdy ma 50 wagonów, co stanowi razem 10 tysięcy wagonów) jest w drodze. Te pociągi oprócz sprzętu wojskowego przewożą 80-100 tysięcy żołnierzy, czyli więcej niż ma cała armia białoruska.

2. Wojska rosyjskie za zgodą nielegalnego samozwańca Aleksandra Łukaszenki pod pozorem wspólnych z białoruskimi żołnierzami ćwiczeń wojskowych na terenie Białorusi mają zademonstrować Zachodowi siłę i plan konfrontacji z Ukrainą.

3. Okupacja (która poważnie gwałci Konstytucję, prawa Białorusi, jak również zasady prawa międzynarodowego) jest efektem agresywnej polityki Putina i przestępczych wobec Białorusi działań samozwańca Łukaszenki. Okupacji sprzyjają także ekonomiczne sankcje Zachodu przeciwko Białorusi, inspirowane przez Moskwę i retorykę prorosyjskiej grupy opozycyjnej reprezentowanej przez tandem P. Łatuszko – S. Cichanouska.

4. Okupacja Białorusi bardzo przyspieszyła, ale społeczność międzynarodowa nie reaguje. Rosja wykorzystuje okazję, że uwaga świata jest skupiona na zmanipulowanych informacjach o zagrożeniu Ukrainy przez rosyjską inwazję. Moskwa tymczasem niezauważalnie (o czym donoszą media) zamierza przejąć na Białorusi kontrolę nad jej urzędami państwowymi, zakładami pracy i obiektami strategicznymi.

5. W sensie strategicznym opanowanie białoruskiego „balkonu terytorialnego” oznacza uderzenie w NATO i całą politykę Unii Europejskiej ze wszystkimi tego konsekwencjami geopolitycznymi.

To pierwszy skutek agresji rosyjskiej i krótkowzrocznej polityki Zachodu wobec Białorusi.

6. Dla Białorusi okupacja rosyjska może oznaczać klęskę państwa. Klęskę, która dzieje się na naszych oczach. Żeby jej zapobiec, ma jedyną drogę – walkę przeciwko okupantom. Trzeba odtworzyć podziemie i Białoruską Wyzwoleńczą Armię (BWA). Niewiele pozostało czasu na przygotowanie się do walki partyzanckiej.

7. Okupacja Białorusi czyni jej tereny przyczółkiem dla wojsk agresorów putinowskich, z którego zamierzają uderzyć na inne kraje. Uderzenia odwetowe będą przeprowadzane na białoruskiej ziemi, w białoruskich domach i kosztem Białorusinów. Moskwa w swojej brudnej agresji zamierza ryzykować życiem narodu białoruskiego.

Białorusini pamiętajmy!

Podczas okupacji i brudnej obcej wojny, którą Rosjanie zamierzają rozpocząć z naszego okupowanego przez nich kraju, nie będą już miały znaczenia żadne ludzkie i polityczne podziały. Największym dla nas zagrożeniem jest zdrada i putinowski wróg. Bomby nie będą wybierać, na jaką głowę spaść. Wobec zagrożenia dla istnienia narodu musimy zjednoczyć się w walce przeciwko putinowskiej Rosji i okupantom rosyjskim.

Stajemy razem do obrony Ojczyzny!

Okupanci, precz z Białorusi!

Niech żyje wolna Białoruś!

23 styczeń 2022 r.

Zianon Pazniak  (ur. 1944) jest przewodniczącym Białoruskiego Frontu Narodowego (BFN) i Konserwatywno-Chrześciańskiej Partii – BFN. W latach 1988-91 pod jego przewodnictwem naród białoruski osiągnął niepodległości Białorusi. W latach 1990-95 był liderem opozycji demokratycznej w Radzie Najwyższej (parlamencie) Białorusi. Od 1996 r. jest na emigracji w Stanach Zjednoczonych i Polsce, gdzie kontynuuje działalność polityczną.

Ostatnie wpisy autora