Zianon Pazniak, O okupacji Białorusi

Data

Polecamy

Obrońmy lekarzy, którzy wbrew systemowi ratowali pacjentów!

W marcu 2020 roku nastąpił niesłychany atak na naszą wolność. Zamknięto nas w domach i pozbawiono prawa decydowania o własnym życiu. Dla rzekomego naszego dobra. Opłaciliśmy ten czas ogromną ilością nadwymiarowych zgonów. Znaleźli się jednak lekarze, którzy pomimo represji, pomagali pacjentom. Izby Lekarskie nadal ich prześladują, pomimo coraz liczniejszych dowodów na to, że to system się pomylił.

Wizyta Bidena – szansa dla Ukrainy i Polski

Wizyta Bidena na Ukrainie znaczy, że Ukraina nie zostanie przez USA porzucona dla obłaskawienia Rosji na wypadek starcia z Chinami. Polska gra tu rolę bazy wojskowej. Nie oczekujmy jednak, że USA rozwiążą wszystkie nasze problemy.

Jaskinie praworządności

Niemcy ustanowili sobie takie prawo, które pozwala złodziejowi po trzydziestu latach zatrzymać skradziony przedmiot i traktować go prawnie jako swój własny.
Okupacja Białorusi czyni jej tereny przyczółkiem dla wojsk agresorów putinowskich, z którego zamierzają uderzyć na inne kraje. Moskwa w swojej brudnej agresji zamierza ryzykować życiem narodu białoruskiego.

Oświadczenie

1.”Potężna” odpowiedź, jaką Putin obiecał Zachodowi, jeszcze nie została w pełni sformułowana, a już staje się rzeczywistością. Wojska rosyjskie wkroczyły do Białorusi. Proces jej okupacji trwa. Moskwa ściąga wojsko z całej Rosji. 200 pociągów wojskowych (każdy ma 50 wagonów, co stanowi razem 10 tysięcy wagonów) jest w drodze. Te pociągi oprócz sprzętu wojskowego przewożą 80-100 tysięcy żołnierzy, czyli więcej niż ma cała armia białoruska.

2. Wojska rosyjskie za zgodą nielegalnego samozwańca Aleksandra Łukaszenki pod pozorem wspólnych z białoruskimi żołnierzami ćwiczeń wojskowych na terenie Białorusi mają zademonstrować Zachodowi siłę i plan konfrontacji z Ukrainą.

3. Okupacja (która poważnie gwałci Konstytucję, prawa Białorusi, jak również zasady prawa międzynarodowego) jest efektem agresywnej polityki Putina i przestępczych wobec Białorusi działań samozwańca Łukaszenki. Okupacji sprzyjają także ekonomiczne sankcje Zachodu przeciwko Białorusi, inspirowane przez Moskwę i retorykę prorosyjskiej grupy opozycyjnej reprezentowanej przez tandem P. Łatuszko – S. Cichanouska.

4. Okupacja Białorusi bardzo przyspieszyła, ale społeczność międzynarodowa nie reaguje. Rosja wykorzystuje okazję, że uwaga świata jest skupiona na zmanipulowanych informacjach o zagrożeniu Ukrainy przez rosyjską inwazję. Moskwa tymczasem niezauważalnie (o czym donoszą media) zamierza przejąć na Białorusi kontrolę nad jej urzędami państwowymi, zakładami pracy i obiektami strategicznymi.

5. W sensie strategicznym opanowanie białoruskiego „balkonu terytorialnego” oznacza uderzenie w NATO i całą politykę Unii Europejskiej ze wszystkimi tego konsekwencjami geopolitycznymi.

To pierwszy skutek agresji rosyjskiej i krótkowzrocznej polityki Zachodu wobec Białorusi.

6. Dla Białorusi okupacja rosyjska może oznaczać klęskę państwa. Klęskę, która dzieje się na naszych oczach. Żeby jej zapobiec, ma jedyną drogę – walkę przeciwko okupantom. Trzeba odtworzyć podziemie i Białoruską Wyzwoleńczą Armię (BWA). Niewiele pozostało czasu na przygotowanie się do walki partyzanckiej.

7. Okupacja Białorusi czyni jej tereny przyczółkiem dla wojsk agresorów putinowskich, z którego zamierzają uderzyć na inne kraje. Uderzenia odwetowe będą przeprowadzane na białoruskiej ziemi, w białoruskich domach i kosztem Białorusinów. Moskwa w swojej brudnej agresji zamierza ryzykować życiem narodu białoruskiego.

Białorusini pamiętajmy!

Podczas okupacji i brudnej obcej wojny, którą Rosjanie zamierzają rozpocząć z naszego okupowanego przez nich kraju, nie będą już miały znaczenia żadne ludzkie i polityczne podziały. Największym dla nas zagrożeniem jest zdrada i putinowski wróg. Bomby nie będą wybierać, na jaką głowę spaść. Wobec zagrożenia dla istnienia narodu musimy zjednoczyć się w walce przeciwko putinowskiej Rosji i okupantom rosyjskim.

Stajemy razem do obrony Ojczyzny!

Okupanci, precz z Białorusi!

Niech żyje wolna Białoruś!

23 styczeń 2022 r.

Zianon Pazniak  (ur. 1944) jest przewodniczącym Białoruskiego Frontu Narodowego (BFN) i Konserwatywno-Chrześciańskiej Partii – BFN. W latach 1988-91 pod jego przewodnictwem naród białoruski osiągnął niepodległości Białorusi. W latach 1990-95 był liderem opozycji demokratycznej w Radzie Najwyższej (parlamencie) Białorusi. Od 1996 r. jest na emigracji w Stanach Zjednoczonych i Polsce, gdzie kontynuuje działalność polityczną.

Ostatnie wpisy autora