back to top
More

    Okrągły Stół

    Strona głównaHistoriaOkrągły Stół

    Polecamy w dziale

    Obława Augustowska

    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, mieszkańców pow. Suwalskiego i Augustowskiego.

    Konstytucja Księstwa Warszawskiego

    22.07.1807 w Dreźnie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte nadał Polakom Konstytucję Księstwa Warszawskiego, które utworzył na ziemiach odebranych zaborcom (przede wszystkim Rosjanom). 

    Zdobycie Konstantynopola przez krzyżowców

    17.07.1203 roku, po raz pierwszy od 800 lat, Konstantynopol, stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, został zdobyty przez krzyżowców. Akt ten stanowił ponurą parodię świętowanej 2 dni wcześniej 104 rocznicy zdobycia Jerozolimy

    Kodeks Makarewicza

    11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.
    Przełom lat 1988/1989 był dla komunistów trudny. W ZSRR trwała pierestrojka. Gorbaczow zrywał z doktryną Breżniewa i nie zamierzał bronić systemu. Polscy komuniści musieli przeprowadzić reformy tak, żeby oddać i .. zachować władzę

    6.02.1989 roku rozpoczęły się obrady okrągłego stołu, które potrwają do 5 kwietnia. 

    W ich trakcie przedstawiciele strony rządowej i opozycji oraz kościołów (Katolickiego i ewangelicko-augsburskiego) negocjowały przemiany ustrojowe w PRL. Zawarto kompromis, który umożliwił wybory czerwcowe a co za tym idzie początek demokratyzacji. Nie był to koniec PRL-u a jedynie początek końca. Jak do tego doszło?

    Przełom lat 1988/1989 był dla komunistów trudny. W Związku Radzieckim trwała pierestrojka a Gorbaczow wyraźnie zrywał z doktryną Breżniewa i nie zamierzał używać siły w celu obrony systemu. W Polsce trwały strajki związane z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną. Poza ekonomicznymi opozycja podnosiła jednak także hasła polityczne. Domagano się legalizacji Solidarności, zniesienia cenzury, wolności słowa i zrzeszeń, demokratycznych wyborów…po długiej zimie nadchodziła wiosna. 

    Ekipa generała Jaruzelskiego zdawała sobie sprawę z nieuchronności reform. Zamierzała się jednak „podzielić” ich skutkami społecznymi z opozycją. przeczuwając wysokie koszty. Nie zamierzała rozstawać się z władzą. Dodatkowo nomenklatura planowała uwłaszczyć się na majątku narodowym i wejść w nową epokę kapitalistyczną, jako elita finansowa. 

    Do tego jednak potrzebne było porozumienie z opozycją, która stawała się coraz bardziej niebezpieczna.  Opozycjoniści jako warunek podjęcia rozmów domagali się legalizacji Solidarności. Nie zgadzali się również na to, aby to władza decydowała z kim będzie rozmawiać. 

    Jako mediatora wybrano Kościół, którego przedstawiciele doprowadzili do przełamania klinczu i rozpoczęcia obrad. Uroczysta inauguracja nastąpiła w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Prezydenckim). 

    Stół, przy którym usiadły obie strony był okrągły, aby symbolicznie zapewnić o równości wszystkich rozmówców. W trakcie serii debat ustalono ostatecznie zasady wyborów czerwcowych, które miały mieć charakter kontraktowy. 65% mandatów do Sejmu było zapewnionych dla PZPR-u i jego przybudówek w czymś na kształt systemu kurialnego, zaś pozostałe 35% mieli obsadzić kandydaci bezpartyjni. 

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/cs98

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja