back to top
More

  Polska prymusem w realizacji polityki klimatycznej UE

  Strona głównaGospodarkaPolska prymusem w realizacji polityki klimatycznej UE

  Polecamy w dziale

  Ciemna strona KPO

  Mamy to! Dostaliśmy środki w ramach KPO. Euforia jednak szybko wygasła. Okazało się, że część środków to normalna pożyczka, tylko w euro i że musimy ją wydać tak, jak sobie tego KE życzy.

  Dlaczego zapłacimy więcej za prąd?

  Wreszcie minister Hennig-Kloska pokazała projekt ustawy energetycznej. Zapłacimy więcej, choć ceny energii wróciły do poziomów z 2021? Pani Minister, czy to przez podwyżkę opłaty dystrybucyjnej?

  Lewicowe oblicze Mateusza Morawieckiego

  Mateusz Morawiecki jest nie tylko za aborcją. B. premier kolejny raz pokazał swoją lewicową maskę, twierdząc - (...) ja też jestem lewicowy, jak nasz (PiS) program społeczny - nadal popierając deweloperów :)

  Bo zamieszkacie pod mostem!

  Dopłaty do kredytów mieszkaniowych to pieniądze wyrzucone w błoto, bogacą się na nich tylko deweloperzy - twierdził parę m-cy temu minister Kukucki, przedstawiciel Lewicy w rządzie. I wtedy nie kłamał:)
  Europejska Agencja Środowiska poinformowała, że w 2022 roku Polska była liderem w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla, odpowiadając za 60% redukcji w UE. Bez miliardów na OZE możemy spełnić cel, wystarczy zlikwidować przemysł.

  Od kilku lat jesteśmy informowani, że Polska musi dokonać transformacji energetycznej. Mamy zamienić „brudną” energię z węgla kamiennego i brunatnego na  „czystą”, pochodzącej z wiatru i słońca. Nadrzędnym celem transformacji naszej energetyki ma być znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Polska zobowiązała się do tego, akceptując założenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej. 

  W prasie padają znaczące kwoty, które musimy ponieść na zmianę systemu energetycznego 

  Potrzeba 600 mld zł nakładów na transformację energetyczną w Polsce – GazetaPrawna.pl  

  Tymczasem w ubiegłym miesiącu Europejska Agencja Środowiska poinformowała, że w 2022 roku Polska była liderem w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla, odpowiadając za 60% redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej.

  Wielkie cięcie emisji CO2 przez Polskę. Prawie dwie trzecie tego, co w całej Unii (businessinsider.com.pl)

  Tak znaczący spadek emisji gazów cieplarnianych wynikał z mniejszej generacji prądu w energetyce węglowej oraz ograniczania produkcji w energochłonnych branżach przemysłu. Co więcej spadek emisji dwutlenku węgla w Polsce wyniósł w ostatnich 10 latach aż 25%. Z jednej strony wynika to modernizacji polskiej energetyki oraz przemysłu, dokonywanej dostępnymi środkami finansowymi. 

  Przemysł odchodzi od węgla. Wybiera OZE i gaz – WysokieNapiecie.pl

  Z drugiej postępującą dezindustralizacją Europy, wynikającą z prowadzonej polityki klimatycznej (o dalszym załamaniu produkcji przemysłowej w Polsce świadczą dane o gwałtownym spadku produkcji prądu w 2023 roku)

  Produkcja energii elektrycznej w Polsce w kwietniu spadła o 13,27 proc. rdr – PSE | StrefaInwestorow.pl)

  Ponieważ zaakceptowany przez Polski rząd unijny pakiet klimatyczny (Fit for 55) zakłada dalsze nakładanie podatków na polski przemysł, energetykę, budownictwo i transport, to możemy zakładać, że trend przenoszenia produkcji poza UE i ograniczania aktywności gospodarczej będzie kontynuowany. 

  Oznacza to, że niebawem spełnimy ambitne cele polityki klimatycznej – będąc liderem w Europie – bez  miliardów wydanych na rozwój OZE. Tylko w jakim stanie będzie wtedy nasza gospodarka i jak bardzo to odczujemy? 

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja