back to top
More

  Polska prymusem w realizacji polityki klimatycznej UE

  Strona głównaGospodarkaPolska prymusem w realizacji polityki klimatycznej UE

  Polecamy w dziale

  Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

  Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

  Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

  Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

  Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

  Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
  Europejska Agencja Środowiska poinformowała, że w 2022 roku Polska była liderem w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla, odpowiadając za 60% redukcji w UE. Bez miliardów na OZE możemy spełnić cel, wystarczy zlikwidować przemysł.

  Od kilku lat jesteśmy informowani, że Polska musi dokonać transformacji energetycznej. Mamy zamienić „brudną” energię z węgla kamiennego i brunatnego na  „czystą”, pochodzącej z wiatru i słońca. Nadrzędnym celem transformacji naszej energetyki ma być znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Polska zobowiązała się do tego, akceptując założenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej. 

  W prasie padają znaczące kwoty, które musimy ponieść na zmianę systemu energetycznego 

  Potrzeba 600 mld zł nakładów na transformację energetyczną w Polsce – GazetaPrawna.pl  

  Tymczasem w ubiegłym miesiącu Europejska Agencja Środowiska poinformowała, że w 2022 roku Polska była liderem w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla, odpowiadając za 60% redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej.

  Wielkie cięcie emisji CO2 przez Polskę. Prawie dwie trzecie tego, co w całej Unii (businessinsider.com.pl)

  Tak znaczący spadek emisji gazów cieplarnianych wynikał z mniejszej generacji prądu w energetyce węglowej oraz ograniczania produkcji w energochłonnych branżach przemysłu. Co więcej spadek emisji dwutlenku węgla w Polsce wyniósł w ostatnich 10 latach aż 25%. Z jednej strony wynika to modernizacji polskiej energetyki oraz przemysłu, dokonywanej dostępnymi środkami finansowymi. 

  Przemysł odchodzi od węgla. Wybiera OZE i gaz – WysokieNapiecie.pl

  Z drugiej postępującą dezindustralizacją Europy, wynikającą z prowadzonej polityki klimatycznej (o dalszym załamaniu produkcji przemysłowej w Polsce świadczą dane o gwałtownym spadku produkcji prądu w 2023 roku)

  Produkcja energii elektrycznej w Polsce w kwietniu spadła o 13,27 proc. rdr – PSE | StrefaInwestorow.pl)

  Ponieważ zaakceptowany przez Polski rząd unijny pakiet klimatyczny (Fit for 55) zakłada dalsze nakładanie podatków na polski przemysł, energetykę, budownictwo i transport, to możemy zakładać, że trend przenoszenia produkcji poza UE i ograniczania aktywności gospodarczej będzie kontynuowany. 

  Oznacza to, że niebawem spełnimy ambitne cele polityki klimatycznej – będąc liderem w Europie – bez  miliardów wydanych na rozwój OZE. Tylko w jakim stanie będzie wtedy nasza gospodarka i jak bardzo to odczujemy? 

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja