back to top
More

    Niespełnione śląskie marzenie

    Strona głównaGospodarkaNiespełnione śląskie marzenie

    Polecamy w dziale

    Wojna czy współpraca niemiecko-chińska?

    Rzekomo trwa wojna gospodarcza UE-Chiny. Chiny są beneficjentem zielonej rewolucji europejskiej. Tymczasem ostatnia wizyta kanclerza Scholza w Chinach to dowód nie wojny, ale korzystnej współpracy GER - CHRL.

    Ciemna strona KPO

    Mamy to! Dostaliśmy środki w ramach KPO. Euforia jednak szybko wygasła. Okazało się, że część środków to normalna pożyczka, tylko w euro i że musimy ją wydać tak, jak sobie tego KE życzy.

    Dlaczego zapłacimy więcej za prąd?

    Wreszcie minister Hennig-Kloska pokazała projekt ustawy energetycznej. Zapłacimy więcej, choć ceny energii wróciły do poziomów z 2021? Pani Minister, czy to przez podwyżkę opłaty dystrybucyjnej?

    Lewicowe oblicze Mateusza Morawieckiego

    Mateusz Morawiecki jest nie tylko za aborcją. B. premier kolejny raz pokazał swoją lewicową maskę, twierdząc - (...) ja też jestem lewicowy, jak nasz (PiS) program społeczny - nadal popierając deweloperów :)
    Węgiel to nasze czarne złoto... Śląsk i Zagłębie mogą świecić wspaniałym blaskiem na całą gospodarkę - powiedział PMM w 2018. Śląsk będzie potęgą przemysłową, w kopalniach będzie się wydobywać węgiel - a to PDT w 2023.

    Na początek zadam Wam pytanie o to, czym różnią się poniższe wypowiedzi?

    Pierwsza:

    Węgiel to nasze czarne złoto (…) Górny Śląsk i Zagłębie mogą być wielką perłą i świecić wspaniałym blaskiem na całą gospodarkę. To, co tutaj widzę sprawia, że coraz mocniej w to wierzę.

    I druga:

    Śląsk będzie potęgą przemysłową, w śląskich kopalniach będzie wydobywać się węgiel i spełni się przy tym marzenie o zielonym Śląsku, gdzie jest tania energia.

    Podpowiadam, datą i osobą. Pierwsza wypowiedź wyszła z ust Premiera Mateusza Morawieckiego 19 września 2018 roku. Drugą wygłosił Donald Tusk 18 marca 2023 roku. 

    Premier Mateusz Morawiecki: Węgiel to nasze czarne złoto – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

    Tusk: Śląsk będzie potęgą przemysłową, a w śląskich kopalniach będzie wydobywany węgiel – GazetaPrawna.pl

    Obaj politycy obiecywali rozwój i dobrobyt regionowi, który ma kluczowe gospodarcze znaczenie dla Polski. Jest on również szczególnie istotny dla polityków. W Województwie Śląskim mieszka prawie 5 mln ludzi (12% procent populacji Polski).  Ciężko jest wygrać wybory bez przekonania jego mieszkańców. Stąd te obietnice, plany, wizje. Po kilku latach przychodzi jednak czas ich weryfikacji.

    Wydobycie węgla w Polsce

    Wydobycie węgla w Polsce w 2023 cofnęło się do 1910 roku. Co dalej? – WysokieNapiecie.pl

    Jak pokazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu, premierowi Morawieckiemu nie udało się zahamować spadku wydobycia węgla w Polsce. Co więcej, jego rząd zaproponował w 2021 roku umowę społeczną, która zakłada likwidację górnictwa do 2050 roku. Decyzja ta była zgodna z założeniami polityki klimatycznej Unii Europejskiej. 

    Czy premier Donald Tusk przywróci blask potęgi Śląskowi, jak zapewniał rok temu? Niestety, Donald Tusk najwyraźniej zmienił plany. 

    W przesłanym na początku marca do Komisji Europejskiej Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (mała strategia klimatyczna) polski rząd zakłada przyśpieszenie zamykania kopalń w Polsce. Będzie to wynikać z dynamicznego rozwoju fotowoltaiki, energetyki wiatrowej oraz  inwestycji w infrastrukturę liniową. 

    Znamy założenia małej strategii energetycznej. OZE ma zdominować produkcję prądu – rp.pl

    Udział OZE w produkcji prądu w naszym kraju  w 2030 roku ma wynieść aż 50% (wobec 24% w 2023).  Straci na tym energetyka węglowa czyli pośrednio górnictwo i Śląsk. 

    Za kilka lat pojawi się na pewno kolejny polityk, który przedstawi mieszkańcom Śląska i górnikom kolejne śląskie marzenie. Uwierzą?

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/j0pt

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja