back to top
More

  Niespełnione śląskie marzenie

  Strona głównaGospodarkaNiespełnione śląskie marzenie

  Polecamy w dziale

  Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

  Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

  Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

  Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

  Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

  Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
  Węgiel to nasze czarne złoto... Śląsk i Zagłębie mogą świecić wspaniałym blaskiem na całą gospodarkę - powiedział PMM w 2018. Śląsk będzie potęgą przemysłową, w kopalniach będzie się wydobywać węgiel - a to PDT w 2023.

  Na początek zadam Wam pytanie o to, czym różnią się poniższe wypowiedzi?

  Pierwsza:

  Węgiel to nasze czarne złoto (…) Górny Śląsk i Zagłębie mogą być wielką perłą i świecić wspaniałym blaskiem na całą gospodarkę. To, co tutaj widzę sprawia, że coraz mocniej w to wierzę.

  I druga:

  Śląsk będzie potęgą przemysłową, w śląskich kopalniach będzie wydobywać się węgiel i spełni się przy tym marzenie o zielonym Śląsku, gdzie jest tania energia.

  Podpowiadam, datą i osobą. Pierwsza wypowiedź wyszła z ust Premiera Mateusza Morawieckiego 19 września 2018 roku. Drugą wygłosił Donald Tusk 18 marca 2023 roku. 

  Premier Mateusz Morawiecki: Węgiel to nasze czarne złoto – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

  Tusk: Śląsk będzie potęgą przemysłową, a w śląskich kopalniach będzie wydobywany węgiel – GazetaPrawna.pl

  Obaj politycy obiecywali rozwój i dobrobyt regionowi, który ma kluczowe gospodarcze znaczenie dla Polski. Jest on również szczególnie istotny dla polityków. W Województwie Śląskim mieszka prawie 5 mln ludzi (12% procent populacji Polski).  Ciężko jest wygrać wybory bez przekonania jego mieszkańców. Stąd te obietnice, plany, wizje. Po kilku latach przychodzi jednak czas ich weryfikacji.

  Wydobycie węgla w Polsce

  Wydobycie węgla w Polsce w 2023 cofnęło się do 1910 roku. Co dalej? – WysokieNapiecie.pl

  Jak pokazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu, premierowi Morawieckiemu nie udało się zahamować spadku wydobycia węgla w Polsce. Co więcej, jego rząd zaproponował w 2021 roku umowę społeczną, która zakłada likwidację górnictwa do 2050 roku. Decyzja ta była zgodna z założeniami polityki klimatycznej Unii Europejskiej. 

  Czy premier Donald Tusk przywróci blask potęgi Śląskowi, jak zapewniał rok temu? Niestety, Donald Tusk najwyraźniej zmienił plany. 

  W przesłanym na początku marca do Komisji Europejskiej Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (mała strategia klimatyczna) polski rząd zakłada przyśpieszenie zamykania kopalń w Polsce. Będzie to wynikać z dynamicznego rozwoju fotowoltaiki, energetyki wiatrowej oraz  inwestycji w infrastrukturę liniową. 

  Znamy założenia małej strategii energetycznej. OZE ma zdominować produkcję prądu – rp.pl

  Udział OZE w produkcji prądu w naszym kraju  w 2030 roku ma wynieść aż 50% (wobec 24% w 2023).  Straci na tym energetyka węglowa czyli pośrednio górnictwo i Śląsk. 

  Za kilka lat pojawi się na pewno kolejny polityk, który przedstawi mieszkańcom Śląska i górnikom kolejne śląskie marzenie. Uwierzą?

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/j0pt

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja