back to top
More

  Czy Polska przystąpi do wojny gospodarczej z USA?

  Strona głównaGospodarkaCzy Polska przystąpi do wojny gospodarczej z USA?

  Polecamy w dziale

  Dlaczego zapłacimy więcej za prąd?

  Wreszcie minister Hennig-Kloska pokazała projekt ustawy energetycznej. Zapłacimy więcej, choć ceny energii wróciły do poziomów z 2021? Pani Minister, czy to przez podwyżkę opłaty dystrybucyjnej?

  Lewicowe oblicze Mateusza Morawieckiego

  Mateusz Morawiecki jest nie tylko za aborcją. B. premier kolejny raz pokazał swoją lewicową maskę, twierdząc - (...) ja też jestem lewicowy, jak nasz (PiS) program społeczny - nadal popierając deweloperów :)

  Bo zamieszkacie pod mostem!

  Dopłaty do kredytów mieszkaniowych to pieniądze wyrzucone w błoto, bogacą się na nich tylko deweloperzy - twierdził parę m-cy temu minister Kukucki, przedstawiciel Lewicy w rządzie. I wtedy nie kłamał:)

  Krytykując rząd stajesz się awanturnikiem

  Z pewnością jest duże poruszenie społeczne (przy okazji Mieszkania na Start), ale podejrzewam, że nastroje są podsycane przez zorganizowaną grupę - powiedział minister Hetman. To może posłuchamy ministra? :)
  Rośnie napięcie pomiędzy Niemcami i Francją a USA w związku z amerykańskim planem rozwoju "zielonych technologii". Europejską (Olafa Scholza) odpowiedzią ma być powołanie wspólnego funduszu wsparcia "unijnych" firm. Jak odpowiemy?

  Od prawie roku z niepokojem obserwujemy działania wojenne, które toczą się za naszą wschodnią granicą. Widzimy też ich wpływ na nasze portfele poprzez rosnące ceny surowców energetycznych oraz szalejącą inflację. Często zastanawiamy się jak długo wojna rosyjsko-ukraińska będzie się jeszcze toczyć i kto będzie zwycięzcą, a kto przegranym.

  Tymczasem, równolegle do wojny na Ukrainie, rośnie napięcie polityczne pomiędzy głównymi filarami Unii Europejskiej (Niemcami i Francją) a Stanami Zjednoczonymi. Jest ono spowodowane dążeniem Białego Domu do uchwalenia tzw. Inflation Reduction Act – pakietu ustaw mającego przyśpieszyć  rozwój „przemysłu zielonych technologii” w USA. Propozycja Bidena, która ma na celu przywrócenie znaczącej pozycji amerykańskiego przemysłu w sektorze produkcji aut elektrycznych, wywołała niepokój wśród europejskich elit gospodarczo-politycznych.

  Kilka dni temu kanclerz Niemiec Scholz zwrócił się do państw członkowskich Unii Europejskiej (w tym  Polski) z propozycją powołania wspólnego funduszu. Z niego finansowane byłyby dotacje dla firm europejskich, które mogą ucierpieć w wyniku wprowadzenia w/w rozwiązań amerykańskich. Byłoby to kolejne rozwiązanie budżetowe, które zakłada wspólne dzielenie kosztów przez państwa członkowskie.

  Poprzednim, uchwalonym w 2020 roku, jest program, z którego finansowane mają być projekty w ramach Krajowego Programu Odbudowy. O kosztach i ryzykach związanych z wykorzystaniem środków z KPO już pisaliśmy.

   Walka Prawa i Sprawiedliwości z wiatrakami – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

  Portal „Politico” podaje, że w ubiegłych dniach Komisarz Unii Europejskiej Thierry Breton odbył rozmowy z czołowymi politykami państw członkowskich, w tym z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Miały one na celu próbę zbudowania konsensusu w odpowiedzi na Inflation Reduction Act.

  Zatem zapytajmy: czy Polska przystąpi do sojuszu niemiecko-francuskiego przeciwko Stanom Zjednoczonym oraz jakie korzyści i koszty będą z tym związane?

  Pytanie to jest szczególnie, ponieważ Ameryka jest nie tylko naszym głównym sojusznikiem wojskowym. Również amerykańska pomoc dla Ukrainy jest o wiele większa  niż wsparcie ze strony Niemiec.

  MTC

  Źródła:

  Germany’s Scholz Backs Joint EU Funding to Counter US Subsidies – Bloomberg

  EU industry boss hawks Clean Tech Act to hit back against America’s green subsidies – POLITICO

  CORRECTED-France and Germany eye 'aggressive response’ to U.S. Inflation Reduction Act | Reuters

  H.R.5376 – 117th Congress (2021-2022): Inflation Reduction Act of 2022 | Congress.gov | Library of Congress

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja