Czy Polska przystąpi do wojny gospodarczej z USA?

Data

Strona głównaGospodarkaCzy Polska przystąpi do wojny gospodarczej z USA?

Polecamy w dziale

Wojna wiatraków z atomem – w Polsce i na Ukrainie

Gdy grupa nieznanych lobbystów postanowiła zrobić z PL raj wiatrakowy, w Dubaju USA, CAN, Francja, GB, Ukraina, Szwecja, Czechy, Słowacja i Polska (prez. Duda) postanowiły potroić energetykę atomową do 2050. Kto wygra to starcie?

Nowi posłowie chcą wywłaszczać Polaków i budować farmy wiatrowe 300 m. od domów!

Projekt nowej ustawy zakłada zmniejszenie odległości z 700 do 300 metrów, wywłaszczania osób prywatnych i budowę wiatraków w pakach krajobrazowych. Tylko pytamy posła Gadowskiego: na czyje zlecenie i w jaki sposób powstał projekt?

Donald Tusk rozpoczyna wiatrakową rewolucję! – czyim kosztem?

Jeszcze nie ma nowego rządu, a już mamy rewolucyjny projekt ustawy. Farmy wiatrowe mogą stać 300 metrów od zabudowań! Wiatraki mają być inwestycją strategiczną. A za zamrożenie cen prądu (na pół roku) ma zapłacić Orlen -15 mld zł!

Europejska Unia równych i równiejszych

Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.
Rośnie napięcie pomiędzy Niemcami i Francją a USA w związku z amerykańskim planem rozwoju "zielonych technologii". Europejską (Olafa Scholza) odpowiedzią ma być powołanie wspólnego funduszu wsparcia "unijnych" firm. Jak odpowiemy?

Od prawie roku z niepokojem obserwujemy działania wojenne, które toczą się za naszą wschodnią granicą. Widzimy też ich wpływ na nasze portfele poprzez rosnące ceny surowców energetycznych oraz szalejącą inflację. Często zastanawiamy się jak długo wojna rosyjsko-ukraińska będzie się jeszcze toczyć i kto będzie zwycięzcą, a kto przegranym.

Tymczasem, równolegle do wojny na Ukrainie, rośnie napięcie polityczne pomiędzy głównymi filarami Unii Europejskiej (Niemcami i Francją) a Stanami Zjednoczonymi. Jest ono spowodowane dążeniem Białego Domu do uchwalenia tzw. Inflation Reduction Act – pakietu ustaw mającego przyśpieszyć  rozwój „przemysłu zielonych technologii” w USA. Propozycja Bidena, która ma na celu przywrócenie znaczącej pozycji amerykańskiego przemysłu w sektorze produkcji aut elektrycznych, wywołała niepokój wśród europejskich elit gospodarczo-politycznych.

Kilka dni temu kanclerz Niemiec Scholz zwrócił się do państw członkowskich Unii Europejskiej (w tym  Polski) z propozycją powołania wspólnego funduszu. Z niego finansowane byłyby dotacje dla firm europejskich, które mogą ucierpieć w wyniku wprowadzenia w/w rozwiązań amerykańskich. Byłoby to kolejne rozwiązanie budżetowe, które zakłada wspólne dzielenie kosztów przez państwa członkowskie.

Poprzednim, uchwalonym w 2020 roku, jest program, z którego finansowane mają być projekty w ramach Krajowego Programu Odbudowy. O kosztach i ryzykach związanych z wykorzystaniem środków z KPO już pisaliśmy.

 Walka Prawa i Sprawiedliwości z wiatrakami – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

Portal „Politico” podaje, że w ubiegłych dniach Komisarz Unii Europejskiej Thierry Breton odbył rozmowy z czołowymi politykami państw członkowskich, w tym z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Miały one na celu próbę zbudowania konsensusu w odpowiedzi na Inflation Reduction Act.

Zatem zapytajmy: czy Polska przystąpi do sojuszu niemiecko-francuskiego przeciwko Stanom Zjednoczonym oraz jakie korzyści i koszty będą z tym związane?

Pytanie to jest szczególnie, ponieważ Ameryka jest nie tylko naszym głównym sojusznikiem wojskowym. Również amerykańska pomoc dla Ukrainy jest o wiele większa  niż wsparcie ze strony Niemiec.

MTC

Źródła:

Germany’s Scholz Backs Joint EU Funding to Counter US Subsidies – Bloomberg

EU industry boss hawks Clean Tech Act to hit back against America’s green subsidies – POLITICO

CORRECTED-France and Germany eye 'aggressive response’ to U.S. Inflation Reduction Act | Reuters

H.R.5376 – 117th Congress (2021-2022): Inflation Reduction Act of 2022 | Congress.gov | Library of Congress

Ostatnie wpisy autora