back to top
More

    Marcowe rocznice. Idea Jagiellońska.  

    Strona głównaABCMarcowe rocznice. Idea Jagiellońska.  

    Polecamy w dziale

    Jestem dumny z syna – wywiad z O. Maslakiem seniorem.

    Oleksandr Maslak był gorącym orędownikiem współpracy ukraińsko-polskiej. Zginął w 2017r. gdy wracał samochodem z konferencji poświęconej Międzymorzu. Wraz z nim zginęło trzech innych uczestników tej konferencji. Cześć ich pamięci!

    Czechy – zanik instynktu samozachowawczego czy adaptacja do spodziewanego zwycięstwa Rosji? 

    Czeskie złudzenie o dobrych stosunkach z ZSRR zakończone zostało komunistycznym przewrotem w 1948 r., a potem interwencją w 68. Choć obecne władze są przychylne PL i UA, postawa ta, wskutek kryzysu gospodarczego, może się zmienić

    O ekonomicznych podstawach Międzymorza, inwestycjach i roli instytucji finansowych w budowaniu fundamentu trwałej współpracy (2)

    W dobrze pojętym interesie własnym należy zrobić wszystko, aby Ukraina odzyskała okupowane przez Rosję tereny i trwale zniechęciła Kreml do zbrojnych agresji na kraje Międzymorza. Kolejne kroki wymagają odwagi i woli politycznej.

    O ekonomicznych podstawach Międzymorza, inwestycjach i roli instytucji finansowych (1)  

    O potrzebie utworzenia związku politycznego - a jednocześnie obronnego sojuszu - złożonego z państw graniczących z zachodu z Rosją, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Ukrainy oraz Rumunii, myślano już w roku 1918. Wtedy się nie udało.
    W XIV wieku po raz pierwszy Polacy zrozumieli, że w tym najgorszym możliwym położeniu geopolitycznym - pomiędzy Niemcami a Rosją – są jeszcze inne narody skazane na to nieszczęście. I tylko ich trwała współpraca może je uchronić.

    W ferworze wojny Rosji z Ukrainą o mało co nie przegapiliśmy rocznicy koronacji Władysława Jagiełły na króla Polski. Doniosłego wydarzenia, które z Rzeczpospolitej uczyniło mocarstwo. Pierwsze w świecie Imperium Wolności.

    W XIV wieku po raz pierwszy zrozumiano, że w tej najgorszej z możliwych przestrzeni geopolitycznej – pomiędzy Niemcami a Rosją – są jeszcze inne narody skazane na to nieszczęśliwe położenie.

    Dlatego, ulegając perswazji polskich panów, Jadwiga zgodziła się wyjść za Jagiełłę.

    4 marca 1386 roku Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski.

    Rozpoczęło się prawie dwustuletnie panowanie Jagiellonów. Dwa stulecia wielkości Rzeczpospolitej.

    Idea Jagiellońska przetrwała do dziś w naszych sercach i głowach. Towarzyszyła również nam przy tworzeniu tego portalu. Stanowiła bowiem nową jakość – państwo wolnych i odpowiedzialnych obywateli, którzy byli jego właścicielami. A król był podległy stanowionym przez nich prawom. Propagowana przez nas idea V Rzeczpospolitej to nic innego jak nawiązanie do czasów I Rzeczpospolitej. Z tym samym chrześcijańskim systemem wartości, opartym na wolności danej nam przez Pana Boga.

    „Triumf tych praw moralnych, który w cudowny sposób przywrócił nam wolną Ojczyznę, uzasadnia nadzieję, że także idea jagiellońska, święta spuścizna jej dawnych dziejów, mimo nieprzezwyciężonych na pozór przeszkód, może się ziścić na nowo. Ona jedna, nawrót do jej tradycji, może rozwiązać dziś, jak w XIV lub XVI wieku, problem trwałej odbudowy Wschodniej Europy”.

    Oskar Halecki (!891 -1973), „Dzieje Unii Jagiellońskiej” *

    „Dzieje Unii Jagiellońskiej” to dwutomowa synteza procesu powstawanie wspólnoty kulturowej i politycznej I Rzeczpospolitej. Głównie dziedzictwa Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka. W polskiej historiografii Unii polsko-litewskiej tę interpretację zalicza się do najważniejszych. Naprawdę warto przeczytać.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja