back to top
More

  Antoni Borelowski, Relacja ze spotkania Legionu Polskiego we Wrocławiu

  Strona głównaABCAntoni Borelowski, Relacja ze spotkania Legionu Polskiego we Wrocławiu

  Polecamy w dziale

  80. rocznica deportacji Tatarów Krymskich

  Mija 80. rocznica deportacji Tatarów Krymskich z ojczyzny. 18 maja 1944 r. zaczęto ich ładować do bydlęcych wagonów, by rozwieźć po różnych republikach azjatyckich. W trakcie tej akcji śmierć poniosła połowa narodu.

  Oświadczenie z okazji 80. rocznicy tragicznej daty ludobójstwa Tatarów krymskich  

  80 lat temu, 18 maja 1944 roku cała rdzenna ludność Krymu, Tatarzy Krymscy, młodzi i starzy, zostali przymusowo wysiedleni z ziemi ich przodków, Krymu, na podstawie fałszywego oskarżenia o kolaborację z faszystowskimi najeźdźcami.

  Idea budowy Pomnika Braterstwa Broni 1920 roku

  Moim marzeniem jest oparcie pamięci historycznej o te epizody, które łączą, a nie dzielą i skłócają nas w imię Kremla. Chciałbym dożyć czasów, gdy pomniki braterstwa broni 1920 roku staną w Warszawie, Kijowie, Rydze  i Mińsku.

  Jestem dumny z syna – wywiad z O. Maslakiem seniorem.

  Oleksandr Maslak był gorącym orędownikiem współpracy ukraińsko-polskiej. Zginął w 2017r. gdy wracał samochodem z konferencji poświęconej Międzymorzu. Wraz z nim zginęło trzech innych uczestników tej konferencji. Cześć ich pamięci!
  Ukrainie pomaga ochotnicy z wielu państw. Również z Polski. Zamieszczamy poniżej relację ze spotkania Legionu Polskiego, który powstał 5.03. 2022 r. w Krakowie. Jego misją jest organizowanie wszelkiej pomocy dla walczącej Ukrainy.

  Legion Polski uformował się 5 marca 2022 r. w Krakowie, w reakcji na wojnę, która rozgorzała po napadzie Rosji na Ukrainę. Legion Polski podjął się misji organizowania na terenie Polski, Ukrainy i w świecie wszelkiego rodzaju wsparcia niezbędnego dla wywalczenia zwycięstwa nad Moskalami.

  Twórcy Legionu Polskiego, wzorem Józefa Piłsudskiego, poprowadzili tego dnia z Oleandrów w podróż do Lwowa pierwszą kadrową kompanię ochotników, aby mogli wziąć udział w pomocy dla napadniętych Ukraińców i rodaków na Kresach.

  Ta wojna jest oczywistym zagrożeniem także dla Polski i wszelka pomoc z naszej strony jest wspólnym interesem dla zachowania niepodległości i obrony wolności, powrotu do życia w pokoju, w normalnym państwie i prawa do samostanowienia, w tym do suwerennego rozwiązywania problemów z przeszłości i pokonywania wyzwań.

  Wojna napastnicza Rosji na Ukrainę jest zagrożeniem nie tylko dla Polski, ale także dla wszystkich narodów na zachodniej flance Rosji. Państwa świadome tego zagrożenia jednoczą się w pasie od Finlandii po Rumunię. Idea Międzymorza staje się koniecznym formatem dla centralnej części Europy usytuowanej w kleszczach ekspansji Niemiec i Rosji.

  Legion Polski pod komendą Adama Słomki jest kolejnym ogniwem łańcucha pokoleń  ruchu „za wolność naszą i waszą”.

  Idea Legionu Polskiego znalazła odzew w świadomej części społeczeństwa. Przede wszystkim wśród społeczników zaangażowanych w walkę o niepodległą Polskę z szeregów KPN-Niezłomni, Solidarności Walczącej, NZS, NSZZ Solidarność80, Ruchu Kontroli Wyborów i Władzy, Solidarnych 2010, Związku Strzeleckiego, Stowarzyszeń Kresowiaków i wielu innych środowisk.

  W środowiskach patriotycznych ludzie rozumiejący wyzwanie i szansę Polski na „wybicie się na trwałą niepodległość i zorganizowanie Międzymorza” w tym momencie dziejowym szukają swego miejsca w trwających zmaganiach. Legion Polski odpowiada na  patriotyczną potrzebę zaangażowania się w ten wyzwoleńczy ruch  na terenie Polski, ponadto w wolontariacie na Ukrainie oraz poprzez wsparcie i organizowanie Polaków uczestniczących w zmaganiach na froncie. Jesteśmy stale obecni i aktywni na Ukrainie.

  W licznych miastach i na prowincji Rzeczpospolitej powstają Oddziały Terenowe Legionu Polskiego, dlatego spotkania informacyjne z Komendantem Legionu Polskiego odbyły się już w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Jastrzębiu, Zielonej Górze, Opolu i Wrocławiu.

  We Wrocławiu, po kilku wcześniejszych naradach osób chcących włączyć się w działania Legionu Polskiego, spotkaliśmy się 27 X 2022 roku w Dworze Polskim na wrocławskim  rynku.

  Było to bardzo ciekawe spotkanie. Miało ono dwie części. W pierwszej, w ramach Klubu Dyskusji Niepodległościowej, najważniejszy był  wykład Adama Słomki, który kompleksowo omówił ambitne cele Legionu Polskiego, przedstawił stan obecny aktywności Legionu wśród rodaków na Kresach, kontaktów z władzami w Kijowie, oraz na froncie wojny, a także aktywność Legionu na terenie Polski i Europy Zachodniej, gdzie już zorganizowały się oddziały lokalne.

  Po tym wykładzie rozgorzała ożywiona dyskusja, co do celów i form działania w tej wojnie, z perspektywy historycznej mocno złożonych relacji  polsko – ukraińskich.

  Wtedy Adam Słomka, komendant Legionu, wygłosił znakomity wykład o Międzymorzu jako idei politycznej i idei cywilizacyjnej, oraz jej znaczeniu dla polskiej niepodległości. Obejrzeliśmy także fotorelację z aktywności Legionu na Ukrainie.

  „Gazeta Obywatelska” założona przez śp. Kornela Morawieckiego opublikowała wywiad z Adamem Słomką [numer z 4 listopada 2022] na temat Legionu, który powstał w czasie tego spotkania. https://solidaryzm.eu/2022/11/07/wywiad-z-adamem-slomka-komendantem-legionu-polskiego-na-ukrainie-agnieszka-marczak/

  Wydaje się, iż nie od rzeczy będzie wspomnieć, że w pięknej sali Dworu Polskiego zebrała się spora grupa uczestników – około 50 słuchaczy. Wśród zgromadzonych było wiele osób o wysokim statusie intelektualnym i doświadczeniu, dzięki temu dyskusja była niezwykle ciekawa. Uczestnicy spotkania w ogóle nie chcieli się rozchodzić. Takiej atmosfery zaangażowania nie wdziałem od lat.

  Spotkanie trwało od 18:00 do 23:00 w sali i jeszcze dłużej, pod gołym niebem na rynku, przy pięknej pogodzie.

  Część uczestników spotkania, zgłosiła swój akces do działania w Legionie Polskim. Ustalano następny termin spotkania, gdzie grupa młodych ludzi postanowiła uformować wolontariat do zbierania paczek świątecznych dla walczących oraz dla rodaków na Kresach, by wesprzeć  działającą od marca transportową strukturę Legionu Polskiego, którą zorganizował na trasie Wrocław – Katowice-Kraków-Rzeszów-Lwów-Kijów lokalny przedsiębiorca pan Marek Rządkowski. Jego auta z transportami ochotników, wolontariuszy, sprzętu i żywności przemierzają tę trasę po kilka razy w miesiącu .

  To było ciekawe i owocne spotkanie.

  Zapraszamy do włączenia się w praktyczną budowę Międzymorza, do wsparcia rodaków na Kresach, umocnienia relacji polsko-ukraińskich i zwycięstwa nad kacapami!

  Antoni Borelowski

  Poniżej lista kontaktów do koordynatorów terenowych Legionu.

  Polecam portal Legionu Polskiego  https://legionypolskie.eu/

  Terenowi koordynatorzy Legionu Polskiego

  1. KRAKÓW – Tadeusz Bielawski tel. 501 797 880

  2. KATOWICE – Henryk Bąkowicz tel. 573 213 122

  3. JASTRZĘBIE  (ROW)  Jerzy Skwirowski tel. 797 721 085

  4. BIAŁYSTOK – Czesław Jakubowicz tel.  606 680 506

  5. WROCŁAW – Jerzy Olenderek Jurek tel. 796 960 275

  6. ŁÓDŹ – Dariusz Łaska tel. 534 575 389

  7. POZNAŃ – Jarosław Rolewski tel. 662 839 373

  8. KOSZALIN, koordynator Tadeusz Wołyniec tel. 603 621 001

  9. ZIELONA GÓRA, GORZÓW WIELKOPOLSKI – Przemysław Sytek tel. 883 911 328

  10. WARSZAWA – Andrzej Zdun tel. 692443703 Biuro Kwatery Legionu Polskiego  ul. Sienna 45/5

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja