back to top
More

    Zjazd w Chęcinach

    Strona głównaHistoriaZjazd w Chęcinach

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    14.06.1331 roku zakończyły się obrady wiecu na zamku w Chęcinach. W zjeździe wzięło udział rycerstwo z całego kraju. Uchwalono jednolite prawo, sądy i monetę, oraz uczyniono księcia Kazimierza, syna Łokietka, rządcą Wielkopolski.

    14.06.1331 roku zakończyły się obrady wiecu na zamku w Chęcinach. W zjeździe wzięło udział rycerstwo z całego kraju. Uchwalono jednolite prawo, sądy i monetę, a także uczyniono księcia Kazimierza, syna króla Polski Władysława Łokietka, rządcą Wielkopolski.

    Wiec w Chęcinach stanowił wyraz dążeń do zjednoczenia rozbitego przez niemal dwa stulecia na dzielnice kraju i początek polskiego parlamentaryzmu.

    Po zakończeniu zjazdu rycerstwo pod wodzą 70-cio letniego już króla ruszyło pod Płowce. Tam miała miejsce bitwa, w której Polacy po raz pierwszy pokonali Krzyżaków.

    Następny zjazd tej rangi odbył się dopiero w 1493 roku. Król Jan Olbracht zwołał pierwszy w historii sejm walny, podczas którego wyłoniła się ze szlachty izba poselska.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/k544

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja