back to top
More

    Zjazd w Chęcinach

    Strona głównaHistoriaZjazd w Chęcinach

    Polecamy w dziale

    Ustawa o prawach obywatelskich

    03.07.1964 prezydent Lyndon Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich (civil rights act). Zabraniała ona placówkom dotowanym z budżetu federalnego dyskryminacji osób na podstawie ich rasy, koloru skóry lub narodowości.

    Bitwa pod Cedynią

    24.06.972 r., pod Cedynią doszło do pierwszego polskiego zwycięstwa, potwierdzonego w źródłach pisanych. Bitwa zakończyła się rzezią niemieckich rycerzy. Jej przebieg opisał kronikarz Thietmar, syn ocalałego Zygfryda von Walbeck.

    Królestwo Kongresowe

    20.06.1815 roku proklamowano w Warszawie Królestwo Polskie, nazywane Królestwem Kongresowym. Było ono połączone z Imperium Rosyjskim unią personalną, wspólnym monarchą był Aleksander I z dynastii Romanowów.

    Proces szesnastu

    18.06.1945 roku rozpoczął się w Moskwie przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR pokazowy proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Do historii przeszedł on jako proces szesnastu.
    14.06.1331 roku zakończyły się obrady wiecu na zamku w Chęcinach. W zjeździe wzięło udział rycerstwo z całego kraju. Uchwalono jednolite prawo, sądy i monetę, oraz uczyniono księcia Kazimierza, syna Łokietka, rządcą Wielkopolski.

    14.06.1331 roku zakończyły się obrady wiecu na zamku w Chęcinach. W zjeździe wzięło udział rycerstwo z całego kraju. Uchwalono jednolite prawo, sądy i monetę, a także uczyniono księcia Kazimierza, syna króla Polski Władysława Łokietka, rządcą Wielkopolski.

    Wiec w Chęcinach stanowił wyraz dążeń do zjednoczenia rozbitego przez niemal dwa stulecia na dzielnice kraju i początek polskiego parlamentaryzmu.

    Po zakończeniu zjazdu rycerstwo pod wodzą 70-cio letniego już króla ruszyło pod Płowce. Tam miała miejsce bitwa, w której Polacy po raz pierwszy pokonali Krzyżaków.

    Następny zjazd tej rangi odbył się dopiero w 1493 roku. Król Jan Olbracht zwołał pierwszy w historii sejm walny, podczas którego wyłoniła się ze szlachty izba poselska.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/k544

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja