back to top
More

  Zjazd w Chęcinach

  Strona głównaHistoriaZjazd w Chęcinach

  Polecamy w dziale

  Kodeks Makarewicza

  11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.

  Bitwa pod Połtawą

  08.07.1709 r. miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i zmierzchu potęgi Szwecji. Przegrał król Szwecji Karol XII, a zwyciężył car Rosji Piotr I

  Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

  Wg Deklaracji prawa naturalne są niezbywalne, nie podlegają żadnej władzy. Są to prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Władza, która je narusza staje się tyranią przeciwko której należy się zbuntować.

  Ustawa o prawach obywatelskich

  03.07.1964 prezydent Lyndon Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich (civil rights act). Zabraniała ona placówkom dotowanym z budżetu federalnego dyskryminacji osób na podstawie ich rasy, koloru skóry lub narodowości.
  14.06.1331 roku zakończyły się obrady wiecu na zamku w Chęcinach. W zjeździe wzięło udział rycerstwo z całego kraju. Uchwalono jednolite prawo, sądy i monetę, oraz uczyniono księcia Kazimierza, syna Łokietka, rządcą Wielkopolski.

  14.06.1331 roku zakończyły się obrady wiecu na zamku w Chęcinach. W zjeździe wzięło udział rycerstwo z całego kraju. Uchwalono jednolite prawo, sądy i monetę, a także uczyniono księcia Kazimierza, syna króla Polski Władysława Łokietka, rządcą Wielkopolski.

  Wiec w Chęcinach stanowił wyraz dążeń do zjednoczenia rozbitego przez niemal dwa stulecia na dzielnice kraju i początek polskiego parlamentaryzmu.

  Po zakończeniu zjazdu rycerstwo pod wodzą 70-cio letniego już króla ruszyło pod Płowce. Tam miała miejsce bitwa, w której Polacy po raz pierwszy pokonali Krzyżaków.

  Następny zjazd tej rangi odbył się dopiero w 1493 roku. Król Jan Olbracht zwołał pierwszy w historii sejm walny, podczas którego wyłoniła się ze szlachty izba poselska.

  Kazimierz Grabowski

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/k544

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja