back to top
More

  Referendum na Krymie

  Strona głównaHistoriaReferendum na Krymie

  Polecamy w dziale

  Kodeks Makarewicza

  11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.

  Bitwa pod Połtawą

  08.07.1709 r. miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i zmierzchu potęgi Szwecji. Przegrał król Szwecji Karol XII, a zwyciężył car Rosji Piotr I

  Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

  Wg Deklaracji prawa naturalne są niezbywalne, nie podlegają żadnej władzy. Są to prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Władza, która je narusza staje się tyranią przeciwko której należy się zbuntować.

  Ustawa o prawach obywatelskich

  03.07.1964 prezydent Lyndon Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich (civil rights act). Zabraniała ona placówkom dotowanym z budżetu federalnego dyskryminacji osób na podstawie ich rasy, koloru skóry lub narodowości.
  16.03.2014 roku na Krymie odbyło się nieuznawane przez Ukrainę, UE i USA, referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji. 96% głosujących opowiedziało się za. Za była także większość Rosjan.

  16.03.2014 roku na Krymie odbyło się nielegalne i nieuznawane przez Ukrainę, UE i USA, referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji.

  Oficjalnie frekwencja wyniosła ponad 84%, a 96% głosujących opowiedziała się za przyłączeniem do Rosji. Wybory odbywały się w atmosferze terroru zaprowadzonego przez separatystyczne bojówki i wspierających je żołnierzy rosyjskich, nazywanych zielonymi ludzkimi z powodu braku dystynkcji wojskowych. Dodatkowo udokumentowano liczne przypadki fałszerstw i nadużyć.

  Na Krym nie wpuszczono niezależnych obserwatorów, a delegacja OBWE została zawrócona przez Rosjan, którzy oddali w ich kierunku strzały ostrzegawcze. Mimo to uważa się, że większość Rosjan poparła przyłączenie Krymu do Rosji, w tym opozycjoniści tacy jak Nawalny. 

  Jednak na Krymie oprócz Rosjan żyła także spora mniejszość ukraińska (24% populacji) i tatarska (12% ludności), a także „miejscowi” lub należący do innej grupy etnicznej (ok. 6%).

  Aneksja Krymu stała się wstępem do czystki etnicznej i trwającej do dzisiaj wojny między Rosją i Ukrainą.

  Kazimierz Grabowski

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja