back to top
More

    Referendum na Krymie

    Strona głównaHistoriaReferendum na Krymie

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    16.03.2014 roku na Krymie odbyło się nieuznawane przez Ukrainę, UE i USA, referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji. 96% głosujących opowiedziało się za. Za była także większość Rosjan.

    16.03.2014 roku na Krymie odbyło się nielegalne i nieuznawane przez Ukrainę, UE i USA, referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji.

    Oficjalnie frekwencja wyniosła ponad 84%, a 96% głosujących opowiedziała się za przyłączeniem do Rosji. Wybory odbywały się w atmosferze terroru zaprowadzonego przez separatystyczne bojówki i wspierających je żołnierzy rosyjskich, nazywanych zielonymi ludzkimi z powodu braku dystynkcji wojskowych. Dodatkowo udokumentowano liczne przypadki fałszerstw i nadużyć.

    Na Krym nie wpuszczono niezależnych obserwatorów, a delegacja OBWE została zawrócona przez Rosjan, którzy oddali w ich kierunku strzały ostrzegawcze. Mimo to uważa się, że większość Rosjan poparła przyłączenie Krymu do Rosji, w tym opozycjoniści tacy jak Nawalny. 

    Jednak na Krymie oprócz Rosjan żyła także spora mniejszość ukraińska (24% populacji) i tatarska (12% ludności), a także „miejscowi” lub należący do innej grupy etnicznej (ok. 6%).

    Aneksja Krymu stała się wstępem do czystki etnicznej i trwającej do dzisiaj wojny między Rosją i Ukrainą.

    Kazimierz Grabowski

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja