back to top
More

    Referendum na Krymie

    Strona głównaHistoriaReferendum na Krymie

    Polecamy w dziale

    Strajki w roku 1988

    24.04.1988 roku zaczął się strajk załogi MPK w Bydgoszczy. Był to pierwszy z wielu strajków. Władza po raz pierwszy zareagowała nie tylko przemocą, ale też gestami pojednawczymi. Rodziła się koncepcja Okrągłego Stołu.

    Śmierć świętego Wojciecha

    23.04.997 roku w Świętym Gaju koło Elbląga męczeńską śmierć poniósł biskup Wojciech. Został zamordowany przez pogańskich Prusów. Stał się Wojciech patronem Polski i najważniejszym spośród świętych.

    Układ w Rapallo

    16.04.1922 roku w Rapallo k. Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I WŚ. Zarazem na mocy tajnego aneksu z 11.08. Niemcy i Rosja rozpoczęły współpracę wojskową.

    Bitwa o handel

    13.04.1947 roku, od wystąpienia ministra przemysłu i handlu Hilarego Minca na plenum Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej rozpoczęła się "bitwa o handel". liczba prywatnych sklepów spadła ze 134 000 do 78 000 w 1949.
    16.03.2014 roku na Krymie odbyło się nieuznawane przez Ukrainę, UE i USA, referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji. 96% głosujących opowiedziało się za. Za była także większość Rosjan.

    16.03.2014 roku na Krymie odbyło się nielegalne i nieuznawane przez Ukrainę, UE i USA, referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji.

    Oficjalnie frekwencja wyniosła ponad 84%, a 96% głosujących opowiedziała się za przyłączeniem do Rosji. Wybory odbywały się w atmosferze terroru zaprowadzonego przez separatystyczne bojówki i wspierających je żołnierzy rosyjskich, nazywanych zielonymi ludzkimi z powodu braku dystynkcji wojskowych. Dodatkowo udokumentowano liczne przypadki fałszerstw i nadużyć.

    Na Krym nie wpuszczono niezależnych obserwatorów, a delegacja OBWE została zawrócona przez Rosjan, którzy oddali w ich kierunku strzały ostrzegawcze. Mimo to uważa się, że większość Rosjan poparła przyłączenie Krymu do Rosji, w tym opozycjoniści tacy jak Nawalny. 

    Jednak na Krymie oprócz Rosjan żyła także spora mniejszość ukraińska (24% populacji) i tatarska (12% ludności), a także „miejscowi” lub należący do innej grupy etnicznej (ok. 6%).

    Aneksja Krymu stała się wstępem do czystki etnicznej i trwającej do dzisiaj wojny między Rosją i Ukrainą.

    Kazimierz Grabowski

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja