back to top
More

    Lista Wildsteina

    Strona głównaHistoriaLista Wildsteina

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    1.02.2005 roku w internecie została opublikowana lista ponad 160 tys. nazwisk pracowników służb bezpieczeństwa PRL, ich TW oraz kandydatów na TW. Nazywana jest Listą Wildsteina od nazwiska dziennikarza, który ją ujawnił.

    1.02.2005 roku w internecie została opublikowana lista ponad 160 tys. (w tym około 120 tys. niepowtarzających się) nazwisk pracowników służb bezpieczeństwa PRL, ich tajnych współpracowników oraz kandydatów na współpracowników. Została ona wyniesiona z IPN-u przez publicystę Rzeczypospolitej Bronisława Wildsteina. Lista ta, nazywana od nazwiska dziennikarza Listą Wildsteina, wywołała istne trzęsienie ziemi w III RP, porównywalne do Listy Macierewicza z 1992 roku, choć była od niej znacznie większa (Lista Macierewicza zawierała ledwie kilkadziesiąt nazwisk). Do historii  przeszła jako „lista agentów” lub „lista ubeków” choć sam Wildstein dementował podobne określenia twierdząc, że pochodzą one od środowisk związanych z Gazetą Wyborczą, które wywołały zbiorową „histerię”, strasząc „polowaniem na czarownice”. On sam zamierzał ją udostępnić jedynie innym dziennikarzom, aby odblokować proces lustracji, który utknął w martwym punkcie. 

    Z tego powodu poparła go nawet prof. Jadwiga Staniszkis, której nazwisko znalazło się na liście. Niestety jednak nie doszło w tej sprawie do przełomu. 

    Mimo tego około 50% społeczeństwa pozytywnie oceniło fakt jej upublicznienia. Następstwem afery było dofinansowanie IPN-u, pomimo sprzeciwów lewicy. 

    Do dziś nie wiadomo w jaki sposób były publicysta Rzeczypospolitej (został z niej wyrzucony w atmosferze skandalu) wyniósł listę z IPN-u. Najprawdopodobniej nagrał ją na dyskietki przy współudziale pracowników Instytutu (być może informatyków). 

    Dochodzenie w tej sprawie zakończyło się po roku bez wyroku skazującego. Nie udało się także stwierdzić kto udostępnił Wildsteinowi listę. Jest to więc jedna z licznych zagadek III RP.

    Kazimierz Grabowski 

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/9li3

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja