back to top
More

  Lista Wildsteina

  Strona głównaHistoriaLista Wildsteina

  Polecamy w dziale

  Kodeks Makarewicza

  11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.

  Bitwa pod Połtawą

  08.07.1709 r. miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i zmierzchu potęgi Szwecji. Przegrał król Szwecji Karol XII, a zwyciężył car Rosji Piotr I

  Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

  Wg Deklaracji prawa naturalne są niezbywalne, nie podlegają żadnej władzy. Są to prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Władza, która je narusza staje się tyranią przeciwko której należy się zbuntować.

  Ustawa o prawach obywatelskich

  03.07.1964 prezydent Lyndon Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich (civil rights act). Zabraniała ona placówkom dotowanym z budżetu federalnego dyskryminacji osób na podstawie ich rasy, koloru skóry lub narodowości.
  1.02.2005 roku w internecie została opublikowana lista ponad 160 tys. nazwisk pracowników służb bezpieczeństwa PRL, ich TW oraz kandydatów na TW. Nazywana jest Listą Wildsteina od nazwiska dziennikarza, który ją ujawnił.

  1.02.2005 roku w internecie została opublikowana lista ponad 160 tys. (w tym około 120 tys. niepowtarzających się) nazwisk pracowników służb bezpieczeństwa PRL, ich tajnych współpracowników oraz kandydatów na współpracowników. Została ona wyniesiona z IPN-u przez publicystę Rzeczypospolitej Bronisława Wildsteina. Lista ta, nazywana od nazwiska dziennikarza Listą Wildsteina, wywołała istne trzęsienie ziemi w III RP, porównywalne do Listy Macierewicza z 1992 roku, choć była od niej znacznie większa (Lista Macierewicza zawierała ledwie kilkadziesiąt nazwisk). Do historii  przeszła jako „lista agentów” lub „lista ubeków” choć sam Wildstein dementował podobne określenia twierdząc, że pochodzą one od środowisk związanych z Gazetą Wyborczą, które wywołały zbiorową „histerię”, strasząc „polowaniem na czarownice”. On sam zamierzał ją udostępnić jedynie innym dziennikarzom, aby odblokować proces lustracji, który utknął w martwym punkcie. 

  Z tego powodu poparła go nawet prof. Jadwiga Staniszkis, której nazwisko znalazło się na liście. Niestety jednak nie doszło w tej sprawie do przełomu. 

  Mimo tego około 50% społeczeństwa pozytywnie oceniło fakt jej upublicznienia. Następstwem afery było dofinansowanie IPN-u, pomimo sprzeciwów lewicy. 

  Do dziś nie wiadomo w jaki sposób były publicysta Rzeczypospolitej (został z niej wyrzucony w atmosferze skandalu) wyniósł listę z IPN-u. Najprawdopodobniej nagrał ją na dyskietki przy współudziale pracowników Instytutu (być może informatyków). 

  Dochodzenie w tej sprawie zakończyło się po roku bez wyroku skazującego. Nie udało się także stwierdzić kto udostępnił Wildsteinowi listę. Jest to więc jedna z licznych zagadek III RP.

  Kazimierz Grabowski 

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/9li3

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja