back to top
More

    Likwidacja RSW „Prasa-Książka-Ruch”

    Strona głównaHistoriaLikwidacja RSW "Prasa-Książka-Ruch"

    Polecamy w dziale

    Strajki w roku 1988

    24.04.1988 roku zaczął się strajk załogi MPK w Bydgoszczy. Był to pierwszy z wielu strajków. Władza po raz pierwszy zareagowała nie tylko przemocą, ale też gestami pojednawczymi. Rodziła się koncepcja Okrągłego Stołu.

    Śmierć świętego Wojciecha

    23.04.997 roku w Świętym Gaju koło Elbląga męczeńską śmierć poniósł biskup Wojciech. Został zamordowany przez pogańskich Prusów. Stał się Wojciech patronem Polski i najważniejszym spośród świętych.

    Układ w Rapallo

    16.04.1922 roku w Rapallo k. Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I WŚ. Zarazem na mocy tajnego aneksu z 11.08. Niemcy i Rosja rozpoczęły współpracę wojskową.

    Bitwa o handel

    13.04.1947 roku, od wystąpienia ministra przemysłu i handlu Hilarego Minca na plenum Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej rozpoczęła się "bitwa o handel". liczba prywatnych sklepów spadła ze 134 000 do 78 000 w 1949.
    22.03.1990 roku Sejm przyjął ustawę o likwidacji RSW "Prasa-Książka-Ruch". Miała ona powstrzymać proces uwłaszczania się nomenklatury. Zahamować proces wyprowadzania pieniędzy z państwowych spółek do nowych firm bądź organizacji.

    22.03.1990 roku Sejm przyjął ustawę o likwidacji RSW „Prasa-Książka-Ruch”.  Miała ona powstrzymać proces uwłaszczania się nomenklatury.  Zahamować proces wyprowadzania pieniędzy z państwowych spółek do nowych firm bądź organizacji kierowanych przez dawnych funkcjonariuszy.

    Dodatkowym argumentem był fakt, że tytuły prasowe RSW służyły obcym (sowieckim) interesom.

    To się jednak nie udało. Na gruzach dawnego potentata tygodnik „Polityka” i wykupiona przez SdPR (później SLD) „Trybuna” prosperowały pod kierownictwem tych samych ludzi, a większość dochodów RSW zdążono już wyprowadzić do firm prywatnych założonych przez członków nomenklatury.

    Istniejący od 1973 roku moloch, który był dotowanym z budżetu państwa największym koncernem medialnym w Europie Środkowo-Wschodniej, zapewniającym często fikcyjne zatrudnienie członkom PZPR,  przestał istnieć.  Ludzie, którzy go tworzyli, działali nadal. Zmienili tylko szyldy i hasła. 

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/3c5d

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja