back to top
More

  Likwidacja RSW „Prasa-Książka-Ruch”

  Strona głównaHistoriaLikwidacja RSW "Prasa-Książka-Ruch"

  Polecamy w dziale

  Kodeks Makarewicza

  11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.

  Bitwa pod Połtawą

  08.07.1709 r. miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i zmierzchu potęgi Szwecji. Przegrał król Szwecji Karol XII, a zwyciężył car Rosji Piotr I

  Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

  Wg Deklaracji prawa naturalne są niezbywalne, nie podlegają żadnej władzy. Są to prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Władza, która je narusza staje się tyranią przeciwko której należy się zbuntować.

  Ustawa o prawach obywatelskich

  03.07.1964 prezydent Lyndon Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich (civil rights act). Zabraniała ona placówkom dotowanym z budżetu federalnego dyskryminacji osób na podstawie ich rasy, koloru skóry lub narodowości.
  22.03.1990 roku Sejm przyjął ustawę o likwidacji RSW "Prasa-Książka-Ruch". Miała ona powstrzymać proces uwłaszczania się nomenklatury. Zahamować proces wyprowadzania pieniędzy z państwowych spółek do nowych firm bądź organizacji.

  22.03.1990 roku Sejm przyjął ustawę o likwidacji RSW „Prasa-Książka-Ruch”.  Miała ona powstrzymać proces uwłaszczania się nomenklatury.  Zahamować proces wyprowadzania pieniędzy z państwowych spółek do nowych firm bądź organizacji kierowanych przez dawnych funkcjonariuszy.

  Dodatkowym argumentem był fakt, że tytuły prasowe RSW służyły obcym (sowieckim) interesom.

  To się jednak nie udało. Na gruzach dawnego potentata tygodnik „Polityka” i wykupiona przez SdPR (później SLD) „Trybuna” prosperowały pod kierownictwem tych samych ludzi, a większość dochodów RSW zdążono już wyprowadzić do firm prywatnych założonych przez członków nomenklatury.

  Istniejący od 1973 roku moloch, który był dotowanym z budżetu państwa największym koncernem medialnym w Europie Środkowo-Wschodniej, zapewniającym często fikcyjne zatrudnienie członkom PZPR,  przestał istnieć.  Ludzie, którzy go tworzyli, działali nadal. Zmienili tylko szyldy i hasła. 

  Kazimierz Grabowski

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/3c5d

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja