back to top
More

    Encyklika Mit Brennender Sorge

    Strona głównaHistoriaEncyklika Mit Brennender Sorge

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    W Niedzielę Palmową 21.03.1937 roku w niemieckich kościołach odczytana została papieska encyklika Mit brennender Sorge (z palącą troską). Papież Pius XI potępił nazizm, totalitaryzm, germańskie neopogaństwo, kult jednostki i rasy.

    W Niedzielę Palmową 21.03.1937 roku w niemieckich kościołach odczytana została papieska encyklika Mit brennender Sorge  (z palącą troską).

    Papież Pius XI, po latach milczenia i próbach porozumienia, odniósł się w niej do kwestii rosnącej opresyjności państwa nazistowskiego, które coraz wyraźniej występowało przeciwko Kościołowi Katolickiemu i chrześcijańskim wartościom.

    Potępił w niej nazizm, wytykając mu totalitaryzm, mglisty panteizm, germańskie neopogaństwo, teologię krwi i ziemi, ubóstwienie rasy, Narodu i państwa, kult jednostki, społeczny darwinizm.

    Jednocześnie papież apelował do niemieckich katolików o przeciwstawienie się naciskom ze strony niemieckiego państwa. Do wierności Kościołowi i brania przykładu ze świętych i samego Chrystusa.

    Encyklika ta spotkała się z ostrą reakcją ze strony władz III Rzeszy, które wzmogły represje w stosunku do katolików. Kościół  w następnych latach skupił się na pomocy konkretnym osobom, rezygnując z walki ideologicznej. Zdecydowany opór ze strony katolików, powstrzymał eksterminację niemieckich niepełnosprawnych.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/aeze

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja