W Niedzielę Palmową 21.03.1937 roku w niemieckich kościołach odczytana została papieska encyklika Mit brennender Sorge (z palącą troską).
Papież Pius XI, po latach milczenia i próbach porozumienia, odniósł się w niej do kwestii rosnącej opresyjności państwa nazistowskiego, które coraz wyraźniej występowało przeciwko Kościołowi Katolickiemu i chrześcijańskim wartościom.
Potępił w niej nazizm, wytykając mu totalitaryzm, mglisty panteizm, germańskie neopogaństwo, teologię krwi i ziemi, ubóstwienie rasy, Narodu i państwa, kult jednostki, społeczny darwinizm.
Jednocześnie papież apelował do niemieckich katolików o przeciwstawienie się naciskom ze strony niemieckiego państwa. Do wierności Kościołowi i brania przykładu ze świętych i samego Chrystusa.
Encyklika ta spotkała się z ostrą reakcją ze strony władz III Rzeszy, które wzmogły represje w stosunku do katolików. Kościół w następnych latach skupił się na pomocy konkretnym osobom, rezygnując z walki ideologicznej. Zdecydowany opór ze strony katolików, powstrzymał eksterminację niemieckich niepełnosprawnych.
Kazimierz Grabowski