back to top
More

    Encyklika Mit Brennender Sorge

    Strona głównaHistoriaEncyklika Mit Brennender Sorge

    Polecamy w dziale

    Strajki w roku 1988

    24.04.1988 roku zaczął się strajk załogi MPK w Bydgoszczy. Był to pierwszy z wielu strajków. Władza po raz pierwszy zareagowała nie tylko przemocą, ale też gestami pojednawczymi. Rodziła się koncepcja Okrągłego Stołu.

    Śmierć świętego Wojciecha

    23.04.997 roku w Świętym Gaju koło Elbląga męczeńską śmierć poniósł biskup Wojciech. Został zamordowany przez pogańskich Prusów. Stał się Wojciech patronem Polski i najważniejszym spośród świętych.

    Układ w Rapallo

    16.04.1922 roku w Rapallo k. Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I WŚ. Zarazem na mocy tajnego aneksu z 11.08. Niemcy i Rosja rozpoczęły współpracę wojskową.

    Bitwa o handel

    13.04.1947 roku, od wystąpienia ministra przemysłu i handlu Hilarego Minca na plenum Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej rozpoczęła się "bitwa o handel". liczba prywatnych sklepów spadła ze 134 000 do 78 000 w 1949.
    W Niedzielę Palmową 21.03.1937 roku w niemieckich kościołach odczytana została papieska encyklika Mit brennender Sorge (z palącą troską). Papież Pius XI potępił nazizm, totalitaryzm, germańskie neopogaństwo, kult jednostki i rasy.

    W Niedzielę Palmową 21.03.1937 roku w niemieckich kościołach odczytana została papieska encyklika Mit brennender Sorge  (z palącą troską).

    Papież Pius XI, po latach milczenia i próbach porozumienia, odniósł się w niej do kwestii rosnącej opresyjności państwa nazistowskiego, które coraz wyraźniej występowało przeciwko Kościołowi Katolickiemu i chrześcijańskim wartościom.

    Potępił w niej nazizm, wytykając mu totalitaryzm, mglisty panteizm, germańskie neopogaństwo, teologię krwi i ziemi, ubóstwienie rasy, Narodu i państwa, kult jednostki, społeczny darwinizm.

    Jednocześnie papież apelował do niemieckich katolików o przeciwstawienie się naciskom ze strony niemieckiego państwa. Do wierności Kościołowi i brania przykładu ze świętych i samego Chrystusa.

    Encyklika ta spotkała się z ostrą reakcją ze strony władz III Rzeszy, które wzmogły represje w stosunku do katolików. Kościół  w następnych latach skupił się na pomocy konkretnym osobom, rezygnując z walki ideologicznej. Zdecydowany opór ze strony katolików, powstrzymał eksterminację niemieckich niepełnosprawnych.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/aeze

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja