back to top
More

    Encyklika Mit Brennender Sorge

    Strona głównaHistoriaEncyklika Mit Brennender Sorge

    Polecamy w dziale

    Prof. Krzysztof Szwagrzyk o ekshumacjach na Ukrainie

    Pochówek naszych przodków, także tych zamordowanych na Ukrainie, jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem. Szkoda, że Ukraińcy tego nie rozumieją.

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).
    W Niedzielę Palmową 21.03.1937 roku w niemieckich kościołach odczytana została papieska encyklika Mit brennender Sorge (z palącą troską). Papież Pius XI potępił nazizm, totalitaryzm, germańskie neopogaństwo, kult jednostki i rasy.

    W Niedzielę Palmową 21.03.1937 roku w niemieckich kościołach odczytana została papieska encyklika Mit brennender Sorge  (z palącą troską).

    Papież Pius XI, po latach milczenia i próbach porozumienia, odniósł się w niej do kwestii rosnącej opresyjności państwa nazistowskiego, które coraz wyraźniej występowało przeciwko Kościołowi Katolickiemu i chrześcijańskim wartościom.

    Potępił w niej nazizm, wytykając mu totalitaryzm, mglisty panteizm, germańskie neopogaństwo, teologię krwi i ziemi, ubóstwienie rasy, Narodu i państwa, kult jednostki, społeczny darwinizm.

    Jednocześnie papież apelował do niemieckich katolików o przeciwstawienie się naciskom ze strony niemieckiego państwa. Do wierności Kościołowi i brania przykładu ze świętych i samego Chrystusa.

    Encyklika ta spotkała się z ostrą reakcją ze strony władz III Rzeszy, które wzmogły represje w stosunku do katolików. Kościół  w następnych latach skupił się na pomocy konkretnym osobom, rezygnując z walki ideologicznej. Zdecydowany opór ze strony katolików, powstrzymał eksterminację niemieckich niepełnosprawnych.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/aeze

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja