back to top
More

    Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

    Strona głównaHistoriaDeklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    Wg Deklaracji prawa naturalne są niezbywalne, nie podlegają żadnej władzy. Są to prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Władza, która je narusza staje się tyranią przeciwko której należy się zbuntować.

    04.07.1776 roku w Filadelfii ratyfikowano Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Jej autorem był przyszły prezydent Thomas Jefferson, a pomagali mu John Adams, Benjamin Franklin, Robert R. Livingston i Roger Sherman (Komitet Pięciu). Podpisali ją przedstawiciele wszystkich 13 kolonii.

    Akt ten miał wyjaśnić światu powody toczącej się od roku wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a jednocześnie stanowić rodzaj ideowego manifestu opartego na filozofii oświecenia, w szczególności na myśli liberała i empirysty Johna Locka.

    Deklaracja niepodległości przerzuca winę za konflikt na Brytyjczyków, a zwłaszcza króla Jerzego III, który stał się w niej uosobieniem tyranii i ucisku. Dokument wylicza jego zbrodnie i podkreśla, że wszelka władza pochodzi od Narodu, dysponując tylko tymi prawami, które są zbywalne. 

    Prawa  naturalne są niezbywalne, a więc nie podlegają żadnej władzy. Prawa te to prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Ta zaś władza, która je narusza staje się tyranią przeciwko której można i należy się zbuntować.

    Opór wobec tyranii jest obowiązkiem każdego świadomego obywatela, zatem walka z Brytyjczykami, którzy chcieli odebrać niezbywalne prawa mieszkańcom kolonii amerykańskich była słuszna i sprawiedliwa.

    Deklaracja podkreśla prawo do samostanowienie narodów, a amerykańskich kolonistów określa narodem, który żąda uznania niepodległości oraz rządów przedstawicielskich, opartych na zasadach demokratycznych i niezależnego sądownictwa.

    Dokument uznaje też wszystkich ludzi za stworzonych równymi, przy czym w pierwotnym tekście znajdował się fragment dotyczący niewolnictwa, nazywający je „wojną przeciwko samej naturze człowieka”. Został on jednak usunięty po interwencji przedstawicieli Karoliny Południowej i Georgii. Niewolnictwo zostanie w USA zniesione prawie 100 lat później, po krwawej wojnie secesyjnej. Było to logiczną konsekwencją wolnościowych idei zawartych w Deklaracji.

    Deklaracja niepodległości zapoczątkowała eksperyment, który ostatecznie doprowadził do powstania światowego supermocarstwa. Dziś Stany Zjednoczone znajdują się w głębokim kryzysie, dlatego warto by sięgnęły do źródeł w poszukiwaniu recepty na chorobę, która je toczy.

    Kazimierz Grabowski

    Pierwsza karta deklaracji
    fot. w:Second Continental Congress; reproduction: William Stone – numerous, Domena publiczna, Link
    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/grju

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja