back to top
More

    Bitwa pod Cedynią

    Strona głównaHistoriaBitwa pod Cedynią

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    24.06.972 r., pod Cedynią doszło do pierwszego polskiego zwycięstwa, potwierdzonego w źródłach pisanych. Bitwa zakończyła się rzezią niemieckich rycerzy. Jej przebieg opisał kronikarz Thietmar, syn ocalałego Zygfryda von Walbeck.

    24.06.972 roku w okolicy Cedyni doszło do bitwy,  pierwszego zwycięstwo wojska polskiego potwierdzonego w źródłach pisanych.

    Jak do niej doszło i jaki był jej przebieg?

    Państwo Polskie pod wodzą Mieszka I już od kilku dekad poszerzało swój stan posiadania kosztem okolicznych plemion.

    Poszerzało się we wszystkich kierunkach, a od lat 60-tych coraz łakomiej patrzyło na Pomorze, zwłaszcza na bogaty gród Wolin, który stanowił centrum gospodarcze Europy środkowo-wschodniej nad Bałtykiem.

    Polanie nie byli jedynymi graczami w tym rejonie. Naprzeciwko siebie mieli lokalne plemiona pomorskie oraz mieszkających za Odrą agresywnych Wieletów. Pomorze było ich strefą wpływów, toteż z niepokojem przyglądali się ekspansji raczkującego państwa polskiego. Musiało zatem dojść do konfliktu, który ciągnął się przez następne lata.

    Po stronie Wieletów stanęli Niemcy, właściwie jeden Niemiec, margrabia Marchii Wschodniej Hodon, który na czele armii słowiańsko-niemieckiej, bez porozumienia z cesarzem, zaatakował Polskę.

    Doszło do bitwy nad rzeką Odrą. Polacy starali się zagrodzić drogę Niemcom i nie dopuścić do sforsowania rzeki. Jednak pierwsza faza bitwy przebiegła dla nich niepomyślnie. Historycy do dziś spierają się czy odwrót wojsk polskich do Cedyni był realizacją wcześniej ustalonego planu zasadzki, czy Polanie rzeczywiście ulegli Niemcom i ich sojusznikom.

    W każdym razie niemiecka awangarda, składająca się głównie z ciężkozbrojnej jazdy, stanęła na podgrodziu i szykowała się do zdobycia grodu. Reszta sił niemieckich, w tym tabory, niebezpiecznie się rozciągnęła. Dostrzegając okazję brat Mieszka Czcibór dał rozkaz do ataku. Na umówiony sygnał setki tarczowników i łuczników, ukrytych w pobliskich jarach i wąwozach, zaatakowało Niemców dobywających grodu. W tym momencie do ataku dołączyli wojowie Mieszka, biorąc Niemców w kleszcze.

    Tak zaczęła się rzeź, która doprowadziła do śmierci niemal wszystkich ważniejszych rycerzy niemieckich, poza głównodowodzącymi margrabią Hodonem i Zygfrydem von Walbeck, ojcem kronikarza Thietmara, dzięki któremu wiemy o bitwie.

    Oddajmy mu głos:

    Tymczasem dostojny margrabia Hodo, zebrawszy wojsko, napadł z nim na Mieszka (…). Na pomoc margrabiemu pośpieszył wraz ze swoimi tylko mój ojciec, graf Zygfryd, podówczas młodzieniec i jeszcze nie żonaty(…). Kiedy w dzień św. Jana Chrzciciela starli się z Mieszkiem, odnieśli zrazu zwycięstwo, lecz potem w miejscowości zwanej Cidini brat jego Czcibor zadał im klęskę, kładąc trupem wszystkich najlepszych rycerzy z wyjątkiem wspomnianych grafów.

    Kazimierz Grabowski

    Pomnik na szczycie wzniesienia na Gorze Czcibora koło Cedyni
    fot. KapitelPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link
    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/46lp

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja