More

  Europa przegrywa z Chinami i z Ameryką

  Strona głównaGospodarkaEuropa przegrywa z Chinami i z Ameryką

  Polecamy w dziale

  Zielony ład – nie! Surowce z Ukrainy – tak!

  Protestujący przedsiębiorcy rolni, których nazywamy rolnikami (to tak jakby firmę Wojas nazywać szewcem), mają rację występując przeciwko zielonemu ładowi. I absolutnie jej nie mają domagając się embarga na import surowców z UA.

  Tajemnicza ustawa frankowa KNF

  Orzeczenie TSUE, przyznające rację kredytobiorcom frankowym, nie ucieszyło banków, które będą musiały oddać im ponad 100 mld zł. Na pewno? Z przecieków wiemy, że KNF bezprawnie przygotowało swój projekt ustawy. W czyim interesie?

  Wszystkiemu winna jest Ukraina, a rosyjskie fakty

  Rosja eksportuje rocznie 35 mln ton pszenicy, a Ukraina 15 mln ton. To Rosja decyduje o światowych cenach, a nie Ukraina. Dlaczego zatem polscy rolnicy winią Ukraińców za swoje problemy? Odpowiedzialne są rosyjskie ośrodki wpływu.

  Czy CPK jest gorszy od wiatraków i czy już powinniśmy się bać?

  CPK - nie, wiatraki - tak. A na wiatraki skąd pieniądze? Minister Domański wyznał niedawno, że jednym z celów rządu jest faktyczne przekształcenie oszczędności obywateli w skuteczne efektywne inwestycje. To ile trzymacie w banku?
  Czy po spotkaniu władz UE-Chiny wróci równowaga handlowa? Wątpię. Przed C-19 i "zieloną rewolucją" saldo wynosiło 175 mld euro na korzyść Chin. Teraz 400 mld. PKB per capita UE przed 2008 wynosiło 75% USA. Teraz to 50%. UE upada!

  W ubiegłym tygodniu odbyło się w Pekinie spotkanie czołowych przedstawicieli Unii Europejskiej z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Tematem rozmów szefowej KE Ursauli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela z władzami Chin był pogłębiający się deficyt handlowy Europy w wymianie handlowej z Państwem Środka. 

  Przed wybuchem pandemii Covid i przyśpieszeniem „zielonej rewolucji”, saldo wymiany towarowej UE-Chiny wynosiło ok. 175 mld euro na korzyść Chin. W ubiegłym zaś roku nierównowaga wyniosła aż 400 mld euro. 

  Dodatkowo nie zanosi się na zmianę tego trendu. Unia Europejska chce dalej podążać ścieżką dezindustrializacji, a Chiny posiadają wolne moce produkcyjne i silnie subsydiują swój eksport. 

  China’s Xi Jinping meets EU leaders for high stakes talks (ft.com)

  Źródłem problemu jest zapaść technologiczna naszego kontynentu. Od kilkunastu lat władze Unii Europejskiej koncentrują się na kreowaniu nowych rynków poprzez tworzenie rozwiązań prawnych (vide Fit for 55). Rozwiązania technologiczne powstają jednak poza Unią Europejską (głównie w Stanach Zjednoczonych i Chinach). 

  Podczas kryzysu gospodarczego w latach 2008-09 produkt krajowy brutto w UE w przeliczeniu na mieszkańca stanowił 75% poziomu z USA. Obecnie wynosi on 50%. 

  Bliska współpraca energetyczna z Rosją oraz technologiczna z Chinami nie pomogły Unii Europejskiej w rywalizacji globalnej. Świat ucieka Europie. Sytuacja w gospodarce europejskiej byłaby jeszcze gorsza, gdyby nie potrojenie w ostatnich 4 latach (z 110 do 330 mld euro) wartości pomocy jaką przeznaczyły państwa europejskie na pomoc swoim firmom. 

  Najwyższe władze Unii Europejskiej próbują nakłonić Chiny do prowadzenia mniej agresywnej polityki handlowej. Przedstawiciele Niemiec i Francji nie czekają jednak na efekty rozmów. Aby nie przegrać w wyścigu technologicznym, nakłaniają firmy chińskie do inwestowania w ich krajach i zacieśniania współpracy między koncernami. Przykładem owocnej współpracy chińsko-francuskiej jest ogłoszenie budowy fabryki sprzętu 5G przez Huawei we Francji. Będzie to pierwsza zagraniczna fabryka tego koncernu.  Władzom Francji nie przeszkadza fakt, że Huawei znajduje się na liście sankcyjnej, ogłoszonej przez Stany Zjednoczone. 

  Huawei wybuduje we Francji fabrykę (evertiq.pl)

  Czy na tym, na uruchamianiu chińskiej produkcji w Europie, ma polegać strategiczna autonomia Unii Europejskiej, ogłoszona przez Prezydenta Macrona po wizycie w Chinach w kwietniu br.? 

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja