back to top
More

    Armie Świata: Siły Zbrojne Norwegii

    Norwegia wydaje corocznie na obronność wymagane przez NATO 2 procent PKB, co przełożyło się w tym roku na budżet obronny wynoszący ponad 7,2 miliarda dolarów. Środki te są wydawane na siły zbrojne liczące w czasie pokoju nieco ponad 23 tysiące żołnierzy wspieranych przez norweską gwardię narodową Heimevernet obliczaną na kolejnych 40 tysięcy. Norweskie siły zbrojne […]

    Norwegia wydaje corocznie na obronność wymagane przez NATO 2 procent PKB, co przełożyło się w tym roku na budżet obronny wynoszący ponad 7,2 miliarda dolarów.

    Środki te są wydawane na siły zbrojne liczące w czasie pokoju nieco ponad 23 tysiące żołnierzy wspieranych przez norweską gwardię narodową Heimevernet obliczaną na kolejnych 40 tysięcy.

    Norweskie siły zbrojne opierają się przy tym o pobór ale obejmujący wyłącznie ochotników, którzy wspierają żołnierzy zawodowych. Siły Zbrojne Norwegii obejmują także marynarkę wojenną, siły powietrzne i osobno wyodrębnione wojska specjalne i wojska obrony cyberprzestrzeni – Cyberforsvaret. Te ostatnie liczą obecnie 1200 specjalistów.