Od opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej minęło ponad 5 lat. Wielka Brytania prowadzi już niezależną politykę handlową i gospodarczą. Nie musi konsultować swoich decyzji z Francją i Niemcami, które dominują w Unii Europejskiej. Tuż po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali się na wyjście z UE, pojawiły się liczne głosy, że skończy się to dla nich katastrofą.
W ciągu następnych lat temat Brexitu został zapomniany. Były ważniejsze tematy: covid, wojna na Ukrainie, wybory parlamentarne. Odświeżyliśmy temat w ubiegłym roku. Pokazaliśmy, że po kilku latach od opuszczenia UE Wielka Brytania skorzystała gospodarczo na tej decyzji. Jej gospodarka rozwijała się szybciej niż podobnie rozwinięte: francuska i niemiecka.
Okazało się więc, że akceptowanie decyzji gospodarczo-politycznych narzucanych przez elity brukselsko-berlińskie, skutkuje ograniczeniem tempa rozwoju gospodarczego. Brytyjczycy dzięki Brexitowi odzyskali suwerenność. Mogli wybierać rozwiązania, które pomagały ich firmom i konsumentom. Jednym z nich było ograniczenie rozwiązań związanych z zielonym ładem. Następnie Wielka Brytania rozpoczęła negocjacje w sprawie nowym umów handlowych z kluczowymi partnerami. Przyśpieszyły one wraz z objęciem stanowiska Prezydenta USA przez Donalda Trumpa. W ostatnich tygodniach Wielka Brytania sfinalizowała umowy handlowe z Indiami i Stanami Zjednoczonymi. Brytyjczycy nie musieli czekać na zgodę Brukseli (Paryża i Berlina). Wynegocjowali rozwiązania, które przyczynią się do przyśpieszenia rozwoju gospodarczego ich kraju w najbliższych latach.
Porozumienie handlowe USA i Wielkiej Brytanii. „To historyczny dzień” – Biznes w INTERIA.PL
Wielka Brytania i Indie osiągnęły porozumienie handlowe po trzech
Nie byłoby to możliwe bez Brexitu, z którego śmiało się tak wielu analityków i komentatorów. Bycie znowu suwerennym państwem opłaca się Wielkiej Brytanii.
Polska wybrała w odróżnieniu do Wielkiej Brytanii wybrała inną ścieżkę. Zdecydowała się na ścisłą współpracę z Niemcami i Francją. Rozpoczęła się ona wraz z przyjęciem rozwiązań zielonego ładu.
Po ostatnich wyborach parlamentarnych przyjęła ona postać całkowitej rezygnacji z suwerennej polityki handlowej i gospodarczej. Politycy Koalicji 13 Grudnia są zwolennikami głębokiej integracji w ramach struktur UE oraz ograniczania kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi. Docelowo Polska ma być częścią scentralizowanego państwa europejskiego zarządzanego przez Berlin, Paryż oraz elity brukselskie
Ograniczamy sobie w ten sposób pole manewru, nie uzyskując nic. Najlepszym tego przykładem była wizyta kanclerza Merza w Warszawie. Zapamiętałem zapowiedź rezygnacji z reparacji oraz dyskusję ilu migrantów przyjmie Polska. Co uzyskaliśmy w zamian?
MTC